Węgrzy nie dali szans reprezentacji Polski w meczu towarzyskim w Bekescsabie. Zadebiutował Szymon Wiaderny

Wojciech Buras
Polacy przegrali drugi mecz kontrolny z Węgrami.
Polacy przegrali drugi mecz kontrolny z Węgrami. twitter.com/handballpolska
Reprezentacja Polski w piłce ręcznej wysoko przegrała z Węgrami 26:36. Był to drugi mecz towarzyski pomiędzy oboma zespołami. Spotkanie rozgrywane w Bekescsabie miało zgoła odmienny przebieg niż sobotni mecz w Segedynie. Tym razem to Węgrzy od początku narzucili swoje warunki gry i z łatwością wypunktowali "biało-czerwonych". Szansę na debiut otrzymał Szymon Wiaderny, skrzydłowy Industrii Kielce.

Druga porażka Polaków

Węgry – Polska 36:26 (16:11)
Polska: Wałach, Skrzyniarz, Jastrzębski – Daszek 5, Jędraszczyk, Olejniczak 4, Komarzewski 2, Walczak, Bis, Paterek, Pietrasik 1, Ossowski 1, Wiaderny, Gębala 5, Działakiewicz 3, Dawydzik, Gajek 4, Czapliński 1.
Węgry: Ando, Palasics – Sipos, Boka 3, Z. Krakovszki 1, Ligetvari 2, B. Krakovszki 6, Mathe 3, Fazekas, Rodriguez 1, Szollosi 5, Szita 4, Ancsin, Bodo 3, Rosta 6, Lekai, Onodi 1, Hanusz 1.

W sobotę reprezentacja Polski przegrała w Segedynie z Węgrami różnicą czterech bramek. W niedzielę rywalizacja przeniosła się do Békéscsaby, a selekcjoner Marcin Lijewski dokonał kilku korekt w składzie. W kadrze meczowej nie znalazł się Arkadiusz Moryto, a od początku swoje minuty dostali Miłosz Wałach i Szymon Wiaderny. Dla młodego skrzydłowego Industrii Kielce był to debiut w koszulce z orzełkiem na piersi.

"Biało-czerwoni" rozpoczęli mecz od prowadzenia 2:0, natomiast później coraz większą przewagę zaczęli zyskiwać gospodarze. Przy wyniku 7:3 dla Węgrów o czas poprosił Marcin Lijewski, ale obraz gry nie uległ zmianie. Dobrze bronił Kristof Palasics, a Polacy mieli problem by znaleźć rozwiązanie na solidną grę w defensywie swoich rywali, którzy w 20 minucie objęli prowadzenie 11:4. Szymon Wiaderny przestrzelił dwie sytuacje sam na sam i swój debiut zakończył bez zdobyczy bramkowej. Węgrzy zeszli do szatni z przewagą pięciu trafień.

W drugiej części spotkania plac gry opuścił Miłosz Wałach, a w jego miejsce wprowadzony został Marcel Jastrzębski z Orlen Wisły Płock. Nie przyniosło to zmian w przebiegu gry. W 40 minucie przewaga gospodarzy po raz pierwszy wyniosła 10 goli. Marcin Lijewski próbował różnych zestawień pierwszej "siódemki", natomiast nie udało się zbliżyć do Węgrów, którzy pewnie triumfowali w drugim meczu kontrolnym, różnicą dziesięciu goli.

Michał Olejniczak zagrał sporo minut i zdobył cztery bramki. Miłosz Wałach i Szymon Wiaderny wystąpili w pierwszej połowie spotkania.

Już w poniedziałek zawodnicy Industrii Kielce przylecą ze swoich zgrupowań do saudyjskiego Dammam, by rozegrać turniej IHF Super Globe. Pierwszy mecz mistrzów Polski odbędzie się we wtorek o godzinie 9:30 z mistrzem Azji - Al-Najma.