Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka przypomina prywatyzację KKSM. "Polityka Donalda Tuska oznacza wyprzedaż majątku państwowego"

Anna Michalska
Wideo
od 16 lat
Wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka przypomina nieudaną prywatyzację Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych. - Polityka Donalda Tuska oznacza wyprzedaż majątku państwowego - mówiła parlamentarzystka podczas konferencji prasowej w gminie Chęciny. Zachęcała też do udziału w referendum, które odbędzie się podczas wyborów do Sejmu i Senatu. - Powiedzmy cztery razy "nie" - apelowała.

Na konferencji prasowej zorganizowanej na tarasie widokowym z panoramą na kopalnię Jaźwica w gminie Chęciny świętokrzyska poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka pojawiła się wspólnie z prezesem Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria Szczepanem Rumanem. Należąca do Agencji Rozwoju Przemysłu spółka jest następcą prawnym Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych, czyli znanych kieleckich "Marmurów" zajmujących się produkcją kruszywa.

Prywatyzacja, upadłość, ratunek

- Ta kopalnia należała do spółki Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych - spółki, której tradycja sięga XIX wieku. Powstała w 1874 roku i niestety została sprywatyzowana w 2011 roku za rządów Donalda Tuska i koalicji PO-PSL. Spółka, pomimo że przynosiła wówczas zyski, została sprywatyzowana i ta prywatyzacja doprowadziła do upadłości. Ta prywatyzacja jest symbolem rządów Donalda Tuska oraz koalicji PO-PSL. Idąc do wyborów w trakcie kampanii wyborczej 2015 roku obiecywaliśmy, że majątek tej spółki wykupimy. I tak też się stało. W 2016 roku, już za rządów Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy, Agencja Rozwoju Przemysłu wykupiła od syndyka masy upadłościowej część zorganizowaną przedsiębiorstwa. Od 2021 roku nosi ono nazwę Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria. Spółka jest liderem innowacji i życia gospodarczego w regionie. Spółka angażuje się takie przedsięwzięcia jak powołanie Centralnego Klastra Wodorowego i wprowadzenia modułowych reaktorów atomowych. To projekty, które będą przyszłością naszej polityk energetycznej, które zagwarantują nam niezależność i bezpieczeństwo energetyczne - mówiła Anna Krupka.

Dynamiczny rozwój spółki

Jak przypomniała, 15 października przy okazji wyborów parlamentarnych odbędzie się referendum. - Jednym z pytań będzie pytanie, czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym prowadzącą do utarty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki. Dziś chciałam zaapelować do wszystkich Polaków, w tym w sposób szczególny do mieszkańców województwa, by wzięli udział w referendum i odpowiedzieli "nie". W referendum wypowiemy się na temat fundamentalnych kwestii dla bezpieczeństwa Polski. Apeluję, byśmy wszyscy zagłosowali cztery razy nie. Polityka Donalda Tuska oznacza wyprzedaż majątku państwowego. Wiemy to patrząc na historię chociażby tej kopalni i tego przedsiębiorstwa. Powiedzmy cztery razy "nie", nie gódźmy się na tego rodzaju politykę, bo spółki Skarbu Państwa zabezpieczają nas gospodarczo i energetycznie. Strach pomyśleć, co by było, gdyby Prawo i Sprawiedliwość w 2015 roku nie doszło do władzy. Nie wiadomo, jaki byłyby los tej kopalni. Dziś Industria to dynamicznie rozwijająca się spółka, która podejmuje się wyzwań także w polityce energetycznej, która gwarantuje nasze bezpieczeństwo energetyczne, ale także wspiera wiele dziedzin życia społecznego, w tym inwestuje w sport - podkreśliła Anna Krupka.

Tworzą ekonomię przyszłości

- Nasza firma przez prawie 150 lat była ważnym elementem życia społeczno-ekonomicznego regionu. Jako kielckie "Marmury" była fundamentem dla rozwoju gospodarczego i dobrobytu. Aż dziw, że ta historia w pewnym momencie została przerwa i przyszłość firmy stanęła pod znakiem zapytania. Parlamentarzyści Zjednoczonej Prawicy oraz związki zawodowe apelowały o ratunek dla spói w kadencji 2011-2015. Udało się to w 2016 roku. Gdyby nie to, nie moglibyśmy mówić o tym, że jest Centralny Klaster Wodorowy, który niebawem będzie się przeradzał w Centralną Dolinę Wodorową; nie moglibyśmy mówić o naszych planach energetycznych, o tym, że wspieramy wiele inicjatyw sportowych i kulturalnych. Dzięki Agencji Rozwoju Przemysłu mogliśmy rozwinąć skrzyła i reinwestować zysk spółki w przyszłościowe inicjatywy - mówił Szczepan Ruman, prezes Industrii.

- Tu w Jaźwicy w gminie Chęciny planowane są pierwsze instalacje Klastra, które będą tworzyły ekonomię przyszłości, która ma tworzyć dobrobyt naszego regionu. Tu będzie produkowany zielony, zeroemisyjny wodór wodór do napędzania naszych maszyn górniczych i naszego transportu w myśl gospodarki obiegu zamkniętego - dodał Szczepan Ruman.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie