Wieczór żydowski i premiera pierwszego tomu serii Bożnica w...

  Wieczór żydowski i premiera pierwszego tomu serii Bożnica w Ożarowie (ZDJĘCIA)

  an

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Wieczór żydowski i premiera pierwszego tomu serii Bożnica w Ożarowie (ZDJĘCIA)
  1/14
  przejdź do galerii

  ©Andrzej Nowak

  W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Ożarowie odbyła się promocja pierwszego tomu serii Bożnica, czyli Biblioteki Ożarowa Żydowskiego. W drugiej części wieczoru odbył się wernisaż prac Zenona Bidzińskiego, rysunków dawnych budynków i ulic.
  - Takich śladów pamięci o dawnych mieszkańcach Ożarowa jest niewiele, dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni naszemu mieszkańcowi gminy Ożarów, doktorantowi Łukaszowi Rzepce za to, że opracował ciekawy materiał i pozwolił się z nami podzielić swymi doświadczeniami – powiedział podczas spotkania burmistrz Marcin Majcher.

  - Myślę, ze pobyt w Izraelu również sprawi to, że dotychczasowe materiały będą uzupełnione.
  Trzeba powiedzieć, ze w Izraelu jeszcze żyją osoby wiekowe, bardzo uczuciowo związane z Polską. Miałem tego dowód, gdy przebywałem na wycieczce w Izraelu. To były spotkania, często na ulicy, przypadkowe. Stąd też serdecznie dziękuję za wykład i życzę, by ta praca dalej się wzbogacała się o nowe informacje.

  Dyrektor MGOK Marian Sus podkreślił, że dobro wraca do nas. - Łukasz występował w naszym teatrze amatorskim w domu kultury, jego współpracownicy, Kuba Kozakiewicz, Ola Adamczyk należeli do Grupy Artystycznej Iskra. Cieszymy się, że teraz możemy ich widzieć w innej roli.

  Łukasz Rzepka, doktorant studiów teologicznych na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, opracował naukowo „Wspomnienia” Ben Ziona Wacholdera, które ukazały się jako pierwszy tom z serii wydawniczej Bożnica, czyli Biblioteki Ożarowa Żydowskiego.

  – Wydałem je z potrzeby kultywowania pamięci o sztetlach, które już przestały istnieć – mówi młody badacz. - Jest taka jedna myśl, która przyświeca mi od początku, kiedy tylko znalazłem te wspomnienia. Jeśli nie uda ci się raz, próbuj ponownie. Bóg jest dobry i dał nam nadzieję.

  Za publikację Łukasz Rzepka podziękował burmistrzowi miasta i gminy Ożarów, dyrektorowi Zespołowi Szkół imienia Marii Skłodowskiej-Curie, Fundacji Świętej Królowej Jadwigi. Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II w Krakowie, Stowarzyszeniu Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, ale także Ośrodkowi Chirurgii Oka.

  Współpracownicy Łukasza Rzepki, Aleksandra Adamczyk i Jakub Kozakiewicz, przeczytali wspomnienia, listy mieszkańców głównej ulicy Ożarowa, przedwojennej Alei 3 Maja. Osoby obecne na sali słuchały żydowskich kołysanek.

  Po promocji ksiązki odbył się wernisaż prac Zenona Bidzińskiego, którego dziadek przed wojną był wójtem Ożarowa.

  – Miałem taką smykałkę już od młodych lat, ale później z biegiem czasu przyszedł pomysł, by ocalić od zapomnienia dawne budynki miasta – wyjaśniał.

  - Zacząłem rysować ze starych zdjęć, trochę z pamięci. Prezentowane rysunki postawały w ostatnich pięciu-sześciu latach. Jest ich na wystawie ponad dwadzieścia. Towarzyszą im opisy budynków, nazwiska osób, rodzin, które w nich zamieszkiwały.

  Krytyk sztuki Tomasz Staszewski nie ukrywał, że rysunki są bardzo precyzyjnie wykonane ołówkiem. Jest w nich klimat, nastrój, szczególnie tam, gdzie są narysowane ozdobne drzewka. One tworzą pewno tło za budynkami. To są głównie rysunki konturowe, które przypominają estetykę dawnych map, a jednocześnie coś z piękna geometrii. To szczera wypowiedź, pokazana przez pewną nieudolność, bo zbytnia poprawność byłaby bardzo oschła. Prace powstały z miłości autora do swojego miasta, uliczek, gdzie się wychował.

  Zobacz galerię


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania
  Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy

  TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu


  Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie

  Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]
  Zobacz także:
  Klimat w kraju się zmieni. Zagrożenia dla Polski i świata


  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce