Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiele atrakcji w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu. Warto go odwiedzić nie tylko w weekend

Marzena KĄDZIELA
Otwarcie wystawy Katarzyny Gritzmann w obecności wicemarszałek województwa Agaty Binkowskiej, starosty koneckiego Bogdana Sobonia i dyrektora dr Macieja Chłopka
Otwarcie wystawy Katarzyny Gritzmann w obecności wicemarszałek województwa Agaty Binkowskiej, starosty koneckiego Bogdana Sobonia i dyrektora dr Macieja Chłopka Marzena Kądziela
Jak przygotować pierogi czy zalewajkę? Na czym polega działanie gwoździarki? Jak ująć artystycznie w obiektywie aparatu fotograficznego stare maszyny? Jak powstawały eleganckie kafle? Na te i wiele innych pytań można było uzyskać odpowiedzi w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcy podczas Europejskich Dni Dziedzictwa.
Prezes Stowarzyszenia "W Dolinie Czarnej" Jadwiga Makówka i dyrektor Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu dr Maciej Chłopek
Prezes Stowarzyszenia "W Dolinie Czarnej" Jadwiga Makówka i dyrektor Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu dr Maciej Chłopek Marzena Kądziela

Prezes Stowarzyszenia "W Dolinie Czarnej" Jadwiga Makówka i dyrektor Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu dr Maciej Chłopek
(fot. Marzena Kądziela)

Wspólna inicjatywa

Od ponad roku szefujący malenieckiemu muzeum dr Maciej Chłopek ściśle współpracuje ze Stowarzyszeniem "W Dolinie Czarnej". A z tej współpracy rodzą się ciekawe pomysły, dzięki którym oddalona od głównych szlaków turystycznych placówka ożywa i gromadzi turystów nie tylko z gminy Ruda Maleniecka i powiatu koneckiego, ale także innych regionów Polski.
Tym razem wspólna inicjatywa dała efekt w postaci weekendowego spotkania pod hasłem "Żelazne dziedzictwo: w kręgu dawnych technologii i tradycji lokalnych". Wpisywało się ono w Europejskich Dni Dziedzictwa, a dofinansowania podjął się Urząd Marszałkowski województwa świętokrzyskiego.

Pierogi, zalewajka, kapusta z grochem…

W sobotnie przedpołudnie członkinie Stowarzyszenia "W Dolinie Czarnej" zaprosiły młodzież z gminy Ruda Maleniecka na warsztaty kulinarne. Piętnaście osób nie uczyło się włoskich czy tajskich dań lecz prostych, polskich, które towarzyszą nam od dziecka.
- Jeden kilogram mąki, jedno jajko, ciepła woda, nieco soli oraz odciski na dłoni - zdradzała uczestnikom warsztatów sekret udanego ciasta na pierogi Agnieszka Bieniek. Prezes Stowarzyszenia Jadwiga Makówka oraz panie Aleksandra Mijas, Jadwiga Wesołowska i Maria Budzińska przygotowywały wraz z młodzieżą także kapustę z grochem, smalec domowy i faworki.
- A to wszystko mogli później, wieczorem spróbować ci, którzy przyszli do nas na ognisko - informuje pani prezes. - Sądząc po tym, jak szybko potrawy znikały z talerzy, sądzimy, że warsztaty udały się na szóstkę.

Przed wyjściem na marsz
Przed wyjściem na marsz Marzena Kądziela

Przed wyjściem na marsz
(fot. Marzena Kądziela)

Atrakcyjne urządzenia

Zupełnie inną atrakcją był pokaz pracy starych urządzeń, które wciąż można uruchamiać i wykonywać na nich na przykład gwoździe. Chodziło o promowanie dawnych tradycji i dziedzictwa kulturowego pod hasłem "Utracone dziedzictwo".
- W połowie XIX wieku, o czym nie wszyscy wiedzą, działająca tu huta i gwoździarnia były najnowocześniejszym prywatnym zakładem górniczo - hutniczym w całym Królestwie Polskim. Dziś zgromadzone na terenie zakładu ponad 150-letnie maszyny i urządzenie pozwalają na rekonstrukcję XVIII-XIX - wiecznych technologii metalurgicznych, stanowiąc tym samym jedną z największych atrakcji turystycznych regionu świętokrzyskiego.

Szaleniec z Maleńca

Przed wieczorem z udziałem wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Agaty Binkowskiej i starosty koneckiego Bogdana Sobonia otwarto w fabrycznej hali interesująca wystawę, która łączy w sobie artyzm fotografii i wiedzę historyczną. Fotografie przedstawiające całe maszyny i ich detale są dziełem fotografki ze Starachowic Katarzyny Gritzmann, a teksty dr Macieja Chłopka. - Te zdjęcia pokazaliśmy w piątek na Świętym Krzyżu - informuje dr Maciej Chłopek. - To będzie teraz nasz materiał promocyjny. Zdjęcia będzie można obejrzeć w sobotę 19 września w koneckim parku podczas otwarcia koneckiego odcinka Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. Zachęcam do obejrzenia naszego "Szaleńca z Maleńca" czyli wielkiego koła wodnego.
W sali konferencyjnej z miłośnikami spotkał się historym dr Marek jedynak z Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, który wygłosił wykład poświęcony kampanii wrześniowej na Konecczyźnie

Pierwsze instrukcje przed marszem
Pierwsze instrukcje przed marszem Marzena Kądziela

Pierwsze instrukcje przed marszem
(fot. Marzena Kądziela)

Zagadkowy marsz

Nie tylko dzieciaki, ale także ich rodzice i dziadkowie tuż przed wieczorem wyruszyli na marsz z Maleńca do sąsiednich Machor, gdzie znajduje się dawna kaflarnia Ludwika Bayera. Nie był to jednak zwykły marsz, ale questing pełen zagadek, poszukiwań ukrytych informacji i przedmiotów związanych z historią lokalną. Marsz prowadził pracownik muzeum Marcin Długosz. Na mecie rajdu opiekujący się zabytkowymi zabudowaniami dawnej kaflarni Marek Szkonder opowiadał o historii fabryki i jej działalności. Symbolicznym zakończeniem imprezy było wspólne biesiadowanie przy ognisku, połączone z pieczeniem kiełbasek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie