Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Opatowie pokażą jak tworzyć archiwa społeczne. Warsztaty poprowadzą historycy z Centrum Archiwistyki Społecznej

OPRAC.:
Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
W Opatowie pokażą jak tworzyć archiwa społeczne. Historycy z Centrum Archiwistyki Społecznej nauczą wszystkiego
W Opatowie pokażą jak tworzyć archiwa społeczne. Historycy z Centrum Archiwistyki Społecznej nauczą wszystkiego UMiG Opatów
Jak zapisywać dzieje lokalnej społeczności, w jaki sposób je udostępniać, czym jest historia mówiona? – odpowiedzi na te pytania poznają uczestnicy warsztatów tworzenia archiwów społecznych, które 5 i 6 kwietnia odbędą się w Opatowie. Wydarzenie organizują Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej i Centrum Archiwistyki Społecznej.

W Opatowie pokażą jak tworzyć archiwa społeczne

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej od wielu lat zajmuje się dokumentowaniem i popularyzacją lokalnej historii, między innymi wydając od 1986 roku pismo z tekstami regionalistów „Ziemia Opatowska”. Stowarzyszenie planuje podjąć się archiwizowania historii lokalnej społeczności, inicjując stworzenie Archiwum Społecznego Opatowa.

Archiwum społeczne to przedsięwzięcie, którego celem jest zapisywanie historii społeczności, wydarzeń i miejsc poprzez gromadzenie zbiorów, takich jak fotografie, dokumenty i nagrania. Idea wiąże się z aktywnym poszukiwaniem zbiorów, udziałem lokalnej społeczności w tworzeniu archiwum społecznego i w jego działaniach, a także z szerokim upowszechnianiem zebranych materiałów.

W inicjatywie tworzenia archiwum społecznego TPZO planuje wykorzystać głównie historię mówioną, czyli poznawać przeszłość za pomocą wywiadów utrwalanych cyfrowo, potem archiwizowanych i udostępnianych w internecie. Również fizyczne zbiory – dokumenty czy fotografie – stowarzyszenie zamierza digitalizować i udostępniać w wersji cyfrowej.
Chodzi o najnowszą historię, tematy związane z codziennością i pracą mieszkańców na przykład historia danej ulicy, kamienicy, zakładu pracy, grupy formalnej, wydarzenia, na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, a także o indywidualne historie życia opatowian.

- Nawiązaliśmy współpracę z Centrum Archiwistyki Społecznej, które pomaga tworzyć archiwa społeczne, prowadzi szkolenia w tym zakresie, promuje inicjatywę, a także daje narzędzia do archiwizowania zbiorów

– poinformowała sekretarz TPZO, Maria Borzęcka.
Jak dodała, do realizacji przedsięwzięcia niezbędne jest zaangażowanie wolontariuszy, czyli osób zainteresowanych funkcjonowaniem lokalnej społeczności i jej dziejami. - Liczymy, że tematem archiwistyki społecznej zarazimy pasjonatów lokalnej historii nie tylko związanych z samym Opatowem, ale też z okolicznymi miejscowościami, którzy być może w swoich środowiskach będą chcieli tworzyć własne archiwa – podkreśliła Maria Borzęcka.

Warsztaty dotyczące zakładania archiwum społecznego odbędą się w piątek 5 kwietnia od godziny 15.30 i w sobotę 6 kwietnia od godziny 10 w Domu Muzealnym Powiatowego Centrum Kultury w Opatowie.
Poprowadzą je historyczki i archiwistki z Centrum Archiwistyki Społecznej. Uczestnicy dowiedzą się między innymi jak działają tego rodzaju archiwa, jak opracowywać zbiory czy gdzie je udostępniać. Poznają także zasady nagrywania dobrego wywiadu na potrzeby historii mówionej.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Zapisy na warsztaty prowadzone są do środy, 27 marca. Można zgłaszać się mailowo na adres: [email protected]. Informacje na temat przedsięwzięcia można znaleźć także na profilu TPZO na Facebooku.

Centrum Archiwistyki Społecznej to instytucja kultury, która powstała by wspierać oddolny ruch archiwistyki społecznej. Dzieli się wiedzą, inspiruje i wspiera inicjatywy archiwistów społecznych z całej Polski. Pomaga tworzyć nowe archiwa społeczne, aby zachować jak najwięcej świadectw życia społecznego i trwale je zabezpieczyć. Wspólnie z ponad 700 archiwami społecznymi z całej Polski, rozbudza zainteresowanie historią społeczną, aby móc lepiej rozumieć przeszłość i teraźniejszość. Instytucja powstała w 2020 roku z inicjatywy Fundacji Ośrodka KARTA i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej powstało w 1969 r. Organizacja, która skupia mieszkańców tego regionu i osoby z nim związane, zajmuje się propagowaniem historii ziemi opatowskiej, dbaniem o lokalne miejsca pamięci, dokumentowaniem dziejów Opatowa i jego okolic. Stowarzyszenie organizuje kwesty na potrzeby renowacji zabytkowych pomników na cmentarzu parafialnym w Opatowie. Organizacja zainicjowała także utworzenie dwóch lapidariów z fragmentami nagrobków na dawnym cmentarzy żydowskim w mieście.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie