Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wielka gala w Pacanowie z okazji dwudziestolecia powstania fundacji pomagającej uzdolnionej młodzieży z niezamożnych rodzin [ZDJĘCIA I FILM]

R
W niedzielę, 29 września w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie odbyła się gala z okazji 20-lecia powstania i działalności krakowskiej Fundacji Wspierania Edukacji Młodzieży Wiejskiej.

Fundacja ta przez 20 lat ufundował ponad 500 stypendiów studenckich dla uzdolnionej młodzieży pochodzącej z ubogich rodzin wiejskich, znakomicie wspierając tych młodych ludzi w kontynuowaniu studiów. Ponadto przez ten czas wspierała również organizacje pozarządowe, placówki oświatowe i samorządy naszego województwa.

Niedzielne uroczystość przygotowały samorządy: gminny i powiatowy przy pomocy dyrekcji Europejskiego Centrum Bajki. Salę teatralną Centrum wypełnili liczni goście z Krakowa, Kielc, Buska-Zdroju, Nowego Korczyna, Solca-Zdroju i gminy Pacanów. Gościem honorowym był wieloletni prezes Fundacji Stefan Rachwalski, któremu towarzyszyła małżonka Krystyna oraz członkowie Zarządu fundacji w osobach: doktora Jacka Puchały, mecenasa Wojciecha Musialika, Tomasza Mazura, Krzysztofa Mudryka, Mikołaja Skowrona i Roberta Patriaka. Ze względu na ciężką chorobę nie mógł uczestniczyć w gali profesor Stefan Pastuszka – przewodniczący kapituły fundacji.

Galę otworzyli dyrektor Europejskiego Centrum Bajki Karolina Kępczyk i burmistrz Wiesław Skop. Głos zabrał Stefan Rachwalski, który nakreślił drogę życiową Władysława i Zofii Pokusów, ich rolę w tworzeniu fundacji, streścił zwięźle 20 lat jej działalności oraz swojej prezesury.

Ponad 530 stypendiów przyznanych studentom ponad 50 uczelni wyższych w kraju, wspieranie placówek oświatowych i organizacji pozarządowych, związków sportowych, samorządów i instytucji kultury, to w telegraficznym skrócie dzieło fundacji i jej prezesa ostatnich 20 lat. Dzieło nieprzemijające w swym znaczeniu i w społecznym przekazie. To przykład szczególnej służby dla ludzi młodych i wśród ludzi.

Czuło się w wystąpieniu prezesa Rachwalskiego ten szczególny powiew historii życia Władysława Pokusy, który z przedwojennej biedy wyrwał się z Oblekonia za ocean do Kanady, by tam ciężką i ambitną pracą dorabiać się pozycji życiowej i określonego majątku. Następnie u kresu życia, wspólnie z małżonką Zofią podjęli decyzję o przeznaczeniu tego majątku na dzieło utworzenia fundacji, której celem miało być wspieranie zdolnych, lecz pochodzących z biednych rodzin młodych ludzi – studentów.

Burza braw nagrodziła wystąpienie Stefana Rachwalskiego, a po niej goście obejrzeli prezentację multimedialną o historii życia Władysława i Zofii Pokusów oraz działalności fundacji i jej prezesa, przygotowaną przez Sławomira i Katarzynę Cudny - nauczycieli szkoły w Pacanowie. Burmistrz Wiesław Skop zaprezentował medal pamiątkowy wybity z okazji 20–lecia fundacji. Następnie kilkadziesiąt sztuk medalu przekazał na rzecz fundacji jako dar od samorządu Miasta i Gminy Pacanów w podzięce za wieloletnie wspieranie rozwoju gminy, miejscowych placówek oświatowych i ponad 80 stypendiów dla pacanowskiej młodzieży. Gratulacjom i życzeniom dla prezesa Rachwalskiego oraz zarządu fundacji nie było końca. On sam przyjmował je z wyraźnym wzruszeniem.

Wiele ciepłych słów i podziękowań popłynęło od delegacji samorządu powiatowego i gminnego, przedstawicieli parlamentu krajowego i europarlamentu, stowarzyszeń, dyrekcji szkół i osób prywatnych.

Wśród gości czyniących honory dostojnemu jubilatowi znaleźli się między innymi eurodeputowani (obecny) Adam Jarubas i (były) Czesław Siekierski, poseł na Sejm Krystian Jarubas, radny wojewódzki Maciej Gawin, który przekazał życzenia od posła Michała Cieślaka, dyrektor szpitala wojewódzkiego Bartłomiej Stemplewski, wicestarosta buski Stanisław Klimczak, przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek, wiceszef rady Krzysztof Eliasz i członek Zarządu powiatu Jerzy Kordos. Stawili się radni miejscy Pacanowa z przewodniczącym Arturem Czubem – na czele, liderzy samorządów ościennych: wiceburmistrz Nowego Korczyna Piotr Strach i wójt gminy Solec-Zdrój Adam Pałys. Byli obecni dyrektorzy szkół i przedszkoli, sołtysi, prezesi licznych stowarzyszeń, stypendyści i mieszkańcy. Sporej grupie gości z Oblekonia przewodniczył ksiądz proboszcz Lucjan Sańpruch.

Po części oficjalnej na salę wjechał okazały tort przygotowany przez Stowarzyszenie „Warszawka” z Komorowa. Sala powstała i rozległo się gromkie „Sto lat” dla jubilata!

W części artystycznej wystąpili artyści miejscowi, którzy chcieli w ten sposób podziękować fundacji i jej zarządowi za lata wspierania kultury gminnej. Zaprezentowała się młodzieżowa orkiestra dęta pod batutą kapelmistrza Wojciecha Stojka, zespół śpiewaczy Pacanowianie, Konsonans, Diamenty Powiśla i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Pacanowie.

A na deser zaserwowano ucztę duchową - koncert piosenek Agnieszki Osieckiej w wykonaniu Marty Kostek i Trio Estradi/Various w składzie Emilia Głobińska (altówka, skrzypce), Mariusz Połomka (skrzypce), Magda Sikorska (wiolonczela). Wspierał ich na fortepianie Paweł Korepta – Kierownik Buskiej Orkiestry Zdrojowej.

Całość gali profesjonalnie i w bardzo ciepłym stylu poprowadziła dyrektor Europejskiego Centrum Bajki Karolina Kępczyk, która na finale i wspólnie z burmistrzem zaprosiła gości na słodki poczęstunek przygotowany przez miejscowe Stowarzyszenia i KGW.

W kuluarowych rozmowach wielu gości gratulowało organizatorom pomysłu na uczczenie jubileuszu i atmosfery gali. To jednak zaledwie cząstka tej wdzięczności, którą społeczność gminy i powiatu winna okazywać fundacji i jej prezesowi Stefanowi Rachwalskiemu!

Fundację-jubilatkę założył wspólnie z żoną Zofią Władysław Pokusa, urodzony w Oblekoniu na ziemi pacanowskiej. Po zakończeniu II wojny światowej los rzucił Władysława Pokusę na drugą stronę Atlantyku - do Kanady. Tam zmarł, w 2003 roku, lecz jego prochy zostały sprowadzone do Polski. Spoczywa na cmentarzu w Oblekoniu.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielka gala w Pacanowie z okazji dwudziestolecia powstania fundacji pomagającej uzdolnionej młodzieży z niezamożnych rodzin [ZDJĘCIA I FILM] - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie