MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielka inwestycja zmieni Opatów [ZDJĘCIA]

Michał Kolera
Oto ruiny zabytkowego dworu obok szpitala w Opatowie. Ta strasząca przechodniów rudera już wkrótce zyska nowy blask. Będą tam centrum informacji turystycznej oraz dom muzealny. To jedna z trzech cześci wielkiej inwestycji starostwa.
Oto ruiny zabytkowego dworu obok szpitala w Opatowie. Ta strasząca przechodniów rudera już wkrótce zyska nowy blask. Będą tam centrum informacji turystycznej oraz dom muzealny. To jedna z trzech cześci wielkiej inwestycji starostwa. starostwo powiatowe
Starostwo powiatowe wpompuje w sektor turystyki osiem milionów. Zobacz, co powstanie

8 milionów 656 tysięcy 600 złotych - dokładnie tyle będzie warta olbrzymia inwestycja w sektor turystyki, którą rozpoczęło Starostwo Powiatowe w Opatowie. Już w 2018 roku mieszkańcy miasta oraz całej opatowszczyzny zyskają bogatą infrastrukturę. Urzędnicy mają nadzieję, że dzięki temu projektowi uda się przyciągnąć tysiące turystów.

Nie było miejsca

Pomysłodawczynią i osobą, która przygotowała plan przedsięwzięcia jest Aneta Bławat, radna powiatu opatowskiego. - Kiedy w tym roku przejęliśmy opatowską Podziemną Trasę Turystyczną, pojawiła się szansa, by w oparciu o nią pozyskać fundusze. Udało się dostać pieniądze unijne, nasz projekt został najwyżej oceniony w Urzędzie Marszałkowskim. Z wartej ponad osiem i pół miliona inwestycji powiat opatowski ze swojej kasy dołoży tylko milion trzysta - relacjonuje Aneta Bławat.

- W Opatowie brakuje centralnego miejsca, gdzie mieszkańcy mogliby spędzać wolny czas. Dzieci nie mają się gdzie bawić. Postanowiliśmy to zmienić. Cała inwestycja będzie służyć nie tylko mieszkańcom, ale także, miejmy nadzieję, przyciągnie do nas turystów - mówi Bogusław Włodarczyk, starosta opatowski.

Zainwestują w park

Co zmieni się w Opatowie pod koniec 2018 roku, kiedy prace będą ukończone? - Na placu wzdłuż rzeki Opatówki, który, przez mieszkańców, jest nazywany Promenadą, powstanie wielki plac rekreacyjny - mówi Aneta Bławat. Jak tłumaczy, teren wzbogaci się o plac zabaw ze wszystkimi możliwymi atrakcjami. Będą to karuzele, huśtawki, ślizgawki, bujaki, ścianka wspinaczkowa. Wartość niektórych zabawek sięga nawet 200 tysięcy złotych. Na placu znajdzie się też coś dla dorosłych. Stanie tam siłownia zewnętrzna, która będzie także zawierać przyrządy do ćwiczeń dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Na placu będzie również skatepark oraz ścianka wspinaczkowa i park linowy. Prawdziwa gratka to planowane boisko wielofunkcyjne. Co ważne, w przeciwieństwie do wielu innych tego typu obiektów w województwie, ten w Opatowie będzie mieć również możliwość przekształcenia go w kort tenisowy, a zimą w lodowisko. Według planów, ma być uruchamiane już, gdy temperatura spadnie poniżej dziewięciu stopni na plusie. Wszyscy goście będą mogli wypożyczyć łyżwy. Na placu stanie także telebim. Dzięki niemu miasto zyska możliwość organizowania imprez plenerowych, na przykład seansów kina letniego.

Podziemia w nowym blasku

Drugim komponentem olbrzymiej inwestycji starostwa powiatowego, jest doposażenie Podziemnej Trasy Turystycznej w Opatowie. Jak pamiętamy, w tej sprawie toczył się spór pomiędzy urzędem, a Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, które przez lata dzierżawiło obiekt. Ostatecznie wygrało starostwo i od wiosny to ono zarządza podziemiami. - Odkąd przejęliśmy zabytkowe lochy, zysk z biletów przekroczył już 200 tysięcy złotych. Warto inwestować w tą perełkę, bo można przyciągnąć tu jeszcze więcej turystów - mówi Bogusław Włodarczyk, starosta opatowski.

O jakie elementy wzbogaci się Podziemna Trasa Turystyczna? - To przede wszystkim system multimedialny składający się z oświetlenia i ekranów. Kiedy turysta będzie przemieszczał się po trasie, specjalne lampy wskażą mu drogę. Na ekranach wyświetlą się obrazy wprowadzające gości w klimat zabytkowych lochów, a lektor przeczyta historyczne objaśnienia - wyjaśnia Aneta Bławat. Koło wejścia do podziemi znajdzie się także stojak na rowery. Będzie tam można, wypożyczyć pojazd, by zwiedzać atrakcje ziemi opatowskiej.

Odnowią zabytkowy dworek

Trzecim elementem inwestycji to odnowienie zabytkowego dworku obok szpitala, który w tej chwili znajduje się w stanie ruiny. - Zaplanowaliśmy remont całkowity. W jednej części znajdzie się jedyny w kraju Dom Muzealny Geodezji Dziedzictwa Geodezji i Kartografii. Będą tam wystawiane eksponaty związane z tymi dziedzinami - mapy, atlasy, dalmierze, urządzenia obliczeniowe i wiele innych - wylicza Aneta Bławat. W drugiej części ma znaleźć się powiatowe centrum informacji turystycznej. Na specjalnym stole, zawierającym multimedialną mapę, turyści zaplanują podróż po atrakcjach powiatu. - Od Zamku Krzyżtopór w Ujeździe, do źródełka Wincentego Kadłubka w Karwiowie. Kiedy już nasi goście zdecydują, jakie zabytki chcą zwiedzać, będą mogli przesiąść się na rowery. Kolejny stojak z dwudziestoma pojazdami stanie bowiem pod świeżo odnowionym budynkiem - podsumowuje Aneta Bławat.

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa?

ZOBACZ TAKŻE:
Śmiertelny wypadek w Katowicach na DTŚ. Mężczyzna wbiegł pod ciężarówkę

(Źródło:dziennikzachodni.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie