Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka szansa na rozwój dla świętokrzyskich dróg

Paweł WIĘCEK
Już w przyszłym roku krajowa "7" i "74" oraz trzy ważne szlaki kolejowe biegnące przez województwo mogą wejść do Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T). To oznacza, że w niedalekiej przyszłości państwo i Unia Europejska wyłożą pieniądze na ich modernizację.

We wtorek w Ministerstwie Infrastruktury odbyło się spotkanie z przedstawicielami samorządów wojewódzkich w sprawie włączenia polskich dróg do TEN-T. Przez cały ubiegły rok województwa składały swoje propozycje. Po przeanalizowaniu ponad stu zgłoszeń resort przedstawił projekt uzupełnienia Transeuropejskiej Sieci Transportowej. W dokumencie, który będzie niebawem przedstawiony do akceptacji Komisji Europejskiej, znalazło się ponad 20 dróg, w tym pięć naszych.

- Świętokrzyskie jest białą plamą, jeśli chodzi o tę sieć. Ani jedna z dróg kołowych i kolejowych nie była zaliczona do TEN-T. A to nie tylko prestiż, ale i szansa na szybszy rozwój dla dróg, które znajdą się w tej sieci korytarzy komunikacyjnych - mówi Jan Maćkowiak, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, który brał udział w spotkaniu.

W rządowej propozycji ujęto dwie drogi: trasę S7 na odcinku Warszawa - Kielce - Kraków - Chyżne z odgałęzieniem do Bielska-Białej oraz trasę krajową numer 74 z Tomaszowa Mazowieckiego przez Kielce do Niska. - Jest sygnał, że ta druga droga ma już wstępną zgodę Komisji Europejskiej - podkreśla Maćkowiak.

Do aktualizacji TEN-T udało się także wprowadzić trzy szlaki kolejowe. Najważniejsza w tym zestawie jest droga numer 8 Warszawa - Radom - Skarżysko-Kamienna - Kielce - Kozłów - Kraków. Druga to trasa Kielce Herby - Częstochowa - Opole. - Jej modernizacja umożliwi połączenie regionu południowo-wschodniej Polski z południowo-zachodnią oraz ominięcie aglomeracji śląskiej - mówi Jan Maćkowiak.

I ostatnia: trasa kolejowa numer 25 Przemyśl - Przeworsk - Stalowa Wola - Skarżysko-Kamienna. W przypadku tego szlaku sprawa jest jednak nieco skomplikowana, ponieważ samorząd województwa chciałby, aby połączyć tę linię z trasą od Opoczna do Łodzi, która jest już w sieci kolei dużych prędkości. Świętokrzyskie wspiera w tych planach województwo podkarpackie. - Zgłosiłem stosowny wniosek, ale minister mówi, że musi jeszcze przeanalizować tę sprawę - informuje Maćkowiak.

Rządowa propozycja będzie dyskutowana w Komisji Europejskiej w trzecim kwartale tego roku. W kolejnym trafi do Parlamentu Europejskiego. Przyjęcie decyzji to kwestia przyszłego roku. - Są sygnały, że dokument może być zaakceptowany. To istotny krok w rozwoju dla naszych dróg - ocenia Jan Maćkowiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie