Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanocne symbole na świątecznym stole, czyli sposoby przygotowania rzeżuchy i jajek

Paulina STROJNA-GIL Luiza BURAS
Tomasz Materek, szef kuchni restauracji Venezia w Kielcach na wielkanocny stół poleca jajka w pomidorach i faszerowane tuńczykiem.
Tomasz Materek, szef kuchni restauracji Venezia w Kielcach na wielkanocny stół poleca jajka w pomidorach i faszerowane tuńczykiem.
Jajko jako symbol odradzającego się życia, a posiana siedem dni przed świętami rzeżucha symbolizuje wiosenną zieleń - kieleccy kucharze radzą jak w potrawach wykorzystać te dwa symbole, które nabierają sił podczas wielkanocnych świąt.
Jajka w pomidorach i z tuńczykiem
Jajka w pomidorach i z tuńczykiem D. Łukasik

Jajka w pomidorach i z tuńczykiem
(fot. D. Łukasik )

Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, który jest okazją do rodzinnych spotkań. Każda gospodyni stara się idealnie przygotować wielkanocny stół, przy którym spotkanie rodzinne stanie się esencją świątecznej radości.

JAJKO W NOWOCZESNEJ OTOCZCE
Na takim stole nie może zabraknąć tradycyjnego jajka, które jest symbolem odradzającego się życia. Wielkanocne jajko to także symbol nadziei, próba cierpliwości, której należy się poddać, aby zobaczyć ukryte wewnątrz pisklę. Wcześniej udekorowane, pomalowane i poświęcone jajka można przyrządzić na bardzo wiele sposobów i łączyć z wieloma produktami.
- Jajka można dodać właściwie do każdej potrawy: sałatki, mięs pieczonych, wędlin, zup, warzyw. Na naszych polskich stołach jajka najczęściej odgrywają role przestawki - mówi Tomasz Materek, szef kuchni restauracji Venezia w Kielcach.
Kiedyś poświęcone jajka najczęściej przyrządzało się ugotowane na twardo, polane majonezem i posypane czerwoną, papryką. Obecnie najpopularniejsze są te faszerowane z nadzieniem na bazie żółtek z dodatkiem różnorodnych składników, przykładowo można dodać pieczarki, korniszony, bazylię, ser żółty, śledzie, paprykę, rzodkiewkę.
- Jajka faszerowane da się przygotować na kilkaset sposobów. Można je dowolnie urozmaicać w zależności da gustu - dodaje Tomasz Materek, który na świąteczny stół poleca jajka w pomidorach oraz jajka faszerowane tuńczykiem. Te dwie propozycje, na które podajemy przepisy nie tylko pięknie wyglądają, ale również doskonale smakują. Będą idealnym urozmaiceniem Państwa wielkanocnych stołów.

Medaliony z tuńczyka z sosem serowo-chrzanowym z rzeżuchą
Medaliony z tuńczyka z sosem serowo-chrzanowym z rzeżuchą D. Łukasik

Medaliony z tuńczyka z sosem serowo-chrzanowym z rzeżuchą
(fot. D. Łukasik )

ZIELONA WIELKANOC
W czasie trwania Świąt Wielkiej Nocy będziemy mieć także niepowtarzalną okazję przypomnieć sobie specyficzny smak i aromat rzeżuchy. To właśnie w tym okresie ta roślina cieszy się największym powodzeniem, stając się nie tylko ciekawą dekoracją świątecznego stołu, ale także oryginalnym dodatkiem do różnego rodzaju potraw.
- Ze względu na bardzo silny aromat rzeżuchę można zaliczyć do grupy ziół - zastanawia się Mirosław Ciołak, szef kuchni restauracji w hotelu Tęczowy Młyn. - O rzeżusze mało się mówi w gastronomii i gdyby nie Święta Wielkanocne, pewnie byśmy o niej zapomnieli. A szkoda, bo jest ciekawym dodatkiem. Dlatego ten jeden tydzień w roku, w którym niepodzielnie króluje rzeżucha warto dobrze wykorzystać - zachęca mistrz kulinarny. Podkreśla, że choć rzeżucha nie wszystkim smakuje, trzeba pamiętać o tym, że jej działanie korzystnie wpływa na nasz organizm - podobnie, jak bazylia ułatwia trawienie, jest bogatym źródłem żelaza oraz cennych witamin i minerałów.
- Rzeżucha nie nadaje się raczej jako podstawowy składnik potraw, ale świetnie sprawdza się jako dodatek do sałatek, jaj, sosów. W gorącym daniu szybko się rozpada i robi się gorzka, dlatego najlepiej dodawać ją pod koniec przyrządzania - radzi Mirosław Ciołak. Zdradza także niezwykle prosty i ciekawy sposób na wykorzystanie zdrowej rzeżuchy. - Można nią posypać kanapkę z serem czy jajkiem. Posmakuje każdemu - mówi z uśmiechem.
Zielone listki mogą mieć jeszcze jedno zastosowanie. Z pewnością sprawdzą się w roli dekoracji wielkanocnego stołu. Dzięki rzeżusze będzie on nie tylko prawdziwie wiosenny, ale w połączeniu z kolorowymi pisankami i żółtymi kurczaczkami nabierze wyjątkowego, świątecznego charakteru.

Szef kuchni restauracji hotelu Tęczowy Młyn Mirosław Ciołak radzi używać rzeżuchy zarówno jako składnika potraw, na przykład sałatki lub jajek, jak i
Szef kuchni restauracji hotelu Tęczowy Młyn Mirosław Ciołak radzi używać rzeżuchy zarówno jako składnika potraw, na przykład sałatki lub jajek, jak i do dekoracji. D. Łukasik

Szef kuchni restauracji hotelu Tęczowy Młyn Mirosław Ciołak radzi używać rzeżuchy zarówno jako składnika potraw, na przykład sałatki lub jajek, jak i do dekoracji.
(fot. D. Łukasik )

Przepisy:

Jajka w pomidorach poleca Tomasz Materek, szef kuchni restauracji Venezia w Kielcach:
Składniki na 4 porcje: 4 pomidory, 4 jajka, 50 g rzodkiew-ki, 1 korniszon, 150 ml majonezu, nać pietruszki, plastry szynki, szczypior, świeża, zielona sałata. Wykonanie: Jajka ugotować na twardo, obrać. Rzodkiewkę i korniszona umyć, pokroić w plastry. Plastry szynki posiekać w paski. Szczypior pokroić. Ściąć czapeczki pomidorów i wydrążyć ich środek. Do pomidora włożyć łyżkę majonezu, jajko i dookoła szynkę, rzodkiew, pie-truszkę, ogórka. Ściąć czubki jajka i udekorować majonezem i szczypiorkiem.

Jajka faszerowane tuńczykiem poleca Tomasz Mate-rek, szef kuchni restauracji Venezia w Kielcach:
Składniki na 4 porcje: 4 jajka, puszka tuńczyka, kapary, majonez, oliwki ciemne, sól, pieprz. Wykonanie: Jajka ugoto-wać na twardo, przeciąć na pół, wydrążyć żółtka. Żółtko, tuń-czyka, pokrojone kapary wymieszać z majonezem. Tym na-dzieniem nafaszerować jajka i ozdobić ciemnymi oliwkami.

Medaliony z tuńczyka z sosem serowo-chrzanowym z rzeżuchą poleca Mirosław Ciołak, szef kuchni restauracji w hotelu Tęczowy Młyn w Kielcach:
Składniki na 1 porcję: 140 g tuńczyka w dwóch kawał-kach, 10 ml białego wina, 100 g cukinii, 20 papryki czerwonej, 20 g cebuli, 10 g pora, 20 g sera dorblu, 30 ml śmietany, 10 g chrzanu, rzeżucha, sól, pieprz. Wykonanie: Tuńczyka marynu-jemy w winie przez 3 godziny, smażymy na patelni grillowej. Cukinię kroimy w długie plastry, smażymy na maśle do miękko-ści, podlewamy winem z tuńczyka. Pokrojone cebulę, paprykę i pora smażymy na oleju. Ser rozpuszczamy na śmietanie, pod koniec dodajemy chrzan, a przed samym podaniem posiekaną rzeżuchę. Tuńczyka i smażone warzywa polewamy sosem chrzanowym. Można udekorować rzeżuchą.

Jajka świąteczne z rzeżuchą poleca Mirosław Ciołak, szef kuchni restauracji w hotelu Tęczowy Młyn w Kielcach:
Składniki na 1 porcję: 3 jajka, 10 ml śmietany, 100 g twa-rożku, rzeżucha, po 2 liście sałaty lodowej, roszponki, rucoli, sos winegret, sól, pieprz, szczypta czerwonej papryki, szczypta curry. Wykonanie: Twarożek wyrabiamy ze śmietaną i dzielimy na 3 części. Do jednej dodajemy posiekaną rzeżuchę, do dru-giej curry, trzecią doprawiamy papryką. Ugotowane na twardo jajka kroimy na połówki, wydrążamy żółtka i dodajemy je do pa-sty, którą faszerujemy białka. Podajemy z sałatą i rzeżuchą po-lanymi sosem winegret.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie