MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielki jubileusz trzech uczelni w Kielcach! Dwieście lat tradycji wyższego szkolnictwa technicznego

Dorota Klusek
Z inicjatywy Stanisława Staszica, 20 lutego 1816 roku powołano w Kielcach Główną Dyrekcję Górniczą oraz Szkołę Akademiczno-Górniczą, która była siódmą w Europie i pierwszą w Polsce wyższą uczelnią techniczną. Siedzibę akademii ulokowano w północnym skrzydle byłego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.
Z inicjatywy Stanisława Staszica, 20 lutego 1816 roku powołano w Kielcach Główną Dyrekcję Górniczą oraz Szkołę Akademiczno-Górniczą, która była siódmą w Europie i pierwszą w Polsce wyższą uczelnią techniczną. Siedzibę akademii ulokowano w północnym skrzydle byłego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Andrzej Borys
W czwartek, 25 lutego, w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatów trzech uczelni technicznych: Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej imienia Stanisława Staszica w Krakowie i Politechniki Świętokrzyskiej. To bezprecedensowe wydarzenie odbędzie się z okazji z okazji jubileuszu 200-lecia szkolnictwa technicznego w Polsce. Jest wyrazem szacunku dla wspólnych tradycji dotyczących początków wszystkich trzech uczelni.

200 lat temu, 20 lutego 1816 roku, władze Królestwa Polskiego podjęły decyzję o powołaniu w Kielcach Głównej Dyrekcji Górniczej oraz Szkoły Akademiczno-Górniczej, siódmej w Europie i pierwszej w Polsce wyższej uczelni technicznej. Szkoła Akademiczno-Górnicza, założona z inicjatywy Stanisława Staszica, istniała w stolicy województwa świętokrzyskiego dziesięć lat i położyła podwaliny pod rozwój wyższego szkolnictwa technicznego w Polsce. Do tradycji szkoły Staszicowskiej nawiązują zarówno Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza, jak i istniejąca w Kielcach od 1965 roku Politechnika Świętokrzyska.

ZOBACZ: bezpośrednią relację z obchodów jubileuszu

Szkoła Akademiczno-Górnicza w Kielcach nawiązywała do europejskich tradycji wyższego szkolnictwa technicznego. Jej profesorami i absolwentami byli wybitni specjaliści, którzy, podejmując wielkie wyzwania w ramach Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, rozpoczęli rewolucję naukowo-przemysłową na ziemiach polskich.

Obchody jubileuszu rozpoczną się o godzinie 10.45 mszą świętą celebrowaną przez biskupa kieleckiego, doktora Jana Piotrowskiego. Po nabożeństwie zostanie odsłonięta i poświęcona okolicznościowa tablica pamiątkowa na Pałacu Biskupów Krakowskich. Goście zwiedzą tę zabytkową budowlę, po czym o godzinie 12.30, w Sali Portretowej Pałacu rozpocznie się uroczyste posiedzenie senatów. Zwieńczeniem uroczystości będzie złożenie kwiatów pod posągami Stanisława Staszica i Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Jubileusz odbywa się pod patronatem honorowym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie