Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Wielki Ogień " zapłonie w Ostrowcu. Gwiazdami festiwalu będzie Coma i Cree - zobacz plan imprezy (video)

/waf/
Coma.
Coma.
IV Festiwal Bluesowo-Rockowego imienia Miry Kubasińskiej odbędzie się w dniach 9-11 lipca. Zobacz, jakie gwiazdy na nim wystąpią.

Od 2007 roku, czyli od pierwszej edycji festiwalu, obowiązkiem stała się obecność w drugi weekend lipca w Parku Miejskim wszystkich fanów polskiego bluesa i rocka. Festiwal "Wielki Ogień", organizowany przez Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu, poświęcony jest pamięci i upowszechnianiu dorobku artystycznego Miry Kubasińskiej.

Głównym jego punktem festiwalu jest Konkurs Młodych Wykonawców. Kwalifikacja uczestników odbywa się na podstawie wypełnionych kart zgłoszenia i nadesłanych utworów z dwoma własnymi oraz jednym z repertuary Miry Kubasińskiej

Zmaganiom konkursowym towarzyszą koncerty gwiazd. W poprzednich edycjach byli nimi: Kasa Chorych, Dżem, Martyna Jakubowicz (będąca równocześnie przedstawicielką jury), Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa, Hey, BluesMobile, Piotr Nalepa "Breakout Tour" (członek jury), Kult. Gwiazdami tegorocznego festiwalu będą: zespół CREE, Magda Piskorczyk i zespół COMA.

Mira Kubasińska i jej związki z Ostrowcem

Mira Kubasińska urodziła się 8 września 1944 roku w Bodzechowie. Uczyła się i rozwijała muzycznie w Ostrowcu Świętokrzyskim. Była uczennicą szkoły numer 2, a później Liceum imienia Chreptowicza. Pochłonięta śpiewanie przeniosła się do szkoły wieczorowej. Należała do Zespołu Pieśni i Tańca działającego w ostrowieckim Zakładowym Domu Kultury. Będąc z zespołem w Rzeszowie usłyszał ją Tadeusz Nalepa, który wkrótce zaproponował wspólne występy. W lipcu 1963 roku wystąpili wspólnie podczas "II Festiwalu Młodych Talentów" w Szczecinie, za które otrzymali wyróżnienie w kategorii zespołów wokalnych. Rok później 21-letnia wokalistka zawarła związek małżeński z Nalepą, a w 1965 roku przyszedł na świat ich syn Piotr. Sławę muzyczną zdobyła dzięki występom z zespołem założonym przez męża- Blackout, przekształconym następnie w Breakout.

W 1969 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu "Na drugim brzegu tęczy". Znalazły się na niej największe przeboje zaśpiewane przez Mirę: "Poszłabym za tobą", "Gdybyś kochał, hej" oraz tytułowy utwór "Na drugim brzegu tęczy". Kolejne płyty Breakoutów nagrane z udziałem Kubasińskiej, to "70A", "Mira", "Ogień", "NOL" i "ZOL". Zespół istniał do roku 1982, kiedy to jego lider Tadeusz Nalepa rozpoczął karierę solową. Mira rozstała się z muzykiem i urodziła drugiego syna - Konrada. Przestała występować. Wróciła na scenę w latach 90. Współpracowała z takimi formacjami bluesowymi, jak: Kasa Chorych, Nocna Zmiana Bluesa, After Blues i z otwockim Bluesquad. Zmarła 25 października 2005 roku w wyniku wylewu krwi do mózgu.

Program Festiwalu "Wielki Ogień"

Program Festiwalu "Wielki Ogień"

9 lipca - godzina 17- Rozpoczęcie Festiwalu, 17.15 - 20 - koncert ubiegłorocznych laureatów, 20.30 - 22 - koncert zespołu Cree
10 Lipca - 10 - 13 - warsztaty muzyczne w Kinie Etiuda, 15- 22 - Konkurs Młodych Wykonawców, 22 - koncert Magdy Piskorczyk w Klubie Jazzowym "Perspektywy"
11 lipca- 10 - 13- warsztaty muzyczne w Kinie Etiuda, 17- 20- Koncert Galowy, 20- 22- koncert zespołu Coma

Gwiazdy IV Festiwalu Bluesowo-Rockowego w Ostrowcu

Cree - zespół został założony w 1993 roku w Tychach przez Sebastiana Riedla i Sylwestra Kramka. Nazwę Cree pomógł wymyślić ojciec Sebastiana, Rysiek Riedel, który zawsze fascynował się życiem i historią Indian. Sam także wspominał, że chciałby mieć zespół o takiej nazwie. Syn spełnił marzenie ojca i tak powstał zespół Cree. Ogólnopolski debiut Cree odbył się w 1997 roku podczas I Festiwalu Młodej Kultury a pierwszym sukcesem było zdobycie Grand Prix VI Olsztyńskich Nocy Bluesowych. Promując swoją pierwszą płytę Cree uczestniczył między innymi w trasie koncertowej razem z zespołem Perfect z okazji jego 20-lecia zespołu. W październiku 2003 roku zespół nakręcił teledysk, promujący film dokumentalny o Ryśku Riedlu, którego premiera odbyła się rok później. W 2004 roku zespół z okazji 10-lecia istnienia wydał płytę "Parę lat", w 2007 roku zespół nagrał płytę "Tacy Sami". W czerwcu ubiegłego roku Cree obchodził jubileusz 15-lecia działalności artystycznej, wydając między innymi płytę "15". Obecnie zespół pracuje nad nowym materiałem na kolejną płytę.

Coma - zespół powstał w czerwcu w 1998 roku. Został założony przez Dominika Witczaka (gitara) i Tomasza Stasiaka (perkusja). Debiutancka płyta to "Pierwsze Wyjście z Mroku". Płytę tę docenili fani jak i ludzie z "branży", przyznając wydawnictwu "Fryderyka" w kategorii Album Roku - Rock. Premiera drugiego albumu- "Zaprzepaszczone Siły Wielkiej Armii Świętych Znaków" miała miejsce 29 maja 2006 roku i wkrótce uzyskała status Złotej Płyty. Na XIII Przystanku Woodstock zespół otrzymał nagrodę publiczności, a grono muzyków, dziennikarzy muzycznych i krytyków ponownie uhonorowało zespół Fryderykami- za Album Roku Rock/metal oraz Grupa Roku. 10 listopada 2008 r. miał premierę trzeci album grupy "Hipertrofia".

Magda Piskorczyk - wokalistka śpiewająca dojrzałym, niskim, "czarnym" głosem. Gra na gitarach: akustycznej, elektrycznej i basowej, a także na instrumentach perkusyjnych. Wykonuje głównie muzykę zakorzenioną w tradycji afroamerykańskiej i afrykańskiej. Zadebiutowała na konkursie festiwalu Jesień z Bluesem w Białymstoku 2001, gdzie z zespołem Sexy Mama została laureatką Pierwszej Nagrody. Współtworzyła trio Terraplane, występowała w wielu duetach. Od 2005 roku regularnie występuje ze swoim zespołem. Jej gwiazdę, jako jedną z trzech pierwszych, odsłonięto w 2008 roku w Alei Gwiazd Polskiego Bluesa w Sławie koło Zielonej Góry. Jest autorką akustycznego albumu koncertowego "Magda Live", nominowanego do nagrody Fryderyk 2009, oraz płyty studyjnej "Blues Travelling" nagranej z udziałem Michała Urbaniaka. Czterokrotnie wybierana Wokalistką Roku przez czytelników kwartalnika "Twój Blues".

15 kandydatów do nagrody - usłyszymy ich w Ostrowcu

10 lipca w Konkursie Młodych Wykonawców IV Festiwalu Bluesowo-Rockowego imienia Miry Kubasińskiej powalczą następujące zespoły.

Absyntia - zespół powstał w Trójmieście na przełomie 2007/2008 roku z inicjatywy Piotra Truchla - gitarzysty, wokalisty, autora muzyki i tekstów. W marcu 2009 roku zespół wydał płytę "Nocne historie". Ważnym momentem w historii zespołu było nakręcenie dwóch profesjonalnie zrealizowanych teledysków do utworów "Szaman" oraz "Lonely Streets of Illusions".

Acustic - trójka członków zespołu pochodzi ze Śląska. Każdy z nich ma obfity bagaż doświadczeń zdobytych w innych zespołach. Piękne brzmienie akustycznych gitar, charyzmatyczny, bluesowy wokal, nietuzinkowe brzmienie harmonijki, to jest to, co zespół oferuje poszukiwaczom muzycznych doznań. Blues, rock, czasem nawet reggaeowe dźwięki można usłyszeć w utworach zespołu.

Alchemia Blues Rock Jam Band - zespół Alchemia powstał w 2000 roku w Lublinie. Na ostatniej płycie zespołu- "Trzeci odcień" znajdują się kompozycje nawiązujące do jazzu, progresywnego rocka lat 70. i bluesa.

Amnezja - zespół powstał zimą 2003 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Przez pierwsze kilka miesięcy funkcjonował jako trio instrumentalne, a ostatecznie jest kwartetem. Muzyka Amnezji to zlepek klasycznego rocka i bluesa wyjętego wprost z lat 70. i 80., podanego w świeżej i energicznej postaci.

Black Dogs - zespół powstał w Szczecinie. Koncertuje po lokalach i festiwalach muzycznych, można też posłuchać ich na zlotach motocyklowych. Muzyka serwowana przez zespół to rock z elementami wielu innych gatunków - blues, metal, hip-hop, wzbogacony o elementy komizmu i przeróbek poważnych tematów na absolutnie niepoważnie. Oprócz autorskich kapela popełnia sporo coverów.

Cinemon - Zespół Cinemon powstał w 2004 roku w Krakowie jako trio. Pierwsze zarysy utworów przywoływały klimat lat 70. Klimat ten po części pozostał po dziś, jednak muzyka Cinemonu to znacznie więcej: czasami jest atonalnie, czasami hałaśliwie, czasami melodyjnie czy refleksyjnie.

Droga Ewakuacyjna - inspiracją do powstania zespołu była szeroko pojęta muzyka rockowa, bluesowa, rhythm and bluesowa oraz reggae. Zespół powstał w Siemianowicach.
Jackknife - Zespół powstał w Stalowej Woli w lutym 2008 roku. W ciągu dwóch lat, zespół skomponował ponad dwadzieścia własnych utworów. W swoim dorobku ma zagranych wiele koncertów w klubach, podczas konkursów, festiwali i imprez plenerowych. Przełomowym momentem było nagranie jesienią 2008 roku teledysku przy współudziale Telewizji Polskiej do piosenki "Gruzja". 10 maja tego roku zespół wydał płytę "Pierwsze rozdanie".

KFM - Grupa powstała w 2008 roku. Muzyka wykonywana przez zespół oscyluje na pograniczu rocka, bluesa, funky i reggae. Mimo że zespół gra od niedawna, zgromadził na swoim koncie kilka znaczących sukcesów.

Marcin Dyjak & Krzysztof Pietras - zespół powstały w marcu 2010 roku tworzą studenci krakowskich uczelni. Marcin Dyjak gra na harmonijce ustnej, jest studentem biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Stalowej Woli w klasie fortepianu. Krzysztof Pietras gra na pianinie i keyboardzie, jest studentem kompozycji na Akademii Muzycznej w Krakowie.

Panteon - zespół powstał jesienią 2009. Ich muzyka opiera się na współbrzmieniu gitary i instrumentów klawiszowych, okraszonym charyzmatycznym wokalem. Inspiruje się grupami takimi jak: Deep Purple, Rainbow czy SBB.

Perhellium - Początki sięgają roku 2004. W 2007 roku zespół nagrał debiutancką płytę "The New Beginning". Luty 2008 roku przyniósł ze sobą kolejny sukces. Zespół podpisał kontrakt płytowy z wytwórnią Insanity Records, a co za tym idzie, wydanie płyty w Polsce oraz w Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Purpure Drape aka Purpurowi - zespół istnieje od wakacji 2007 roku. Styl zespołu ukierunkowany jest z pogranicza psychodeli, art rocka, mroku, alternatywy, czasem również cięższych brzmień.

The Fault - zespół powstał w 2007 roku w Żaganiu. Następnie nastał okres perturbacji składowych, co zmusiło zespół do przerwy w graniu. Jakiś czas temu ekipa ustabilizowała się, co pozwoliło ograć dotychczasowy materiał i nagrać nowe demo.

Wolna Sobota - poznański zespół powstał w 2009 roku. Tworzy go pięciu muzyków. Zespół ukierunkowany jest przede wszystkim na własne utwory, jednak bez odrywania się od bluesowej i rock'n'rollowej tradycji.

Jurorzy festiwalu

Ewa Uryga - od najmłodszych lat śpiewała jako solistka szkolnego zespołu muzycznego 13-stka. Studia ukończyła w Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Koncertowała jako solistka z orkiestrą Jerzego Miliana, z zespołami Young Power, Kukla Band, Big Warsaw Band, Amenbend Andrzeja Cudzicha, a także Spirituals Singers Band i amerykańskim chórem The Jackson Singers. Oprócz pięciu autorskich płyt brała udział w realizacjach innych autorów.

Włodzimierz Kiniorski - muzyk i kompozytor, grający między innymi na saksofonie. Początkowo związany ze sceną jazzową, Kiniorski zainteresował się muzykami etnicznymi. Grał między innymi z Normanem Grantem, Sony Robertsonem, Twinkle Brothers, zespołem Trebunie Tutki oraz z Kinior Orchestra, Stan d’Art, Young Power, R.A.P., Izraelem, Tie Break, Mamadou Diouf. Współpracuje z wieloma teatrami.

Piotr Nalepa - gitarzysta i kompozytor, syn Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej. Karierę rozpoczynał u boku ojca, w którego zespole występował nieprzerwanie od 1993 roku. W czerwcu 2007 roku był współorganizatorem koncertu Breakout Festiwal w Rzeszowie, na którym także występował. Festiwal, dedykowany pamięci Tadeusza Nalepy i Miry Kubasińskiej, okazał się dużym sukcesem, był także emitowany przez telewizję. Od 2007 roku rokrocznie zasiada w jury festiwalu "Wielki Ogień". Współpracował także z innymi artystami, głównie jako kompozytor, między innymi z Kasią Kowalską i Januszem Panasewiczem. Brał także udział w nagrywaniu muzyki do filmów "Sposób na Alcybiadesa" i "Spona".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie