Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki powrót świętokrzyskich piw!

Izabela Mortas
Hurtownia Alex w Nowinach dystrybuuje piwa regionalne Chęcińskie Zamkowe oraz Chmielnickie. Prezentuje je Michał Sadowski, pracownik hurtowni.
Hurtownia Alex w Nowinach dystrybuuje piwa regionalne Chęcińskie Zamkowe oraz Chmielnickie. Prezentuje je Michał Sadowski, pracownik hurtowni. Aleksander Piekarski
Triumfalny powrót świętokrzyskich piw. Działają u nas już dwa browary a trzy hurtownie dystrybuują piwo o wdzięcznych nazwach jak Chęciński Zamkowe, Chmielnickie czy Kieleckie Mocne. Oto nasz raport ze świętokrzyskiego rynku piwa.

ZOBACZ TAKŻE:
Jak zrobić piwo w domu - rady kieleckiego piwowara

Do niedawna działał tylko browar w Jędrzejowie produkujący piwo dla różnych marek. Teraz na rynku zaczynają się rozpychać regionalne brandy.

W regionie działają dwa browary rzemieślnicze, które mocno akcentują swój świętokrzyski charakter - to Browar Sandomierz oraz Baba Yaga Brewing z Kielc. Są browarami kontraktowymi - posiadają własnych piwowarów, którzy opracowują recepturę i warzą piwo, ale robią to w wynajętym pomieszczeniu od zakładu produkcyjnego.
- Warzeniem piwa zajmujemy się od ponad dekady, najpierw jako zapaleni piwowarzy domowi, od 3 lat jako browar kontraktowy - produkcja piwa odbywa się w Małopolsce. Nasze piwa mają jednak mocno regionalny charakter - powstają z lokalnych produktów, między innymi suszonych sandomierskich jabłek, śliwki szydłowskiej, suszu dębniackiego, bielińskiej i buskiej truskawki. Nawet pszenicę kupujemy u naszych rolników z gminy Dwikozy. Produkcja naszych piw wkrótce przeniesie się na teren regionu - kupiliśmy już warzelnię, trwają ostatnie przygotowania - mówi Adrian Małek, który wraz z żoną Katarzyną prowadzi Browar Sandomierz.

Piwa, jakie oferują nasze browary, mają nie tylko ciekawe nazwy, ale też specjalnie zaprojektowane etykiety. - Przywiązujemy ogromną wagę do każdego szczegółu - piwo ma mieć nie tylko wyjątkowy smak, ale też niepowtarzalny wygląd. My utrzymujemy nasze piwa w klimacie baśniowym, czarodziejskim - z takiego też słynie Sandomierszczyzna - mówi Adrian Małek.

Nie innymi zasadami kieruje się Michał Opozda, właściciel Baby Yagi Brewing. - Browar otworzyłem dwa lata temu wraz z kuzynem, a ponieważ obaj pochodzimy z Kielc, chcieliśmy, aby nasze piwa zostały utrzymane w świętokrzyskiej stylistyce i były związane z regionalnymi legendami i przekazami słowiańskimi. Pierwsze piwo, które wyprodukowaliśmy to Kikimora, jak inaczej w podaniach określano czarownicę Babę Jagę, która jest zresztą nieformalnym symbolem naszego województwa - mówi Michał Opozda.

Buski Oktoberfest w sobotę i niedzielę - czytaj więcej

Oferta browarów nie jest duża, ale niezwykle ciekawa. - Koncepcja rzemieślniczego warzenia opiera się na tym, że produkujemy często rozmaite gatunki w niewielkich limitowanych ilościach. Niektóre propozycje są całoroczne, ale przeważają jednak sezonowe. Aktualnie w ofercie mamy 3 piwa całoroczne - to Kikimora California Common, Wyrwidąb India Pale Ale oraz Południca Pszeniczne. Pierwsze dwie propozycje to piwa żywiczno-owocowe z dość mocną goryczką, Pszeniczne jest bardziej słodkawe z przewijającymi się nutami goździków i bananów. Aktualnie pracujemy nad czwartym piwem, które będzie miało swoją premierę za około półtora miesiąca - mówi właściciel Baby Yagi.

Browar Sandomierz ma nieco bogatszą ofertę, ale wśród swoich sztandarowych propozycji właściciele wymieniają: Pszenicę Świętokrzyską oraz Chochliki Wieczorne. - To propozycje, do których produkcji wykorzystujemy lokalne produkty. W przyszłym tygodniu planujemy premierę piwamarcowego - Zefiriusza - mówi Adrian Małek.

Piwa rzemieślnicze z naszego regionu można dostać przede wszystkich w świętokrzyskich lokalach i restauracjach, a także w większych polskich miastach - Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu. Piwa z Browaru Sandomierz są też w sprzedaży w sandomierskich sklepach, jeszcze w tym roku mają też pojawić się w kilkudziesięciu punktach w regionie.

Produkcja świętokrzyskich piw odbywa się nie tylko w browarach rzemieślniczych. Piwa z regionalnym akcentem dystrybuują też trzy świętokrzyskiego hurtownie - kielecka Beka, zagnańska Ol.Piw oraz zlokalizowana w podkieleckich Nowinach hurtownia Alex. Ta ostatnia do świętokrzyskich sklepów wprowadziła piwa Chmielnickie oraz Chęcińskie Zamkowe, Ol.Piw dystrybuuje z kolei Kieleckie Mocne i Kielecki Pils. - W październiku wprowadzimy dwa nowe piwa - Kielecki Lager i Kielecki Chmiel, natomiast w listopadzie Kielecki Miód Malina oraz Kielecki Miód Cytryna. Chcemy docenić humor mieszkańców naszego województwa, dlatego na każdej butelce nowych piw znajdą się żartobliwe wierszyki przedstawiające produkty - mówi Paweł Olszewski, właściciel hurtowni Ol.Piw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie