Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki projekt czterech gmin dostanie 20 milionów złotych

imo
Partnerski projekt „Śladami kultury benedyktyńskiej” przygotowany przez Związek Gmin Gór Świętokrzyskich wraz z partnerami – gminami członkowskimi: Bieliny, Bodzentyn, Łagów i Pawłów uzyskał dofinansowanie w ramach środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

To duże przedsięwzięcie - w jego ramach zostanie zrealizowanych kilka inwestycji o łącznej wartości ponad 20 milionów. We wtorek, 19 grudnia przedstawiciele gmin podpisali preumowę na realizację projektu z marszałkiem województwa świętokrzyskiego Adamem Jarubasem.

Wartość pozyskanego dofinansowania wynosi 15,6 miliona złotych. Największą jego część - około 6 milionów złotych - pochłonie rewitalizacja wzgórza zamkowego z ruinami pałacu biskupów krakowskich w Bodzentynie. Miejsce to jest kluczowym punktem na szlaku. Tu skupia się zasadnicza cześć działań projektowych. Rewitalizacja obiektu zakłada powstanie części wystawienniczej i edukacyjnej, z zapleczem administracyjno-socjalnym o powierzchni około 500-600 metrów kwadratowych. Wystawa będzie obejmować stanowiska z wirtualną rzeczywistością, rozwiązania multimedialne. Zwiedzający będą mogli między innymi odbyć wirtualną podróż w przeszłość do momentu, w którym król Władysław Jagiełło przy okazji pielgrzymki na Święty Krzyż w drodze na koncentrację armii przed bitwą pod Grunwaldem przyjął w zamku w Bodzentynie posłów książąt pomorskich.

- To dla naszej gminy historyczna chwila. Przez ponad 200 lat zamek w Bodzentynie był pomijany we wszelkich działaniach. Jego stan pozostawiał już wiele do życzenia. Cieszymy się, że ten cenny zabytek będzie w końcu wyeksponowany. Dzięki niemu mieszkańcy i turyści będą mogli dowiedzieć się, jak wyglądało życie w średniowieczu - mówi Dariusz Skiba, burmistrz miasta i gminy Bodzentyn.

W ramach projektu zostaną zrealizowane inwestycje w kolejnych gminach. W Łagowie powstanie ścieżka terenowa łącząca budynek Galerii Produktów Lokalnych z zapleczem wystawienniczo-edukacyjnym Galerii prezentującej stanowiska średniowiecznych rzemiosł związanych z pozyskiwaniem i obróbką kamienia. Dzięki kulinarnej aplikacji multimedialnej zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak wyglądały tradycyjne potrawy regionalne, a także obejrzeć ekspozycję placu budowy średniowiecznego zamku wykonaną w technologii wirtualnej rzeczywistości.

W Pawłowie i Starym Bostowie powstanie Regionalny Ośrodek Dokumentacji Historii. To tutaj zostanie stworzone miejsce, gdzie będą gromadzone pamiątki rodzinne ludzi związanych z regionem świętokrzyskim: stare zdjęcia, wspomnienia, pamiętniki, muzyka oraz, co bardzo ważne, historia mówiona.

W gminie Bieliny dojdzie do rozbudowy Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej o kolejne stanowiska rzemieślnicze związane z obszarem Gór Świętokrzyskich epoki średniowiecza, między innymi leśnej huty szkła, czy też zagrody łaziebnika, powroźnika i mincarza. Osada zostanie również dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obok powstanie również ogród sensoryczny – ogród zmysłów, miejsce wyciszenia, modlitwy, skupienia, ale także miejsce, gdzie przyroda będzie mogła oddziaływać na wszystkie zmysły.

Przedsięwzięcie skupia samorządy wokół tematu wpływu lokacji opactwa Benedyktynów na Świętym Krzyżu, które na zawsze zmieniło wizerunek i ukształtowało kierunek rozwoju tego miejsca i okolicznych gmin. Święty Krzyż jako duchowa stolica regionu, gdzie przed wiekami po przyjęciu przez Polskę chrztu, dzięki lokacji na Łysej Górze zakonu benedyktyńskiego i sprowadzeniu do jego murów Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, dał początek życiu religijnemu, ale również kulturowemu, społecznemu i gospodarczemu całemu regionowi świętokrzyskiemu. Wokół tego dziedzictwa zostaną stworzone spójne nowoczesne elementy łączące historię ze współczesnością.

Na szlaku każdy znajdzie coś dla siebie. Nowoczesną technologię i wirtualną oraz rozszerzoną rzeczywistość, intrygujące gry i multimedia, informacje historyczne, ciekawostki przyrodnicze. Wędrówka po szlaku będzie stanowiła wspólną ciekawą rozgrywkę wpieraną grą na urządzeniach mobilnych. Dzięki temu ciekawe będą nie tylko obiekty i lokacje w miejscowościach na szlaku. Interesujący będzie sam szlak, jego odkrywanie, wędrówka po nim: samodzielnie, rodzinnie, w grupie. W każdym wieku, o każdej porze roku i każdej porze dnia. Szlak będzie integralną całością, a jego elementy będą dopełniać się. W każdej lokalizacji znajdzie się ziarno kultury benedyktyńskiej owiane danymi historycznymi, podaniem i legendą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie