Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie podwyżki cen energii w 2023 roku. Jak poradzą sobie z nimi władze Radoszyc? Są już pierwsze decyzje

Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
Szkoła Podstawowa w Radoszycach jest ogrzewana pelletem.
Szkoła Podstawowa w Radoszycach jest ogrzewana pelletem.
Samorządy stoją przed trudnym wyborem. Muszą kupić energię oraz opał. Obie te rzeczy kosztują znacznie więcej niż rok wcześniej. Sprawdziliśmy, jak z podwyżkami planują poradzą sobie władze gminy Radoszyce. Czy powinniśmy być przygotowani na zaciemnione ulice i zdalne nauczanie z powodu zimna w szkołach?

Codziennie wszyscy mierzymy się z ogromnymi podwyżkami cen. Nie tylko w sklepach musimy często płacić za dany produkt, który niedawno kosztował kilka razy mniej. Szczególnie dotkliwe są podwyżki cen opału i zapowiadane przez dostawców ceny energii.

Szczególnie te ostatnie mogą być bardzo trudne do przełknięcia przez samorządy, w których budżetach koszt energii elektrycznej już stanowi bardzo dużą wydatków. A jest niemal pewne, że w 2023 roku zwiększy się kilkakrotnie. Zapowiedzią może być przykład niedalekiego Szydłowca w województwie mazowieckim. Wraz z kilkunastoma innymi gminami otrzymał właśnie ofertę na dostawę energii elektrycznej. Stawka dosłownie zmroziła. Jest 6-krotnie wyższa od dotychczasowej.

Radoszyce. Na ulicach pewnie zrobi się ciemno

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że w 2023 roku za energię będziemy musieli zapłacić dużo więcej, ale ile dokładnie jeszcze nie wiemy, bo otwarcie ofert w przetargu zaplanowane jest na połowę października - mówi Michał Pękala, burmistrz miasta i gminy Radoszyce , które w grupie zakupowej znajdują się razem z Końskimi. - Mogę mieć tylko nadzieję, że wzrost nie będzie kosmiczny, ale już teraz staramy się przygotować na najgorsze - zapowiada i zapowiada, że gmina na pewno będzie oszczędzać na prądzie. - Na pierwszy ogień pójdzie oświetlenie uliczne. W 2022 roku kosztowało nas 600 tysięcy złotych. Nie będzie nas stać, by zapłacić za nie na przykład 5 razy więcej - stwierdza burmistrz.

Radoszyce. Ciepło ze słonecznika?

A co z ogrzewaniem szkół i gminnych jednostek? - Szkoły w naszej gminie ogrzewane są na trzy sposoby: na pellet, ekogroszek i olej opałowy. W każdym z przypadków są większe lub mniejsze problemy z dostępnością i ceną surowca. Jeśli chodzi o pellet to bierzemy pod uwagę tańszy zamiennik w postaci pelletu z łuski słonecznika. Jest co prawda bardziej kłopotliwy w użytkowaniu, ale za to jest dużo tańszy. Jeśli zaś chodzi o ekogroszek i olej opałowy, to mamy zapas, który powinien nam wystarczyć do końca roku. Liczę, że do tego czasu uda się nam kupić wystarczającą ilość opału, by w szkołach było ciepło, bo chcemy uniknąć najgorszego scenariusza w postaci zdalnej nauki - zapewnia Michał Pękala.

KLIKNIJ >>>Sprawdź, jak wygląda sytuacja z podwyżkami prądu w pozostałych gminach powiatu koneckiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie