Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie święto honorowych dawców krwi w Ostrowcu Świętokrzyskim. Były odznaczenia i gratulacje

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Wideo
od 16 lat
W środę, 22 listopada w Ostrowcu Świętokrzyskim uhonorowano dawców krwi. Uroczysta gala odbyła się z okazji obchodów Dni Honorowych Dawców Krwi i 65-lecia Ruchu Honorowych Dawców Krwi w Ostrowcu.

Wielkie święto honorowych dawców krwi w Ostrowcu

W dniach od 22 do 26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Święto jest zwróceniem uwagi na tych, którzy bezinteresownie przekazują część siebie innym.

Joanna Pikus prezes klubu Honorowych dawców Krwi imienia Jana Milewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim podkreśla, że krew jest darem bezcennym, najlepszym jaki może podarować człowiek drugiemu człowiekowi.

- Ja jestem tą osobą, która tę krew otrzymała, moja córka również, w związku z tym czujemy taką wdzięczność, czując wdzięczność jestem sama krwiodawcą. To jest dar bezcenny

– dodaje.

Zauważa również, że wciąż brakuje krwi i to wszystkich grup. - Zorganizowaliśmy w tym roku dwie takie duże akcje krwiodawstwa, pierwsza na Dzień Dziecka a druga ogólna. Każdej jednej krwi brakuje, oczywiście „zerówka” jest najbardziej poszukiwana. Krwi po prostu brakuje i mamy nadzieję, że takie uroczystości jak ta dzisiejsza zachęci innych do oddawania krwi – mówi Joanna Pikus.

Wydarzenia organizowane przez kluby krwiodawców oraz Polski Czerwony Krzyż zawsze wspiera samorząd miejski. Artur Łakomiec wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego zauważa, że to cenna akcja.

- To cenna inicjatywa naszych mieszkańców. Naprawdę, ten dar, który niosą krwiodawcy jest bezcenny. Będziemy w przyszłości kontynuować tę misję wspólnie – podsumował wiceprezydent.

Wiesław Golis wiceprezes Polskiego Czerwonego Krzyża w Ostrowcu Świętokrzyskim zaznacza, że wydarzenie, które odbywa się w Ostrowcu Świętokrzyskim jest bardzo ważne zwłaszcza dla tych, którzy niosą pomoc poprzez krwiodawstwo.

- Mieliśmy wyjątkową okazję pogratulować, uhonorować tych, którzy oddają cząstkę siebie od wielu, wielu lat. Jak można było zauważyć przekrój wiekowy jest bardzo duży, od młodych ludzi, którzy dopiero zaczynają po tych, którzy już kilkadziesiąt lat oddają krew. Mieliśmy tutaj dzisiaj przyjemność uhonorować medalami zasłużonych dla zdrowia narodu, odznakami zasłużony dla Polskiego Czerwonego Krzyża, zasłużony dla organizacji HDK. Naprawdę jest to przepiękna uroczystość i cieszymy się, że co roku możemy z miastem i powiatem i gminami wspierać honorowych dawców krwi i nagradzać ich – tłumaczy.
Wiceprezes PCK zauważa, że krwiodawcy bardzo często pozostają anonimowi.

Łukasz Walczyk prezes klubu Honorowych Dawców Krwi przy Celsa Huta Ostrowiec, który otrzymał odznakę z okazji 65-lecia istnienia klubu i Łukasz Ćwik wiceprezes klubu odznaczony za oddanie ponad 18 litrów krwi mówią, że oddawanie krwi jest proste.
- Dawcą krwi zostaje się w bardzo szybki, łatwy i przyjemny sposób. Wystarczy udać się do oddziału terenowego w Ostrowcu, tam zgłosić się do pani, przeprowadzona jest ankieta, sprawdzi hemoglobinę, potem zbada pani doktor i potem tylko oddanie krwi, 5 – 7 minut i po wszystkim – mówi Łukasz Ćwik.
- Siadamy na fotel i czysta formalność – dodaje Łukasz Walczyk. Panowie przyznają, że decyzja o oddaniu krwi wynika czasem z charakteru zawodu.
- My hutnicy mamy pomaganie we krwi, chcemy pomagać, idziemy, pomagamy. Zachęcamy do tego wszystkich do oddawania krwi, bo to naprawdę nie ma się czego bać. Miła atmosfera, wspaniałe dziewczyny mamy w oddziale – stwierdza Łukasz Walczyk.
Łukasz Ćwik mówi, że nie trzeba się do oddawania krwi jakoś wyjątkowo przygotowywać. - Lekkie, delikatne śniadanie żeby nie przesadzić z ilością tłuszczu. Wstajemy, pijemy kawę, herbatę , delikatne śniadanko no i idziemy – uśmiecha się. - Po oddaniu krwi zalecana czekolada dla zregenerowania organizmy, i uzupełniać płyny – stwierdza Łukasz Walczyk.

Zobaczcie galerię zdjęć ze święta krwiodawców w Ostrowcu Świętokrzyskim

Początki honorowego Krwiodawstwa sięgają 1958 roku. 2 czerwca 1958 roku Rada Ministrów powołała do życia Instytut Hematologii w Warszawie. Służba krwi podporządkowana została resortowi zdrowia, a Polski Czerwony Krzyż zajmował się odtąd całością promocji i organizacją ruchu honorowych dawców krwi.
W 1972 roku Polski Czerwony Krzyż doceniając zasługi honorowych dawców krwi ustanowił Dni Honorowego Krwiodawstwa, które niezmiennie obchodzone są w dniach 22 – 26 listopada. Jest to święto wszystkich Honorowych Dawców Krwi, ale i jednocześnie okazja do podziękowań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie