Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielu chętnych na geodezję, mało na filozofię. Rekrutacja na studia zakończona

Piotr BURDA
Studentki w Instytucie Chemii kieleckiego uniwersytetu przeprowadzają analizę ilości pierwiastków w próbkach stałych.
Studentki w Instytucie Chemii kieleckiego uniwersytetu przeprowadzają analizę ilości pierwiastków w próbkach stałych. UJK
Zakończyła się rekrutacja na publiczne uczelnie wyższe. W przyszłym tygodniu wywieszone zostaną listy przyjętych na pierwszy rok studiów.

Rekrutacja

Rekrutacja

Rekrutacja na Uniwersytecie Humanistyczno - Przyrodniczym Jana Kochanowskiego (według liczby kandydatów na jedno miejsce)

Fizjoterapia - 263 chętnych na 75 miejsc, ekonomia - 440 chętnych na 130 miejsc, położnictwo - 85 chętnych na 30 miejsc, biotechnologia (kierunek zamawiany) - 214 chętnych na 80 miejsc, dziennikarstwo i komunikacja społeczna - 226 chętnych na 90 miejsc, administracja - 226 chętnych na 180 miejsc, ratownictwo medyczne - 118 chętnych na 50 miejsc, pielęgniarstwo - 158 chętnych na 75 miejsc, filologia - 527 chętnych na 275 miejsc, zarządzanie - 357 chętnych na 200 miejsc,

wzornictwo (kierunek zamawiany) - 39 chętnych na 24 miejsca, logistyka - 236 chętnych na 150 miejsc, praca socjalna - 74 chętnych na 50 miejsc, zdrowie publiczne - 73 chętnych na 50 miejsc, informacja naukowa i bibliotekoznawstwo - 40 chętnych na 30 miejsc, ochrona środowiska - 133 chętnych na 100 miejsc, filologia polska - 192 chętnych na 150 miejsc, biologia - 160 chętnych na 135 miejsc, pedagogika - 670 chętnych na 585 miejsc, edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych - 41 chętnych na 36 miejsc, geografia - 126 chętnych na 120 miejsc, edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej - 47 chętnych na 45 miejsc,

chemia - 171 chętnych na 170 miejsc, informatyka - 57 chętnych na 60 miejsc, matematyka - 84 chętnych na 125 miejsc, historia - 75 chętnych na 125 miejsc, politologia - 79 chętnych na 150 miejsc, rosjoznawstwo - 13 chętnych na 25 miejsc, fizyka techniczna (kierunek zamawiany) - 30 chętnych na 64 miejsca, informatyka i ekonometria - 21 chętnych na 80 miejsc, filozofia - 9 chętnych na 50 miejsc, fizyka - 4 chętnych na 40 miejsc.

Zakończyła się rejestracja kandydatów na studia. Do pracy przystąpią teraz uczelniane komisje rekrutacyjne, które przygotują listy przyjętych.

Brakuje filozofów

Na kieleckim Uniwersytecie Humanistyczno - Przyrodniczym Jana Kochanowskiego ogłoszenie wyników rekrutacji zaplanowano na najbliższy poniedziałek. Z najnowszych danych przekazanych nam przez uczelnię wynika, że największą popularnością cieszy się fizjoterapia. O jedno miejsce na tym kierunku stara się 3,5 kandydata. Dużą popularnością cieszy się ekonomia, położnictwo i biotechnologia. Ten ostatni kierunek jest kierunkiem zamawianym, dzięki czemu studenci mogą liczyć na dodatkowe stypendia. Nadal dużym zainteresowaniem cieszy się dziennikarstwo i komunikacja społeczna (2,5 chętnych na jedno miejsce). - Na większość kierunków udało nam się wypełnić limity przyjęć. Tam, gdzie to się nie udało rekrutacja będzie trwać nadal - mówi Ryszard Biskup, rzecznik prasowy uczelni. Tak będzie między innymi na matematyce, historii, politologii, czy fizyce. Nie udało się znaleźć zbyt wielu chętnych na nowy kierunek uniwersytetu: filozofię.

Popularna geodezja

Coraz większą popularnością cieszy się Politechnika Świętokrzyska. Tam też zakończyły się zapisy i trwa przydzielanie kandydatów na poszczególne kierunki. - Mamy o 800 kandydatów więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem - mówi profesor Stanisław Adamczak, rektor uczelni. Bardzo dużą popularnością cieszy się tradycyjnie budownictwo. Furorę zrobiła geodezja, która rusza na Politechnice od tego roku. - Mamy 600 osób chętnych do studiowania na tym kierunku - mówi rektor Stanisław Adamczak. To oznacza, że na jedno miejsce na geodezji stara się pięć osób, gdyż przygotowano 120 miejsc. Popularnością cieszą się także kierunki zamawianie. Wśród kierunków zamawianych na Politechnice Świętokrzyskiej jest nowy kierunek - energetyka, którą chce studiować ponad stu chętnych. Pierwsze listy przyjętych na Politechnikę Świętokrzyską ukażą się już w najbliższy wtorek, a ostateczne wyniki rekrutacji poznamy w piątek, 15 lipca. - Będziemy proponować kandydatom, którzy nie dostaną się na wybrane kierunki, inne - rezerwowe kierunki studiów na naszej uczelni - zapowiada profesor Stanisław Adamczak.

Niepubliczne kuszą

Z uczelniami publicznymi konkurują uczelnie niepubliczne. Tam rekrutacja trwa do końca września. Kandydatów zachęcają różne promocje. Doktor Tadeusz Dziekan, rektor Wyższej Szkole Ekonomi i Prawa imienia Edwarda Lipińskiego w Kielcach wydał w tym tygodniu zarządzenie w którym oferuję swoim studentom bezpłatną naukę na drugim kierunku studiów. - Przykładowo, po pierwszym roku studiów, student ekonomii może zacząć bezpłatne studia na prawie. Musi tylko napisać podanie do dziekana wydziału, który podejmie decyzję w tej sprawie - mówi Wiktor Krasa z Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa. Uczelnia kusi też darmowymi kursami języka angielskiego i zniesieniem "wpisowego" na studiach stacjonarnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie