Wieża na Świętym Krzyżu juz powstaje! Zobacz jak jest...

  Wieża na Świętym Krzyżu juz powstaje! Zobacz jak jest budowana [VIDEO, zdjęcia]

  Lidia Cichocka

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Przy pomocy dźwigu na górę wciągane są kamienne element, z których składana jest wieża.

  Przy pomocy dźwigu na górę wciągane są kamienne element, z których składana jest wieża. ©Łukasz Zarzycki

  Rozpoczęła się odbudowa wieży kościelnej na Świętym Krzyżu. Kamienne bloki do złudzenia przypominające klocki są wciągane na wysokość 12 piętra przy pomocy dźwigu. Widoki z wieży turyści będą mogli podziwiać już w czerwcu przyszłego roku.
  Przy pomocy dźwigu na górę wciągane są kamienne element, z których składana jest wieża.

  Przy pomocy dźwigu na górę wciągane są kamienne element, z których składana jest wieża. ©Łukasz Zarzycki

  [galeria_glowna]
  Starania o odbudowanie zburzonej przez Austriaków w 1914 roku wieży kościelnej trwały wiele lat. Pierwszą poważną szansą na zrealizowanie tych planów okazał się projekt "Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich wraz z restauracją zabytków Świętego Krzyża" opracowany przez Urząd Gminy w Bielinach.  Odbudowa wieży jest jednym z elementów drugiego etapu projektu.
  Jego wartość to około 7 milionów złotych, z czego 85 procent jest współfinansowane z funduszy Unii Europejskiej - z Regionalnego Programu Operacyjnego. Partnerem projektu jest klasztor Ojców Oblatów na Świętym Krzyżu, który dokłada milion złotych.

  Wieża na Świętym Krzyżu miała 52 metry wysokości. Wzorem dla projektantów były stare ryciny i zdjęcia, dzięki nim zostanie odtworzona w takim samym kształcie z platformą widokową. Wykonawcą jest Zakład kamieniarski Furmanek Renewal z Daleszyc.  - Tam na miejscu cięte są bloki piaskowca, montowane na sucho by sprawdzić czy do siebie pasują a następnie przywożone tutaj - mówi kierujący budową na Świętym Krzyżu Paweł Krzysiek. - Każdy z tych "klocków" ma numer i jest wkładany na swoje miejsce, mocowany przy pomocy specjalnej zaprawy i nierdzewnych kotwy. Niektóre elementy ważą 1,5 tony. Całość 660 ton.

  Do tej pory po założeniu wzmocnień ułożono siedem warstw kamiennych elementów wychodząc ponad dach kościoła. - W miarę możliwości przy odbudowie staramy się wykorzystać zachowane fragmenty dawnej wieży - dodaje Włodzimierz Żmuda kierownik robót konserwatorskich. - Oczyszczone niemal nie różnią się od tych nowych. Te najbardziej zniszczone pozostaną na swoim miejscu, bo jak mówi ojciec Zygfryd Wiecha, turyści bardzo je lubią, chętnie na nich siadają, robią tam zdjęcia.

  Do ułożenia pozostało kolejnych siedem warstw kamienia. - Potem, po założeniu stalowej konstrukcji zamontujemy hełm wieży - dodaje kierownik. To właśnie w tej części znajdzie się balkon z którego turyści będą mogli podziwiać panoramę. przy dobrej pogodzie widać stąd Tatry, nam udało się już zobaczyć je kilkakrotnie, ostatni raz 20 lipca - mówi.

  Hełm wieży będzie miał 7 metrów wysokości i niebagatelna wagę 40 ton. Budowlańcy planują, jeśli tylko pogoda na przykład silne wiatry nie przeszkodzą zakończyć montaż jeszcze w tym roku. Remont obejmuje także dziedziniec wewnętrzny klasztoru. Wirydarz otrzyma nową nawierzchnie, studnia cembrowinę i kołowrót, którego od dawna już nie ma. Obecnie wymieniane są okna, odnawiana elewacja. Prace powinny się zakończyć wraz z końcem maja. W tym roku rozpoczęto także remont i przebudowę skrzydła północnego, które było odbudowane po wojnie, ale z bardzo kiepskich materiałów.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (7) forum.echodnia.eu

  Podniebna gmina Łopuszno [WIDEO, ZDJĘCIA Z LOTU PTAKA]

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]