Wieża na Świętym Krzyżu juz powstaje! Zobacz jak jest budowana [VIDEO, zdjęcia]

Lidia Cichocka
Przy pomocy dźwigu na górę wciągane są kamienne element, z których składana jest wieża.
Przy pomocy dźwigu na górę wciągane są kamienne element, z których składana jest wieża. Łukasz Zarzycki
Rozpoczęła się odbudowa wieży kościelnej na Świętym Krzyżu. Kamienne bloki do złudzenia przypominające klocki są wciągane na wysokość 12 piętra przy pomocy dźwigu. Widoki z wieży turyści będą mogli podziwiać już w czerwcu przyszłego roku.

[galeria_glowna]
Starania o odbudowanie zburzonej przez Austriaków w 1914 roku wieży kościelnej trwały wiele lat. Pierwszą poważną szansą na zrealizowanie tych planów okazał się projekt "Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich wraz z restauracją zabytków Świętego Krzyża" opracowany przez Urząd Gminy w Bielinach.

Odbudowa wieży jest jednym z elementów drugiego etapu projektu. Jego wartość to około 7 milionów złotych, z czego 85 procent jest współfinansowane z funduszy Unii Europejskiej - z Regionalnego Programu Operacyjnego. Partnerem projektu jest klasztor Ojców Oblatów na Świętym Krzyżu, który dokłada milion złotych.

Wieża na Świętym Krzyżu miała 52 metry wysokości. Wzorem dla projektantów były stare ryciny i zdjęcia, dzięki nim zostanie odtworzona w takim samym kształcie z platformą widokową. Wykonawcą jest Zakład kamieniarski Furmanek Renewal z Daleszyc.

- Tam na miejscu cięte są bloki piaskowca, montowane na sucho by sprawdzić czy do siebie pasują a następnie przywożone tutaj - mówi kierujący budową na Świętym Krzyżu Paweł Krzysiek. - Każdy z tych "klocków" ma numer i jest wkładany na swoje miejsce, mocowany przy pomocy specjalnej zaprawy i nierdzewnych kotwy. Niektóre elementy ważą 1,5 tony. Całość 660 ton.

Do tej pory po założeniu wzmocnień ułożono siedem warstw kamiennych elementów wychodząc ponad dach kościoła. - W miarę możliwości przy odbudowie staramy się wykorzystać zachowane fragmenty dawnej wieży - dodaje Włodzimierz Żmuda kierownik robót konserwatorskich. - Oczyszczone niemal nie różnią się od tych nowych. Te najbardziej zniszczone pozostaną na swoim miejscu, bo jak mówi ojciec Zygfryd Wiecha, turyści bardzo je lubią, chętnie na nich siadają, robią tam zdjęcia.

Do ułożenia pozostało kolejnych siedem warstw kamienia. - Potem, po założeniu stalowej konstrukcji zamontujemy hełm wieży - dodaje kierownik. To właśnie w tej części znajdzie się balkon z którego turyści będą mogli podziwiać panoramę. przy dobrej pogodzie widać stąd Tatry, nam udało się już zobaczyć je kilkakrotnie, ostatni raz 20 lipca - mówi.

Hełm wieży będzie miał 7 metrów wysokości i niebagatelna wagę 40 ton. Budowlańcy planują, jeśli tylko pogoda na przykład silne wiatry nie przeszkodzą zakończyć montaż jeszcze w tym roku. Remont obejmuje także dziedziniec wewnętrzny klasztoru. Wirydarz otrzyma nową nawierzchnie, studnia cembrowinę i kołowrót, którego od dawna już nie ma. Obecnie wymieniane są okna, odnawiana elewacja. Prace powinny się zakończyć wraz z końcem maja. W tym roku rozpoczęto także remont i przebudowę skrzydła północnego, które było odbudowane po wojnie, ale z bardzo kiepskich materiałów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

U nas wszystko co związane z klerem ma większe przebicie, w końcu nie bez powodu mówią na nas Kleryków a i pewnie nowy 'honorowy obywatel" coś tam w UM podszepnął...

Zresztą co tam jakieś Chęciny, co tam park narodowy, chrzanić krajobraz, p...lić przyrodę, wyciąć las i braci mniejszych - zabudować całe Łysogóry, zrobić kilka dojazdów z kilku stron, taca się liczy!

 

 

W dniu 25.08.2013 o 13:30, viking napisał:

...Świetny pomysł z odbudową wieży, a i dodatkowa atrakcja turystyczna.

Atrakcją to jest puszcza, a nie kolejny kościół oszołomie.

K
Kielczanin

odpowiedź jest prosta kasa, Ojczulkowie ze Św. Krzyża razem z właścicielami firmy, która zarobi krocie na odbudowie wieży wiedzieli jak znaleźć odpowiednie dojście do konserwatora zabytów a nikt z Checin nie i tyle w temacie, najgorsze jest to, że w Polsce każdy wie jak takie sprawy są załatwiane i nikt z tym nic nie robi, swoja droga taki konserwator to super fucha, przy takiej kasie jaka dla nich leci na lewo to mogliby pewnie swoją pensje oodać na ratowanie zabytków

C
Chęciniok

Cytuję; "Wieża na Świętym Krzyżu miała 52 metry wysokości. Wzorem dla projektantów były stare ryciny i zdjęcia, dzięki nim zostanie odtworzona w takim samym kształcie z platformą widokową."

I tutaj moje małe pytanko do p. wojewódzkiego konserwatora zabytków - tutaj zgodził się pan na rekonstrukcję na podstawie rycin natomiast w Chęcinach nie, bo mówił że nie zachował się żaden wizerunek wschodniej części zamku. Wschodniej, którą za pomocą funduszy europejskich planowano zrekonstruować. Bez komentarza pozostawiam pańskie bajania ( bo w każdej przeglądarce internetowej znaleźć można XVIII i XIX w. ryciny chęcińskiego zamku ) lecz tylko głośno się zastanawiam; jakie przebicie ma Św. Krzyż nad Chęcinami że w tym pierwszym miejscu można "odbudować" zabytek a w tym drugim już nie ?

 

 

v
viking

Po poprzednich wpisach można stwierdzić że w tym regionie żyją sami zgorzknialcy, maruderzy i frustraci. Wg was najlepiej jakby nikt nic nie robił tylko marudził i wylewał swoje chore opinie na forach.

Świetny pomysł z odbudową wieży, a i dodatkowa atrakcja turystyczna.

K
Krzyżowiec

Jak odbudują tą wieżę tak jak zrobili remont Ul. Sienkiewicza i Placu NMP to strach będzie na nią wchodzić, Ciekawe czy ten piaskowiec też z Chin przytargali.

t
tubylec

Ile będą kasować za te widoki ubodzy słudzy kościoła? Oni niczego za darmo nie robią.

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie