Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosna jest jeszcze daleko! To widać po liczeniu nietoperzy w jaskini Raj - zobacz unikalne zdjęcia

Łukasz ZARZYCKI
Trzydzieści nietoperzy zamieszkuje jaskinię Raj - tak wynika z corocznego liczenia tych ssaków przez chiropterologów, czyli ich znawców i badaczy. Jeszcze nie szykują się do wylotu w poszukiwaniu pożywienia, a to oznacza, że na razie nie "poczuły" wiosny.

[galeria_glowna]

Ewa Cieślik i Joanna Jaśkowska mówią, że na pierwszy rzut oka nietoperze wyglądają tak samo. Jednak chiropterolodzy mają swoje sposoby na to, aby rozróżnić
Ewa Cieślik i Joanna Jaśkowska mówią, że na pierwszy rzut oka nietoperze wyglądają tak samo. Jednak chiropterolodzy mają swoje sposoby na to, aby rozróżnić poszczególne gatunki. Łukasz Zarzycki

Ewa Cieślik i Joanna Jaśkowska mówią, że na pierwszy rzut oka nietoperze wyglądają tak samo. Jednak chiropterolodzy mają swoje sposoby na to, aby rozróżnić poszczególne gatunki.
(fot. Łukasz Zarzycki)

Na pierwszy rzut oka nietoperze wyglądają tak samo. Jednak chiropterolodzy mają swoje sposoby na to, aby rozróżnić poszczególne gatunki. - Każdy gatunek ma swoje charakterystyczne cechy. Nietoperze różnią się między sobą wielkością i kształtem uszu oraz koziołka, czyli wyrostka w małżowinie usznej, a także ubarwieniem - mówią Joanna Jaśkowska, Ewa Cieślik i Andrzej Wąsikowski, którzy w poniedziałek liczyli nietoperze w jaskini Raj. Na przykład nocka dużego można poznać po szarym grzbiecie i białym brzuszku. Właśnie najwięcej, bo szesnaście osobników, jest w tym roku nocków dużych, gacków szarych i nocków wąsatków - po cztery, nocków rudych - trzy, gacek brunatny - jeden przedstawiciel. W przypadku dwóch osobników trudno było rozpoznać gatunek - nietoperze tak ukryły się w szacie naciekowej jaskini.

Nietoperzy w Raju jest z pewnością więcej, ale hibernują w niedostępnych miejscach jaskini, do których badacze nie dotarli, żeby nie zniszczyć szaty naciekowej. - Jeszcze nie szykują się do wylotu, a to oznacza, że na wiosnę musimy jeszcze trochę poczekać - mówi Andrzej Wąsikowski, który nietoperze w Raju liczy już od 23 lat, w tym roku pomagały mu Joanna Jaśkowska i Ewa Cieślik, przewodniczki z jaskini.

Coroczne liczenie odbywa się na początku lutego. Nietoperze łatwiej policzyć właśnie teraz - gdy hibernują, czyli zapadają w zimowy sen. - Co ciekawe, nietoperze przebudzają się co kilkanaście dni, aby skorzystać z toalety, zmienić miejsce pobytu i... przedłużyć gatunek - opowiadają.

- Nietoperze jeszcze nie szykują się do wylotu, a to oznacza, że na wiosnę musimy jeszcze trochę poczekać - mówi Andrzej Wąsikowski.
- Nietoperze jeszcze nie szykują się do wylotu, a to oznacza, że na wiosnę musimy jeszcze trochę poczekać - mówi Andrzej Wąsikowski. Łukasz Zarzycki

- Nietoperze jeszcze nie szykują się do wylotu, a to oznacza, że na wiosnę musimy jeszcze trochę poczekać - mówi Andrzej Wąsikowski.
(fot. Łukasz Zarzycki)

W poniedziałek ekipa chiropterologów liczyła także nietoperze w kanale górnym huty w Samsonowie, gdzie zimuje aż 96 sztuk, w tym 78 mopków i 10 gacków brunatnych.

Nietoperze zimą mieszkają nie tylko w jaskiniach, ale także w ruinach, opuszczonych budynkach, na strychach i w piwnicach. Chiropterolodzy apelują, aby nie przeszkadzać hibernujcym nietoperzom, gdyż każde dodatkowe wybudzenie oznacza dla nich utratę energii, którą gromadzą przed zimą, i mogą nie dotrwać do wiosny. Zresztą wszystkie gatunki nietoperzy, które występują w Polsce, podlegają ścisłej ochronie. - Gdy poczują wiosnę, same znajdą wyjście. To bardzo pożyteczne zwierzęta - mówią chiropterolodzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie