MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiślica - dwa kroki bliżej do miasta

Adam Ligiecki
Styczeń 2017 roku: rynek Wiślicy w zimowej szacie. Najważniejsze decyzje mają zapaść w najbliższym czasie. Jeśli „na tak”, 1 stycznia 2018 roku będzie to rynek miejski.
Styczeń 2017 roku: rynek Wiślicy w zimowej szacie. Najważniejsze decyzje mają zapaść w najbliższym czasie. Jeśli „na tak”, 1 stycznia 2018 roku będzie to rynek miejski. ADAM LIGIECKI
Konsultacje „na tak”. Wniosek o nadanie praw miejskich ma trafić tuż po niedzieli do wojewody.

1 stycznia miastem z numerem 33 w województwie świętokrzyskim stała się Morawica. Numer 34 czeka na Wiślicę. Historyczny gród nad Nidą czyni starania o przywrócenie praw miejskich. Procedury w toku, w przyszłym tygodniu stosowny wniosek ma trafić na biurko wojewody świętokrzyskiego. Wiążące decyzje, na szczeblu rządowym, powinny zapaść za kilka miesięcy. Jeżeli sprawy potoczą się właściwym torem, Wiślica będzie na powrót miastem - oficjalnie - 1 stycznia 2018 roku.
Magiczne słowo: „procedury”. One są w tej chwili najważniejsze. Nie da się ich ominąć, przeskoczyć, ale pierwszy, ważny etap Wiślica ma już za sobą.

W listopadzie i grudniu odbyły się konsultacje społeczne, w sprawie nadania Wiślicy statusu miasta. Wyraźna większość mieszkańców gminy głosowała „na tak”.

Spójrzmy na liczby. W konsultacjach wzięło udział 2830 osób. „Za” - opowiedziało się 2490 głosujących, czyli 88 procent. Jeszcze bardziej tęskni za miejskością sama Wiślica: tu „na tak” głosowało aż 97 procent obywateli uczestniczących w konsultacjach.
- Bardzo cieszy wysokie poparcie mieszkańców dla tej inicjatywy. Przywrócenie praw miejskich będzie miało charakter symboliczny, przypominający o dawnej świetności i znaczeniu prastarej Wiślicy - podkreśla wójt gminy Stanisław Krzak. - To szczególne miejsce miało, ma i powinno mieć znaczenie nie tylko dla regionu, ale i całego kraju. Jako kolebka państwowości polskiej i chrześcijaństwa na ziemiach polskich.

Po zakończeniu konsultacji społecznych - kolejny ważny krok na drodze do miejskości. Podczas ostatniej sesji, tuż przed sylwestrem, Rada Gminy przyjęła kluczową uchwałę. Załącznik dokumentu zawiera wniosek do Ministerstwa Administracji i Spraw Wewnętrznych - w sprawie nadania Wiślicy praw miejskich.
Zgodnie ze ścieżką legislacyjną, wniosek kierowany jest do wojewody. Stąd - już z opinią - przesłany zostanie do ministerstwa, do Warszawy.

- Uchwała naszej Rady Gminy została przekazana służbom wojewody świętokrzyskiego. Na początku przyszłego tygodnia chcemy złożyć u wojewody kompletny wniosek o nadanie praw miejskich, z wymaganymi załącznikami - mówi sekretarz gminy Jacek Balicki.

O tym, czy starający się o status miasta otrzymają pozytywną odpowiedź, decyduje wiele czynników. Wiślica ma wielki atut - ogromne znaczenie historyczne. Przez stulecia była miastem królewskim województwa sandomierskiego, jednym z najważniejszych ośrodków w południowej części Polski. Prawa miejskie utraciła w 1869 roku.
Co nie mniej ważne, w staraniach o odzyskanie statusu miasta Wiślica ma cennego sojusznika; i to z górnej półki. Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński gościł u nas w kwietniu 2016 roku. Właśnie wtedy narodziła się idea przywrócenia praw miejskich.
- Inicjatorem tego pomysłu był profesor Piotr Gliński. Spotkał się z dużą aprobatą, więc podjęliśmy kroki w tym kierunku - potwierdza Stanisław Krzak, który jest ponoć orędownikiem nadania Piotrowi Glińskiemu tytułu Honorowego Obywatela Wiślicy. Sam już niebawem może zamienić fotel wójta na... fotel burmistrza.

Wiążące decyzje przed nami. Jeżeli tak się stanie, Wiślica będzie 34. miastem w regionie świętokrzyskim. I trzecim w powiecie - po Busku-Zdroju i Stopnicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie