Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce otwarcie Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim (zdjęcia)

Paulina BARAN [email protected]
Dach ma wyglądać jak wielki ogród, dlatego niebawem nasadzona zostanie roślinność, a obecnie układane są skalne alejki. Prace wykonuje kielecka firma Eco Flor, skały pochodzą z kopalni regionu świętokrzyskiego.
Dach ma wyglądać jak wielki ogród, dlatego niebawem nasadzona zostanie roślinność, a obecnie układane są skalne alejki. Prace wykonuje kielecka firma Eco Flor, skały pochodzą z kopalni regionu świętokrzyskiego. Dawid Łukasik
Olbrzymi budynek Centrum Nauki Leonardo da Vinci jest już prawie gotowy. Uroczyste otwarcie odbędzie się 5 września i wtedy także zorganizowany zostanie Międzynarodowy Konkurs Łazików Marsjańskich. Do tej pory zawsze odbywał się w Stanach Zjednoczonych.
Prace w Centrum Nauki Leonardo da Vinci

Prace wykończeniowe w Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podz...

W budynku Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim trwają ostatnie prace wykończeniowe. Dach ma wyglądać jak wielki ogród, dlatego niebawem nasadzona zostanie roślinność, a obecnie układane są skalne alejki.

Marcin Perz dyrektor Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego wyjaśnił, że obecnie odbywają się przetargi na wyposażenie obiektu. Wielkie otwarcie odbędzie się piątego września tego roku i wtedy właśnie po raz pierwszy w Polsce zostaną zorganizowane Międzynarodowe Zawody Łazików Marsjańskich European Rover Challenge 2014.

- To ważne wydarzenie zawsze odbywało się w Stanach Zjednoczonych. W związku z tym, że ostatnimi laty konkurs wygrywali Polacy postanowiono zorganizować go właśnie u nas - wyjaśniał Marcin Perz. - Przyjadą do nas eksperci z NASA oraz naukowcy z 24 państw z całego świata. Ich zadaniem będzie wybudowanie łazika i wykonanie zadań symulujących pracę, jaką robot mógłby wykonać na Marsie.

Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim od 5 września będzie stało otworem dla spragnionych wiedzy. To trzeci taki obiekt w Polsce po warszawskim Centrum Nauki Kopernik oraz Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni.

- Każdy może przyjść indywidualnie, zapraszamy wycieczki szkolne oraz dzieci z rodzicami. Nasze centrum będzie jedynym miejsce w świętokrzyskiem, w którym można będzie się uczyć przez zabawę. Najmłodsi będą mogli przeprowadzać tu badania naukowe i poprzez doświadczenie poznawać fizykę, chemię, matematykę, biologię, czy historię sztuki. Główna wystawa będzie związana z człowiekiem i medycyną, pokażemy także szkice anatomiczne naszego patrona Leonarda da Vinci - opowiada Marcin Perz. Dodaje, że ogromną zaletą obiektu będzie możliwość eksperymentów na zewnątrz w specjalnie do tego celu przygotowanych ogrodach doświadczeń.

Centrum ma prawie 4 tysiące metrów kwadratowych powierzchni, koszt jego wzniesienia to około 13 milionów złotych.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu KIELECKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie