Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce początek winobrania 2023 w Winnicy Złota Wieś. Będzie mnóstwo wybornego trunku

Michał Kolera
Michał Kolera
Wkrótce rozpocznie się winobranie w Winnicy Złota Wieś.
Wkrótce rozpocznie się winobranie w Winnicy Złota Wieś. Michał Kolera
W następnym tygodniu ma rozpocząć się winobranie w Winnicy Złota Wieś w gminie Złota. Zbiory zapowiadają się dobrze i pracownicy przewidują, że w tym roku znów uda się wyprodukować kilkanaście tysięcy litrów wybornego wina.

- Trwają przygotowania do zbiorów, które odbędą się prawdopodobnie w następnym tygodniu. Zaczynamy winobranie od odmiany solaris, nazywanej chardonnayem północy. Zawsze najwcześniej zbieramy właśnie ją. W tej chwili ma 22 stopnie Bix, to znaczy zawartości cukru względem wody. Poczekamy, może jeszcze trochę się podciągnie - mówi Kacper Pasternak z Winnicy Złota Wieś.

W Winnicy Złota Wieś jest kilka hektarów upraw. Rośnie tam łącznie siedem odmian winorośli, pięć na wina białe, dwie na wina czerwone. Po rozpoczęciu winobrania owoce będzie zbierać od 4 do 6 osób. W zależności od plonu danej odmiany, dla każdej z nich trwa to 2-3 dni.

- Po solarisie będziemy zbierać odmianę muscaris, następnie seyval, potem hibernal, leon millot, cabernet a na koniec riesling. Liczymy, że zbierzemy 12-15 ton z hektara, razem do 30 ton. Będziemy z tego mogli zrobić około 15 tysięcy litrów wina. W związku z tym, że jesteśmy winnicą rodzinną, a nie komercyjną, potrzebne jest nam minimum pół roku od zbioru, by zabutelkować wino. Ale mieliśmy na przykład rieslinga, którego produkcja zajęła nam rok, ze względu na późne zbiory w listopadzie. Ale za to ten riesling okazał się później numerem jeden w konkursie WinoPL - dodaje Kacper Pasternak.

Wkrótce rozpocznie się winobranie w Winnicy Złota Wieś.
Wkrótce rozpocznie się winobranie w Winnicy Złota Wieś. Michał Kolera

Winnica Złota Wieś

Pomysł na winnicę narodził się w 2015 roku. Właśnie wtedy pani Ewelina Ptak, zachwycona poezją lokalnego artysty Adama Ochwanowskiego, który sławił krajobrazy Ponidzia, dostrzegła potencjał w miejscu, w którym się wychowała. Wraz z mężem postanowili urządzić to miejsce. Pierwsze nasadzenia zostały przeprowadzone na działce o powierzchni 0,96 hektara w 2018 roku. Zasadzono wtedy 4 szczepy winogron, które są odporne na najczęściej występujące choroby roślin oraz działanie warunków atmosferycznych. Były to muscaris, riesling, hibernal i cabernet cortis. Uprawa położona jest na wysokości około 300 metrów nad poziomem morza w części zbocza o spadku południowym i południowo-wschodnim. Winorośle rosną na czarnoziemach i czarnych ziemiach, gdzie skałą macierzystą są gliny. Te gleby posiadają duże poziomy próchniczne. W 2019 pojawiły się na terenie winnicy trzy nowe szczepy - Solaris, Seyval Blanc i Leon Millot. Pierwsze butelkowanie odbyło się w 2020 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie