MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce ruszą w naszym województwie inwestycje za 1,5 miliarda złotych

Jarosław PANEK, [email protected]
Do tej pory średnio wydawaliśmy na remonty dróg w Świętokrzyskiem od 80 do maksymalnie 100 milionów złotych rocznie. W tym roku wydamy 170 milionów złotych
Do tej pory średnio wydawaliśmy na remonty dróg w Świętokrzyskiem od 80 do maksymalnie 100 milionów złotych rocznie. W tym roku wydamy 170 milionów złotych
Rosnące bezrobocie, spadek konsumpcji, niższe pensje. Ciągle i zewsząd słyszymy o tym, jak bardzo czujemy skutki światowego kryzysu.

Ale prawda jest trochę inna i być może nie taka straszna. Co więcej, kryzys w naszym województwie jeszcze się na dobre nie zaczął, a być może już za kilka miesięcy ustąpi. Dlaczego? Bo wciąż nie doceniamy gigantycznych pieniędzy unijnej pomocy, jaka zaleje setkami milionów euro nasz region, a po drugie nie wiemy,że pierwsze wskaźniki zapowiadające przyszłą koniunkturę już zaczynają być lepsze. Niektóre wręcz zaskakują.

BUDOWLAŃCY POCZUJĄ PIERWSI

Pierwsi poprawę na rynku pracy odczują budowlańcy. Za dwa - trzy miesiące przyjdzie wiosna i nagle rozpoczną się ogromne inwestycje drogowe, na których będzie potrzeba mnóstwa osób od pracy. To już nie mgliste plany, to konkret. Kontrakt za 285 milionów na budowę 7-kilometrowego odcinka dwupasmowej drogi z Kielc do Cedzyny to fakt. Jak tylko ustąpią śniegi, inny wykonawca wejdzie na budowę 17-kilometrowego odcinka Występa - Skarżysko na krajowej siódemce. Wartość kontraktu wynosi 643 miliony złotych.

- Kolejne osoby znajdą zatrudnienie przy budowie mostu nad Wisłą Połańcu. Wartość tej inwestycji to kolejne 80 milionów złotych i następne miejsca pracy. Owszem nie zawsze te przetargi wygrywają firmy z naszego regionu, ale nawet jak są to zagraniczni wykonawcy, to i tak najczęściej pracowników zatrudniają stąd. Zresztą takie wielkie przedsięwzięcia generują miejsca pracy nie tylko na budowie. Ktoś musi wyprodukować i dowieźć na miejsce setki tysięcy ton materiałów, a przy takich rekordowych, wartych setki milionów złotych inwestycjach, na czas ich trwania powstają na miejscu całe biura związane z realizacją kontraktu, które też wymagają obsługi - wyjaśnia rzecznik prasowy kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Pawelec. Ale to jeszcze nie koniec dobrych wiadomości. Kolejne osoby znajdą bowiem zatrudnienie przy remontach dróg.

- Do tej pory średnio wydawaliśmy na remonty dróg w Świętokrzyskiem od 80 do maksymalnie 100 milionów złotych rocznie. W tym roku wydamy 170 milionów złotych - dodaje rzecznik.

WIELKI PLAC BUDOWY

Ale miliony, a właściwie setki milionów złotych popłyną nie tylko do branży drogowej.
- Jeszcze w tym roku rozpoczynamy kilkuletnią inwestycję związaną z budową nowej, futurystycznej hali targowej i głównego wejścia. Potem powstanie jeszcze centrum kongresowe i kolejne okołotargowe inwestycje. Wartość wszystkich robót, jakie zaczniemy w tym roku i skończymy za kilka lat wynosi około 140 milionów złotych. Ktoś to musi zbudować. Powstaną następne miejsca pracy - przekonuje prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń.

- Tak naprawdę będziemy jednym wielkim placem budowy. Jeszcze nigdy w historii tego województwa nie ruszało naraz tyle gigantycznych inwestycji, co w tym roku - zapowiada marszałek wojwództwa świętokrzyskiego Adam Jarubas. - Kolejne dziesiątki milionów złotych zostaną przeznaczone na rozwój wsi. Za te pieniądze będą wyremontowane i zmodernizowane wiejskie obiekty użyteczności publicznej, świetlice, domy kultury. Tam też ktoś te prace musi wykonać i to w skali nigdy wcześniej niespotykanej. Dorzucę jeszcze na koniec rozpoczęcie w tym roku budowy nowej Filharmonii Świętokrzyskiej za około 80 milionów złotych, rozbudowę kilku szpitali w województwie na łączną kwotę około 50 milionów złotych i rozbudowę Muzeum Wsi Kieleckiej za 17 milionów złotych, gdzie powstanie między innymi hotel. Oby wystarczyło nam rąk do pracy. Mówimy o wielkich inwestycjach, które rozpoczną się zaledwie za kilka miesięcy i potrwają po dwa trzy lata - dodaje marszałek.

MOTORYZACJA… ZWIĘKSZA SPRZEDAŻ

Ale pozytywne sygnały idą też z innych branż. Świętokrzyscy eksporterzy też powoli odzyskują siły, głównie dzięki słabemu złotemu. Na przykład branża porcelanowo-szklana, która w naszym regionie zatrudnia blisko 2,5 tysiąca osób zapowiada, że nie planuje zwolnień na ten rok. Zakłady Porcelany Ćmielów, Fabryka Porcelany AS w Ćmielowie i dwie huty Tadeusza Wrześniaka w Grzybowie i Staszowie wróciły z zakończonych kilka dni temu we Frankfurcie nad Menem targów Ambiente z portfelami pełnymi zamówień. Wszyscy przyznają, że spodziewali się znacznie gorszych wyników, a tymczasem liczba zleceń od kontrahentów mile ich zaskoczyła. Nawet branża motoryzacyjna w naszym regionie nie cierpi tak bardzo. Co więcej padają zdumiewające deklaracje. Jak dowiedzieliśmy się w piątek firmie MAN, jej starachowicka spółka produkująca autobusy prawdopodobnie… zwiększy ich sprzedaż aż o 30 procent, bo niespodziewanie posypały się zamówienia.

- Na razie jest trudno. Przedsiębiorcy są ostrożni, ale żadnej paniki nie ma. Wszyscy uważają, że przetrwają to spowolnienie. Akcja kredytowa banków też nie wypada najgorzej. Dobrzy klienci nadal dostają u nas kredyty zarówno na mieszkania, jak i na inwestycje - informuje dyrektor oddziału operacyjnego Banku BGŻ w Kielcach Małgorzata Łukasik.

A dowodem na potwierdzenie tej tezy jest choćby informacja z piątku, że konecka spółka giełdowa Ceramika Nowa Gala właśnie dostała niemal milion euro kredytu bankowego właśnie na nowe inwestycje w swojej fabryce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie