Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Władysław Jagiełło wymodlił zwycięstwo na Świętym Krzyżu (video, zdjęcia)

Andrzej Nowak
Król Władysław Jagiełło w strugach deszczu przybył z Nowej Słupi na Święty Krzyż. Towarzyszyli mu rycerze, damy dworu, samorządowcy i mieszkańcy z regionu świętokrzyskiego.
Jarmark Świetokrzyski

Jarmark Świętokrzyski

Znamienitego gościa powitał na rynku wójt Nowej Słupi Wiesław Gałka. - Najmiłościwszy Królu Polski! - Zwrócił się do monarchy. - Jagielloński gród Nowej Słupi wita waszą wysokość. Są w życiu każdego narodu trudne chwile. Teraz zagrożony jest los Rzeczypospolitej. Czeka nas wielka bitwa z Krzyżakami. Wierzymy, że ją wygramy.

Władysław Jagiełło przekazał swoją koronę, miecz i strój królewski ojcu Superiorowi Zygfrydowi Wiesze. Sam przybrał szaty pielgrzyma i ze swoimi rycerzami udał się do klasztoru na Świętym Krzyżu, by wymodlić zwycięstwo nad Krzyżakami.

Uroczystości odbywały się na przygotowanej scenie przed budynkiem Urzędu Gminy w Nowej Słupi. W rolo króla wystąpił znakomity aktor Daniel Olbrychski. Bez żadnych problemów wjechał konno na rynek, zszedł z konia i zasiadł na tronie królewskim. Całą uroczystość prowadził znany dziennikarz Maciej Orłoś, który przypomniał, że król Władysław Jagiełło przybył do Słupi /tak nazywała się Nowa Słupia w XV wieku/ 19 czerwca 1410 roku. Towarzyszyli mu znamienici rycerze: Zawisza Czarny z Garbowa herbu Sulima, Mikołaj Powała z Taczowa herbu Ogończyk, biskup Mikołaj Traba herbu Trąby, Zbigniew Oleśnicki herbu Dębno. Król przyznał, że rozumie grożące Rzeczypospolitej niebezpieczeństwo i przyrzekł, ze zrobi wszystko, by pokonać Krzyżaków.

Ze względu na opady deszczu rekonstrukcja pielgrzymki odbyła się w okrojonej wersji. Król Władysław Jagiełło z rycerzami i pielgrzymami przybył do granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Dalsza część rekonstrukcji odbyła się już na Świętym Krzyżu. Wszyscy uczestnicy przybyli do sanktuarium do sanktuarium autobusami.

Podczas uroczystej Mszy Św. w sanktuarium Ojciec Superior Zygfryd Wiecha przypomniał, że Wiktoria grunwaldzka rozpoczęła się od Świętego Krzyża. To tu król w szatach pielgrzyma wymodlił zwycięstwo nad Krzyżakami. - Rozpoczynamy świętowanie tego wielkiego jubileuszu - powiedział o. Superior. Stąd płynie moc Boga, z Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Boże pobłogosław naszą Ojczyznę.
Po Mszy rozpoczął się Jarmark Świętokrzyski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie