Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Włoszczowa będzie bardziej modna i ekologiczna. Mamy kolejne miliony z Unii Europejskiej

Rafał Banaszek
Rafał Banaszek
Marszałek województwa Adam Jarubas przekazuje burmistrzowi Włoszczowy Grzegorzowi Dziubkowi umowę na dofinansowanie odnawialnych źródeł energii dla mieszkańców gminy.
Marszałek województwa Adam Jarubas przekazuje burmistrzowi Włoszczowy Grzegorzowi Dziubkowi umowę na dofinansowanie odnawialnych źródeł energii dla mieszkańców gminy. Rafał Banaszek
352 gospodarstwa domowe w gminie Włoszczowa zyskają w tym roku nowoczesne instalacje solarne do pozyskiwania ciepłej wody użytkowej oraz systemy fotowoltaiczne do czerpania energii słonecznej ze słońca.

W środę, 4 kwietnia we włoszczowskim Domu Kultury marszałek województwa Adam Jarubas przekazał burmistrzowi Grzegorzowi Dziubkowi umowę na dofinansowanie projektu „Budowa mikroinstalacji OZE dla mieszkańców Gminy Włoszczowa”. W wydarzeniu uczestniczyło około 200 mieszkańców, których zaproszono na spotkanie informacyjne.

Przypomnijmy, że wniosek gminy Włoszczowa znalazł się na 3 miejscu listy podstawowej w województwie świętokrzyskim. Dokumentację opracowała firma Doekogroup z Krakowa. Budowa mikroinstalacji OZE dla mieszkańców tej gminy pochłonie ponad 4,15 miliona złotych, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie przeszło 2,2 miliona.

O instalacje „zielonej energii” ubiegają się 352 gospodarstwa domowe. 154 wnioski dotyczą kolektorów słonecznych, a 221 - paneli fotowoltaicznych. Dofinansowanie unijne ma wynieść 60 procent kosztów każdej instalacji. Dzięki tym inwestycjom, jak wyliczono, w gminie Włoszczowa będzie o ponad 800 ton mniej wytwarzanego dwutlenku węgla.

- Zależy nam, żebyśmy byli gminą czystą. To jeden z elementów gospodarki niskoemisyjnej w naszej gminie oraz wstęp do realizacji programu walki ze smogiem – mówił burmistrz Grzegorz Dziubek dodając, że inwestycje w „zieloną energię” przełożą się na jakość życia mieszkańców i będą służyły im przez lata. - Włoszczowa będzie bardziej modna i ekologiczna – dodał marszałek Adam Jarubas.

Przetarg na budowę mikroinstalacji OZE w gminie Włoszczowa zostanie ogłoszony w drugiej połowie kwietnia. Rozstrzygnięcie będzie w maju lub czerwcu. Montaż instalacji w domach mieszkańców rozpocznie się w czerwcu bądź lipcu. Zakończenie będzie w listopadzie tego roku.

Niebawem mieszkańcy, którzy są beneficjentami projektu, będą wzywani do Urzędu Gminy w celu podpisania aneksu do umowy. Będą musieli też wpłacić pierwszą ratę w wysokości 1500 złotych. Drugą ratę – wyrównującą do zamówionej instalacji – zapłacą dopiero po rozstrzygniętym przetargu. Wkład własny powinien zwrócić się mieszkańcom po 6 latach. Jednym z beneficjentów jest między innymi starosta włoszczowski Jerzy Suliga z Bebelna, który postawił na fotowoltaikę.

Zainstalowany sprzęt, jak informowano, będzie ze średniej półki cenowej. Średni koszt paneli solarnych wyniesie 12 tysięcy złotych, a fotowoltaicznych– około 20 tysięcy. Z solarów mieszkańcy będą mogli korzystać zaraz po ich zainstalowaniu. Fotowoltaikę będzie można użytkować dopiero po zgłoszeniu tego faktu do operatora systemu dystrybucyjnego (PGE) i zamontowaniu licznika dwukierunkowego.

Każdą instalację mieszkańcy będą musieli ubezpieczyć od zdarzeń nie objętych gwarancją (ognia i innych wydarzeń losowych) przez okres trwania projektu, czyli 5 lat. W tym czasie mieszkańcy będą tylko użytkownikami instalacji. Dopiero po 5 latach staną się właścicielami inwestycji.

Warto nadmienić, że w mieście termomodernizowane są obecnie obiekty użyteczności publicznej (głównie szkoły gminne i powiatowe wraz z montażem odnawialnych źródeł energii), które pochłoną kolejne 10 milionów złotych (w większości pozyskane z Unii Europejskiej). To także wpłynie na ograniczenie emisji CO2 w mieście.

Burmistrz Dziubek zapowiedział ponadto starania gminy o pozyskanie dotacji na wymianę pieców węglowych na ekologiczne na pellet i gaz. Zachęcał mieszkańców do podłączania się do gazu ziemnego, który jest w mieście. - Odbiorcy gazu mają czyste ręce. Aspekt ekologiczny jest widoczny - tłumaczył. Jakość powietrza w mieście ma być też przedstawiana na telebimie, znajdującym się na Urzędzie Gminy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie