Wniosek do wojewody świętokrzyskiego o rozwiązanie Rady Powiatu Koneckiego. Będą przedterminowe wybory do Rady Powiatu Koneckiego?

Paweł Więcek
Do wojewody świętokrzyskiego trafił wniosek o rozwiązanie Rady Powiatu Koneckiego. Jako podstawę wskazano nie dokonanie przez radnych wyboru pełnego składu Zarządu Powiatu Koneckiego. Będą przedterminowe wybory?

Wniosek do wojewody świętokrzyskiego o kontrolę i nadzór nad działalnością Rady Powiatu Koneckiego skierowała grupa radnych opozycyjnych związanych z Robertem Plechem. Według niego Rada Powiatu nie wykonała obowiązku prawnego wynikającego z ustawy o samorządzie powiatowym dotyczącego wyboru pełnego składu Zarządu Powiatu w okresie trzech miesięcy od ogłoszenia wyników wyborów. Obecnie w skład Zarząd Powiatu Koneckiego wchodzą trzy osoby: starosta Andrzej Marek Lenart (Prawo i Sprawiedliwość), wicestarosta Bogdan Soboń (Polskie Stronnictwo Ludowe) oraz Damian Rozmus (Kreatywna Jedność Powiatu Koneckiego). Na stanowisku drugiego członka Zarządu jest wakat - taka informacja widnieje zresztą na stronach internetowych Starostwa Powiatowego w Końskich. Tymczasem statut Powiatu Koneckiego jasno określa, iż Zarząd Powiatu składa się z czterech osób.

- Rada Powiatu dokonała wyboru trzech członków Zarządu, co stanowi rażące naruszenie statutu powiatu. Jesteśmy tym zaniepokojeni, ale wniosek uważamy za uzasadniony i wnosimy o zastosowanie wobec Rady Powiatu sankcji prawnych wynikających z ustawy o samorządzie powiatowym - mówi Robert Plech.

Ustawa o samorządzie powiatowym stanowi, iż "rada powiatu wybiera zarząd w liczbie od trzech do pięciu osób, w tym starostę
i wicestarostę, w ciągu trzech miesięcy od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy. Liczbę członków zarządu określa w statucie rada powiatu".

I dalej: "Jeżeli rada powiatu nie dokona wyboru zarządu w określonym terminie, ulega rozwiązaniu z mocy prawa. Informację o rozwiązaniu rady powiatu z tej przyczyny wojewoda niezwłocznie podaje do wiadomości w sposób zwyczajowo
przyjęty na obszarze powiatu oraz ogłasza w formie obwieszczenia w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Po rozwiązaniu rady powiatu z tej przyczyny przeprowadza się wybory przedterminowe".

Czy w powiecie koneckim odbędą się przedterminowe wybory? - Do wojewody świętokrzyskiego wpłynął wniosek o wszczęcie postępowania nadzorczego w zakresie podejmowanych uchwał i decyzji przez Zarząd Powiatu Koneckiego. Pismo jest procedowane - odpowiada Diana Głownia, rzecznik prasowy wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek.

- Mamy inne opinie prawne, które poza wskazaniem uchybienia nie uzasadniają konieczności formułowania tak daleko idącego wniosku. Jak będę miał stanowisko wojewody, to się ustosunkuję. Teraz to wróżenie z fusów - komentuje starosta konecki Andrzej Marek Lenart.

Powstaniu większości w Radzie Powiatu Koneckiego oraz sformułowaniu składu Zarządu towarzyszyły wielkie emocje. Koalicję stworzyło pięciu radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego; dwóch radnych wybranych z list z Prawa i Sprawiedliwości: Andrzej Lenart i Jarosław Lasota, dwóch radnych Samorządnych Ziemi Koneckiej oraz... dwóch z trzech radnych Kreatywnej Jedności Powiatu Koneckiego.

Przed inauguracyjną sesją Rady Powiatu tej kadencji ustalenia polityczne zakładały odsunięcie od władzy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zawartą wcześniej umowę Prawa i Sprawiedliwości bez Lenarta i Lasoty; Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Kreatywnej Jedności Powiatu Kone-ckiego złamało dwóch radnych z tego ostatniego komitetu założonego przez burmistrza Radoszyc Michała Pękalę. To zaskoczyło wszystkich, bowiem Michał Pękala był jednym z liderów koalicji, która miała zakończyć władzę Polskiego Stronnictwa Ludowego w powiecie. Po wyborach okazało się ,że było odwrotnie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:
Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesuWille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkająTe kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz rankingIle kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz. Regionalny Puchar Polski, Król Twittera w V lidze, Odra bardziej hiszpańska

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bodzio

Bo właśnie przechodzą wiosenne wichury nad Końskimi i przylatują ptaki i szukają ciepłych gniazdek, bardzo aktywny jest jeden skowronek i jego wsparcie. Trudno się im dziwić bo jeżeli wichura zrywa dachy to może kilka stołków tyż wywieje i zwolni się i będzie cieple gniazdko ale obserwatorzy pogody już wiedzą, że zajęcie ciepłego gniazdka nie jest możliwe z małym ptaszkiem chociaż ten ma sporego dzioba.

M
Marton Marck

SLD PO szykuje grunt pod środowisko lewackiej dewiacji tęczowej koalicji  puszczając w malinowy chruśniak juniorków PiS ? Jeszcze nie WIOSNA a Skowronki śpiewają ,tylko czy nie fałszują ?

G
Gość

Pięć lat do emerytury trzyma się mocno!!!!!!
Starostwa nie oddamy nigdy!!!!!! Bo ono jest nasze!!!!!!
Za głosy wasze!!!
starostwo nasze!!
Wasza racja!!!
Nasza dotacja!!!
Po naszym trupie!!!

v
vip

Kaktus na ręku mi wyrośnie jak ten układ zamknięty zniknie.

M
Marek

Wreszcie nastapi koniec radosnych dni.

 

Posady Swoim Ludziom toną,

 

Im wczesniej tym lepiej

G
Gość

Czyżby wcześniejsza emerytura?

Dodaj ogłoszenie