Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Woda dla pracownika podczas upałów

/and/
Napoje powinny być udostępnione nieodpłatnie, w ciągu całej zmiany roboczej, w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników.
Napoje powinny być udostępnione nieodpłatnie, w ciągu całej zmiany roboczej, w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników.
Pracodawcy nie zawsze pamiętają, że podczas upałów ich obowiązkiem jest zapewnianie pracownikom napojów.

Obowiązek zapewnienia napojów pracodawca ma latem, gdy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza na stanowisku pracy na otwartej przestrzeni oraz 28 stopni Celsjusza w pomieszczeniu. Napoje powinny być udostępnione nieodpłatnie, w ciągu całej zmiany roboczej, w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników. W przypadku osób wykonujących prace "brudzące" na otwartych, pozbawionych dostępu do bieżącej wody przestrzeniach - na przykład na budowach - pracodawca zobowiązany jest zapewnić co najmniej 90 litrów wody dziennie na każdego pracownika, aby ten mógł po pracy się umyć.

Pracodawca jest również odpowiedzialny za utrzymanie sprawności urządzeń wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych na terenie zakładu pracy oraz o zabezpieczeniu okien i świetlików poprzez rolety i żaluzje. Dotyczy to szczególnie biur, w których pracownicy większość dnia pracują przy komputerach.

Napoje w pracy w upały

Napoje w pracy w upały

Obowiązek zapewnienia pracownikom napojów podczas upałów potwierdza kilka przepisów prawnych: kodeks pracy, rozporządzenie Rady Ministrów z 28 maja 1996 roku w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów, rozporządzenie Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 roku w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudnienia przy niektórych z tych prac.

Szczególnie dokładnie inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy sprawdzają natomiast warunki pracy osób wykonujących prace niebezpieczne, jaki wymagają wysokiej sprawności psychofizycznej, a także kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Przypominają również o zakazie zatrudniania pracowników młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza.
Podczas upałów pracodawcy mogą też skrócić czas pracy pracowników. Zależy to wyłącznie od ich dobrej woli. Mogą też wprowadzać dodatkowe przerwy regeneracyjne, a pracownicy zachowują w takich sytuacjach prawo do pełnego wynagrodzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie