MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek podsumowała akcję "Korowód Niepodległości"

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Od lewej: Dorota Koczwańska-Kalita, Agata Wojtyszek, Krzysztof Słoń oraz świętokrzyski wicekurator oświaty Tomasz Pleban.
Od lewej: Dorota Koczwańska-Kalita, Agata Wojtyszek, Krzysztof Słoń oraz świętokrzyski wicekurator oświaty Tomasz Pleban. archiwum
14 przystanków w całym województwie i 10 tysięcy uczestników - tak w liczbach przedstawia się „Korowód Niepodległości”. Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek podsumowała akcję , której jest pomysłodawczynią.

Pomysłodawczynią skierowanej do dzieci i młodzieży akcji była wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Inicjatywa miała na celu przybliżyć historię dochodzenia do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku i przygotować młodych mieszkańców Świętokrzyskiego do obchodów setnej rocznicy tego wydarzenia.

W okresie od października 2017 do maja 2018 roku „Korowód” zawitał do 13 powiatów oraz miasta Kielce. Podczas spotkań młodzież słuchała wykładów z historii, ale także uczniowie mieli okazję przyjrzeć się z bliska replikom broni, spróbować swoich sił na sportowej strzelnicy, zrobić pamiątkowe zdjęcie w fotobudce oraz przy fotościance i wziąć udział w konkursach z nagrodami. Każdy z uczestników otrzymywał specjalnie przygotowane „Elementarze Młodego Patrioty”.

W sumie w akcji wzięło udział około 10 tysięcy młodych mieszkańców Świętokrzyskiego. - To imponująca liczba. W każdym powiecie sala była wypełniona po brzegi. Najmłodsze pokolenie wie, co to niepodległość, jak trudna była droga Polski do niepodległości, jak Polacy musieli zachowywać troskę do ojczyzny w sercu, by móc cieszyć się niepodległością - powiedziała Agata Wojtyszek.

- Z przyjemnością uczestniczyłem w przystankach "Korowodu", który przeszedł przez województwo. Tej inicjatywie trzeba przyklasnąć. Dziękuję pani wojewodzie za organizację tej akcji. Wielka była pomoc od wychowawców, nauczycieli, którzy widzieli w tym wartość. To w wielu miejscach było wspólne dzieło społeczności lokalnej i pani wojewody. To sygnał wskazujący na to, że z takimi inicjatywami warto zejść do wspólnot lokalnych - podkreślił świętokrzyski senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń.

- Jak dzieci będą pamiętać tylko wąsy marszałka Piłsudskiego, to i tak mamy sukces. Cel był taki, by niepodległość, dzięki "Korowodowi," zawitała do naszych domów - dodał Krzysztof Słoń.

- Instytut służył swoją wiedzą i narzędziami, którymi dysponuje. Były więc mini wykład i rozmowa dydaktyczna, a z drugiej strony pokazaliśmy, jak wspaniale można się historią bawić, jak poprzez gadżety i śpiewy myśleć o historii w sposób, który napawa nas radością. XX wiek był Polaków był trudny, ale też wspaniały. Dwa razy odzyskaliśmy niepodległość: w 1918 oraz 1989 roku - powiedziała Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP 10 najpopularniejszych gadżetów erotycznych




TOP 10 najbardziej WKURZAJĄCYCH zachowań na PLAŻY






Czy jesteś Mundialowym specem? Co wiesz o Mistrzostwach Świata w piłce nożnej? [QUIZ]




Nie wiesz, który z modnych kierunków urlopowych wybrać? Ten quiz jest dla ciebie!





Czy wiesz, które z tych produktów najbardziej cię utuczą?




Jak zachować się w górach? Zobacz najgorsze błędy turystów!



ZOBACZ TAKŻE: TAK ONI ŚPIEWAJĄ oficjalne piosenki na mundial

Źródło: vivi24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie