Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach partnerem w unikatowym na skalę kraju projekcie [WIDEO]

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Od lewej: Aleksandra Marcinkowska – dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach, wicemarszałek województwa Renata Janik i Tomasz Czop – dyrektor  Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie
Od lewej: Aleksandra Marcinkowska – dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach, wicemarszałek województwa Renata Janik i Tomasz Czop – dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Krzysztof Krogulec
Udostępnij:
Przez dwa najbliższe lata Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Kielcach realizować będą nowy nowy, pilotażowy projekt: „Model superwizji w poradnictwie zawodowym”, polegający na efektywnym doradztwie i poradnictwie zawodowym dla osób poszukujących zatrudnienia lub planującymi rozwój kariery oraz długotrwale poszukujących zatrudnienia i wykluczonych z rynku pracy.

- Mam dobrą wiadomość o tym, że Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach jest partnerem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie w pilotażowym, jedynym takim projekcie w kraju pod nazwą „Model superwizji w poradnictwie zawodowym”. Realizujemy go już od stycznia bieżącego, a zakończymy w grudniu 2023 roku. Na czym on polega, przedstawią nasi goście – mówiła na spotkaniu, które odbyło się we wtorek, 18 stycznia w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Kielcach Aleksandra Marcinkowska – dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.

Na konferencji obecna była Renata Janik – wicemarszałek województwa. - Bardzo dziękuję panu dyrektorowi Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie za to, że wybrał Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach na partnera projektu „Model superwizji w poradnictwie zawodowym”. Partnerami w tym projekcie są też dwa Powiatowe Urzędy Pracy – W Sandomierzu i Staszowie. Cieszymy się, że w ramach tego projektu zostaną przeszkoleni nasi doradcy zawodowi i dzięki temu podniosą swoje kwalifikacje, co pozytywnie wpłynie na obsługę naszych bezrobotnych – głównie osób długotrwale bezrobotnych czy osób zawodowo wykluczonych. Kwalifikacje, które zdobędą doradcy, pozwolą im wspierać wszystkich doradców zawodowych z Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach i innych Powiatowych Urzędów Pracy w regionie. Pieniądze na realizację tego projektu nie pochodzą z budżetu województwa, lecz z projektu którego autorem jest Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie – mówiła Renata Janik.

Jak mówił Tomasz Czop – dyrektor Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, projekt jest, można powiedzieć, transgraniczny, chociaż Wisła nie stanowi granicy, lecz przeciwnie, w tym wypadku łączy regiony. Współpracować będą w nim Rzeszów i cztery powiaty województwa podkarpackiego: Mielec, Tarnobrzeg, Stalowa Wola, Nisko, a w Świętokrzyskiem Kielce, Staszów i Sandomierz.

Celem projektu jest wsparcie doradców zawodowych, co pozwoli na dostosowanie naszych służb do jak najbardziej efektywnego wykorzystywania środków i pomagania obywatelom. Rynek pracy województw podkarpackiego, świętokrzyskiego, tak jak i całego kraju dynamicznie się zmienia, tak jak i klienci urzędów pracy, więc i my musimy dostosować się do klientów. Nie stać nas, jako państwo, abyśmy tracili obywateli przez niedostosowanie ich umiejętności do warunków na rynku pracy. Wielu uczniów opuszcza szkoły zawodowe i ich wykształcenie jest niedostosowane do rynku pracy. Dlatego jest ogromne pole do działalności doradców zawodowych. Mając więc na uwadze ograniczoną liczbę potencjalnych pracowników, nie możemy sobie pozwolić na to, żeby młodzi ludzie dokonywali złych wyborów, wchodząc na rynek pracy – mówił Tomasz Czop.

Zasady działania w nowym projekcie wyjaśnił Mateusz Kutrzeba – wicedyrektor do spraw rynku pracy w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie: - Projekt jest finansowany z Funduszu Pracy i opiewa na nieco ponad milion złotych. Rozpoczął się w styczniu tego roku, a zakończy na koniec 2023 roku. Początkowo przeszkolimy 16 doradców zawodowych i będą oni uprawnieni do wdrażania metody superwizji w pracy w doradztwie zawodowym, będą też kształcić i przygotowywać swoich kolegów - doradców zawodowych. Ta metoda sprawdziła się w innych krajach Unii Europejskiej i przyniosła wymierne efekty. Została też pozytywnie oceniona przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Realizujemy ten projekt pilotażowo, jako jedyni w Polsce i liczymy na to, że jego efekty na stale będą wpisane w ustawie i będą obowiązkiem prawnym. Superwizja to w skrócie nowoczesne metody coachingowe, wykorzystywane w pracy z drugim człowiekiem. To metoda, którą wykorzystuje się w psychoterapii przez psychoterapeutów, psychologów, którzy pracują z trudnym klientem. Na rynku pracy, przy tak niskim bezrobociu, zostali już w tej chwili klienci trudni, długotrwale bezrobotni, którzy sobie nie radzą w poszukiwaniu pracy i maja bariery psychiczne przy podjęciu zatrudnienia. Dlatego praca z nimi, przez przeszkolonych tą metodą doradców powinna być oparta na technikach psychoterapeutycznych – mówił Mateusz Kutrzeba.

Superwizja w doradztwie zawodowym to nowa metoda, która stale doskonaląc kompetencję doradców, podnosi ich skuteczność i profesjonalizm w pracy z klientem. Kluczową rolę odgrywa tu wymiana doświadczeń pomiędzy doradcami oraz dzielenie się wiedzą i umiejętnościami. Sprzyja to indywidualizacji pracy z klientami, jak również włączenia w proces doradczy nowych metod i instrumentów. Zapobiega wypaleniu zawodowemu samych doradców, wspiera aktualizację ich wiedzy i znajomości realiów rynku pracy.

W ramach projektu 16 doradców zawodowych - z województwa świętokrzyskiego (5) i podkarpackiego (11) weźmie udział w szkoleniu z zakresu superwizji i uzyska kwalifikacje niezbędne do pełnienia funkcji superwizora, dzięki którym będą wspierać pozostałych doradców Publicznych Służb Zatrudnienia ze swojego regionu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie