Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wójt Tkaczyk po mistrzowsku przyrządza nalewki. Zdradził nam przepisy na dobry trunek

Redakcja
Wójt Tadeusz Tkaczyk prezentuje nalewki, każda butelka z etykietką
Wójt Tadeusz Tkaczyk prezentuje nalewki, każda butelka z etykietką Łukasz Zarzycki
- Dobry spirytus, dojrzałe owoce, sprawne ręce i cieple serce robiącego - to recepta na dobry trunek wójta Strawczyna Tadeusza Tkaczyka, wielkiego mistrza w tej dziedzinie.

Przepisy wójta Tkaczyka

Przepisy wójta Tkaczyka

NALEWKA STRAWCZYŃSKA Z MALIN
Składniki: 1 kilogram malin dojrzałych , 0,5 kilograma cukru, 0,5 litra spirytusu, 0,5 litra wódki . Maliny przebierz, oczyść z gałązek i zanieczyszczeń. Wsyp do dużego, szklanego naczynia , po czym zasyp cukrem i zalej wódką zmieszaną ze spirytusem. Szczelnie zamknięte naczynie odstaw na trzy miesiące. Raz dziennie potrząsaj słojem, by wszystko się wymieszało. Trzymaj w cieple, najlepiej na słońcu. Po trzech miesiącach przefiltruj nalewkę i przelej do karafki lub butelki. Możesz dodać "setkę" ginu, co doda trunkowi specyficznego, dębowego aromatu. Przechowuj w ciemnym, chłodnym miejscu. Po przefiltrowaniu nalewka powinna leżakować jeszcze przynajmniej miesiąc, by nabrać klarowności i dojrzałości.

NALEWKA NA KARDAMONIE
Składniki: 4 łyżeczki mielonego, zielonego kardamonu, 0,1 litra spirytusu, woda. Sproszkowany kardanom zalej spirytusem i wymieszaj. Zakręć słoik i odstaw w ciepłe miejsce na 14 dni. Po tym czasie przefiltruj płyn przez watę albo bibułę filtracyjną i rozcieńcz przegotowaną, zimna wodą. Popijaj rano na czczo oraz wieczorem po ostatnim posiłku przez tydzień. Nalewka na tej cudownej przyprawie wzmocni żołądek.

Tadeusz Tkaczyk, wójt gminy Strawczyn po mistrzowsku przyrządza znakomite nalewki na spirytusie. Przed tegorocznymi Świętami Bożego Narodzenia butelki z nalewkami w koszykach z kolorowym przybraniem trafiły do znajomych i przyjaciół gminy.

- Przygotowanie nalewek zabiera sporo czasu, dla mnie to odskocznia od codzienności - przyznaje wójt Tkaczyk. - Ale to także radość, kiedy nalewka w estetycznym opakowaniu jest miłym, gwiazdkowym prezentem.

RODZINNE TRADYCJE

- Domowe nalewki to nasza rodzinna tradycja - przyznaje wójt. - Przyrządzane przez mamę i siostrę pojawiały się na stole podczas świąt i uroczystości rodzinnych. Moje nalewki oparte są na recepturach z fachowych książek, także przedwojennych. Bazuję na wiśniach, malinach, śliwkach, porzeczkach głównie z własnego ogrodu. Zalewam je spirytusem na okres od trzech do czterech miesięcy. Specyficzny smak owocowej nalewki uzyskuję dodając według uznania takie przyprawy jak: wanilia, korzeń imbiru, goździki, kardamon - wylicza .W okresie zimowym najlepsze są nalewki rozgrzewające takie jak: wiśniowa, malinowa, porzeczkowa.

RECEPTA NA NALEWKĘ

- Dobry spirytus, dojrzałe owoce, sprawne ręce i cieple serce robiącego - to recepta wójta Tkaczyka na dobry trunek. Sam dba także o estetyczne opakowanie. Butelki różnej wielkości kształtów są zamawiane w hurtowni. Etykietki wykonuje w komputerze, każda opatrzona radą: "Ja, wójt wam to mówię , nie pijcie, a degustujcie" . - Humor i dystans wprowadzam, aby nalewka lepiej smakowała. Głowa po niej nie boli - przyznaje.

Nalewki to wspaniałe alkoholowe wyciągi z owoców, kwiatów,a także ziół. Ze względu na składniki można wyróżnić: owocowe, korzenne, miodowe, ziołowe. Wójt Tkaczyk przygotowuje także nalewki zdrowotne na spirytusie: popularną orzechówkę z zielonych orzechach na dolegliwości żołądkowe, bursztynową do stosowania zewnętrznego i wewnętrznego , czy cytrynówkę z cytryną i miodem na chandrę.

Podczas tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia w domu wójta Tadeusza Tkaczyka z pewnością nie zabraknie wyśmienitych nalewek. Będą degustowane z humorem i utrzymanym dystansem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie