Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolne w Święto Trzech Króli po pół wieku przerwy. Co sądzisz o zmianie?

Marek MACIĄGOWSKI
Święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara, to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Obchodzone jest przez Kościół katolicki jako uroczystość objawienia Pańskiego, kończące trwające od Wigilii obchody Bożego Narodzenia.

Ustawowy zakaz handlu

Ustawowy zakaz handlu

Święto Trzech Króli w czwartek, 6 stycznia to jeden z trzynastu dni, w których obowiązuje ustawowy zakaz handlu. - Zasady dotyczące handlu są takie same, jak w czasie innych dni ustawowo wolnych od pracy. Zakaz ten obejmuje wszystkich pracowników, czyli osoby zatrudnione na podstawie umów o pracę. Tego dnia nieczynne będą duże sklepy, super- i hipermarkety oraz centra handlowe - mówi rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy Danuta Rutkowska. Otwarte będą stacje benzynowe. Czynne mogą być także lokale gastronomiczne oraz sklepy, w których pracować będą właściciele i osoby zatrudnione przez nich na podstawie umowy cywilno-prawnej, które nie są stałymi pracownikami.

- Kościół katolicki w dniu 6 stycznia obchodzi uroczystość objawienia Pańskiego, która w naszym kraju znana jest także pod nazwą Trzech Króli. Uroczystość ta jest pamiątką dnia, w którym trzej mędrcy ze Wschodu przybyli do nowonarodzonego Jezusa, oddali mu pokłon i złożyli dary: złoto, kadzidło i mirrę. Mędrcy symbolizują wszystkich ludzi, którzy oddają cześć nowonarodzonemu i przyjmują od Niego dar miłości i zbawienia - wyjaśnia ksiądz Dariusz Gącik, rzecznik kieleckiej Kurii Diecezjalnej.

WOLNE NIE TYLKO W POLSCE

Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy w kilku krajach Europy - w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, we Włoszech, w Austrii, Szwecji i Finlandii. Każdy ma inny sposób obchodzenia święta. W Niemczech dzieci przebrane za trzech króli piszą na drzwiach napis C+M+B. We Włoszech utarł się zwyczaj, że dzieci po przebudzeniu otrzymują skarpety wypełnione słodyczami. W całym kraju odbywają się liczne orszaki trzech króli, przebranych w historycznie barwne stroje. We Francji piecze się tego dnia specjalne ciasto w kształcie korony. W środku znajduje się bób. Osobie, która znajdzie bób jako pierwsza, daje się koronę z pozłacanego papieru. Od tej pory dana osoba jest królem lub królową.

RÓŻNE SPOSOBY

W Kościele polskim nie ma jednego sposobu obchodów tego święta. - W dawnej Polsce w domach na końcu obiadu świątecznego roznoszono ciasto. Kto otrzymał ciasto z migdałem, był królem migdałowym. Dzieci chodziły po domach z gwiazdą i śpiewem kolęd, otrzymując od gospodyni "szczodraki", czyli rogale. Śpiewało się kolędy o trzech królach - mówi ksiądz Dariusz Gącik.

6 stycznia każdy chrześcijanin ma obowiązek uczestniczenia w mszy świętej. W tym roku organizowane są także w tym dniu specjalne uroczystości. We Wrocławiu na przykład po raz pierwszy od 50 lat 6 stycznia o godzinie 11 z placu Katedralnego do Rynku przejdzie specjalny Orszak Trzech Króli, którego uczestnicy z wrocławskim biskupem Andrzejem Siemieniewskim na czele odmówią Anioł Pański i zaśpiewają kolędy.

- W diecezji kieleckiej nie ma centralnych obchodów Święta Trzech Króli. Wpisuje się ono w obchody Bożego Narodzenia, więc poszczególne parafie organizują w tym dniu spotkania, pokazy jasełek czy wspólne śpiewanie kolęd - mówi rzecznik kieleckiej Kurii Diecezjalnej, ksiądz Dariusz Gącik.

Święto Trzech Króli

Święto Trzech Króli

Symbolikę Święta Trzech Króli tłumaczy ksiądz Dariusz Gącik, rzecznik kieleckiej Kurii Diecezjalnej: - W dniu Święta Trzech Króli jest piękny zwyczaj święcenia kadzidła i kredy, którą po powrocie z kościoła wypisuje się na drzwiach inicjały trzech królów oraz datę bieżącego roku, na przykład K+M+B 2011. Podane symbole są przyjmowane powszechnie jako pierwsze litery imion mędrców ze Wschodu lub łacińskiego wyrażenia "Christus Mansioni Benedicat", czyli "Niech Chrystus błogosławi temu domowi". Ostatnie z powyższych tłumaczeń stanowi noworoczne błogosławieństwo udzielane domowi przez Kościół. Oznaczanie drzwi takimi symbolami jest świadectwem tego, że w danym domu mieszka rodzina chrześcijańska.

WOLNE OD PRACY

6 stycznia był w Polsce dniem wolnym od pracy do 1960 roku. Od 2011 roku dzień wolny od pracy w Święto Trzech Króli został przywrócony. Sejmową decyzję poprzedziły długie dyskusje. Wcześniej Sejm kilkakrotnie odrzucał projekty ustaw, które ustanawiały ten dzień świętem państwowym. Argumentem były przede wszystkim straty, jakie poniesie gospodarka. Protestowali głównie pracodawcy, którzy wskazywali, że polskich firm i rodzin nie stać na dłuższe świętowanie. Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan zapowiada, że złoży w styczniu wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w związku z ustanowieniem Święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy. - Polskich firm i rodzin nie stać na dłuższe świętowanie, staniemy się mniej konkurencyjni i mniej atrakcyjni inwestycyjnie - oceniła wicedyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy Lewiatana Grażyna Spytek-Bandurska.

Także znany ekonomista, profesor Witold Orłowski mówi: - Polski nie stać na zwiększanie liczby wolnych od pracy dni. Polacy muszą sobie zdawać sprawę, że owszem, będą mieli więcej czasu wolnego, ale będą mieli mniejszy dochód.

Jednak pracownicy są zadowoleni. Prawdą jest bowiem, że w tym roku wystarczy wziąć dziewięć dni urlopu, by mieć szesnaście dni wolnego. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że zgodnie z nowymi przepisami od tego roku pracownikowi nie będzie przysługiwał, jak do tej pory, dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Ma to wyrównać gospodarce straty, jakie wiązałyby się z dodatkowym dniem wolnym 6 stycznia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie