Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolontariusze ze stomią z całego kraju po raz pierwszy spotkali się, by świętować w Kielcach

Izabela Mortas
Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Stomijnego po raz pierwszy zorganizowano w Kielcach. W piątek odbyło się jego uroczyste otwarcie .
Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Stomijnego po raz pierwszy zorganizowano w Kielcach. W piątek odbyło się jego uroczyste otwarcie . Aleksander Piekarski
Choć sami przeszli poważne operacje, pomagają innym i ich wspierają. W piątek do Kielc zjechali wolontariusze stomijni z całego kraju.

W piątek w Sali konferencyjnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii odbyło się uroczyste otwarcie obchodów Światowego Dnia Stomika, a także 20-lecia oddziału regionalnego Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO i 28-lecia działalności organizacji w Polsce.

Impreza po raz pierwszy odbywa się w województwie świętokrzyskim i potrwa cały weekend. W wydarzeniu bierze udział 180 delegatów reprezentujących 20 oddziałów regionalnych z całej Polski. Podczas uroczystości otwierającej obchody wiele uwagi poświęcono historii POL-ILKO w mieście i kraju, a także wyzwaniom stojącym przed jego przedstawicielami.

- Nasze działania są skierowane przede wszystkim na przełamywanie tabu, którym w naszym kraju jest ciągle rak jelita grubego, profilaktyka tego schorzenia oraz stomia i życie codzienne osób ze stomią. Staramy się organizować środowisko stomijne oraz przełamywać stereotypy tak wśród samych stomików, jak i całego społeczeństwa - mówi Eugeniusz Kotlarski, prezes oddziału regionalnego w Kielcach.

Ważny element działalności POL-ILKO to wolontariat stomijny. Jego specyfiką jest to, że wolontariuszami muszą być osoby ze stomią, dobrze funkcjonujące w życiu codziennym.

- Nie jest to oczywiście zadanie łatwe, ale jesteśmy potrzebni naszym członkom -sprawnym inaczej, którzy oczekują nie tylko dobrego szpitala, lekarza, sprzętu, lecz także człowieka, który stoi obok i rozumie te problemy - przyznaje Eugeniusz Kotlarski.

Piątkowa uroczystość otworzyła obchody organizowanego co trzy lata Światowego Dnia Stomika (World Ostomy Day), który przypada na pierwszy weekend października. W Polsce święto to obchodzimy od 2008 roku.
Izabela Mortas

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie