MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wspólnie ratujemy zabytki kieleckich cmentarzy

Marek Maciągowski
Za pieniądze z ubiegłorocznej kwesty odnawiany kwesty odnawiany jest  naziemny grobowiec rodziny Porębskich
Za pieniądze z ubiegłorocznej kwesty odnawiany kwesty odnawiany jest naziemny grobowiec rodziny Porębskich Marek Maciągowski
W sobotę 31 października i w niedzielę 1 listopada zbierane będą pieniądze na odnowę zabytków 200-letniego Cmentarza Starego w Kielcach. Z puszkami na datki staną przy cmentarnych bramach przedstawiciele świata kultury, nauki, polityki, mediów, biznesu i młodzież, kombatanci, prawnicy lekarze. Kwestę tradycyjnie organizuje Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego.

Cmentarz Stary powstał w latach 1800-1805. Stoi na nim- słup z figurą św. Józefa z roku 1776. Na Cmentarzu Starym w Kielcach znajdują się groby katolików, ewangelików, prawosławnych i unitów. Są wśród nich mogiły żołnierzy napoleońskich, spiskowców ks. Piotra Ściegiennego, uczestników powstań - listopadowego i styczniowego oraz partyzantów II wojny światowej. Tu spoczywa m.in. Antonina Marcela Gombrowicz - matka pisarza Witolda Gombrowicza, Bronisław Saski - zasłużony działacz Towarzystwa Dobroczynności i wielu innych, znamienitych kielczan. Specyfiką nekropolii są oryginalne pomniki z elementami żeliwnymi, wykonanymi w pobliskich zakładach odlewniczych. Wiele cennych nagrobków wykuto z piaskowca i marmuru. Od 1980 r. w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej znalazły się kwatery parzyste od nr 4 do 14, a także układ przestrzenny, drzewostan, nagrobki i kaplice sprzed 1939 roku na terenie całej nekropolii.

- W tym roku zbiórka przeprowadzona będzie na wszystkich kieleckich cmentarzach. Przeprowadzimy ja w sobotę 31 października i w niedzielę 1 listopada w godzinach od 9 do 16. 30. Zapraszamy Kielczan do wsparcia naszej kwesty. Stanisława Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego.

Kielczanie są hojni

Kielczanie nie żałują pieniędzy na ratowanie cmentarzy. Każdego roku kwesta przynosi więcej pieniędzy i są to kwoty wyższe niż w dużych miastach. W ubiegłym roku do puszek kwestarzy trafiło ponad 49 tysięcy złotych. Zgodnie z umową do każdej złotówki z kwesty drugą złotówkę dokłada kielecki samorząd.

Te pieniądze wystarczyły na odnowienie pięciu nagrobków: dużego naziemnego grobowca rodziny Porębskich z połowy XIX wieku, nagrobka Władysława Hueta, radnego miejskiego, nauczyciela rysunku w Szkole Handlowej Miejskiej i Gimnazjum Jana Śniadeckiego, nagrobka geometry Antoniego Zeitheima i jego żony oraz nagrobka rodziny Kłodnickich. Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa narodowego wygospodarowało też pieniądze na odnowienie nagrobka pułkownika Józefa Trzcińskiego, dowódcy XII Pułku Ułanów Podolskich oraz ojca Kolombina Tomaszewskiego, ostatniego bernardyna z Karczówki.

Możesz kwestować

W tegorocznej kweście z puszkami stanie około 200 osób. Jeżeli ktoś chciały wspomóc Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego i przez półtorej godziny stanąć z puszką na którymś z cmentarzy może jeszcze zgłosić swój udział w kweście. Zgłoszenia przyjmują członkowie Stowarzyszenia pod numerami telefonów: 605 855 435 w godzinach od 9 do 13; 041 342 84 39 - w godzinach od 13 do 17 oraz 041 346 20 67 i 500 492 940 w godzinach od 17 do 21.

W tym roku członkowie Stowarzyszenia Ochrony dziedzictwa Narodowego będą też wręczać wizytówki z numerem konta oraz informacją, że na ratowanie nagrobków można odliczyć 1 procent z należnego państwu podatku dochodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie