MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wszyscy mogą spać spokojnie

Rafał BANASZEK, <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>

* Pani kierownik, jest ustawa, która mówi, że od września tego roku wszyscy nauczyciele, oprócz dyplomowanych, muszą mieć wykształcenie kierunkowe, żeby dalej uczyć w szkołach swoich przedmiotów. Jak ta sytuacja wygląda w powiecie włoszczowskim? Czy niektórym nauczycielom ze szkół ponadgimnazjalnych mogą grozić zwolnienia z pracy?

- Problem braku kwalifikacji do zajmowania określonego stanowiska w szkołach ponadgimnazjalnych - w sensie ilościowym - jest marginalny i dotyczy tylko dwóch nauczycieli, którzy nabywają uprawnienia emerytalne. Kilku innym nauczycielom dyrektorzy szkół, zgodnie z prawem, uznali tak zwane zbliżenie kierunku studiów do nauczanego przedmiotu i "rozstrzygnęli problem". Tak naprawdę to nauczyciele zadbali o swoją przyszłość i przydatność zawodową, zdobywając kwalifikacje do nauczania kolejnego przedmiotu czy do zajmowania kolejnego stanowiska pracy. Bardzo wielu z nich posiada kwalifikacje do nauczania dwóch, trzech, a nawet i czterech przedmiotów. Z "boku" oceniając - nie jest tylko tak "na wszelki wypadek", bo łączenie etatów jest już dziś, przy dobrym naborze, rzeczywistością w naszych szkołach.

* Wyniki tegorocznych matur nie wypadły dobrze dla liceów profilowanych. Szkoły te miały przygotowywać uczniów do konkretnego zawodu, a jednocześnie dawać wykształcenie ogólne i maturę. Jak się okazało - nie dają ani tego pierwszego, ani drugiego. Co pani o tym sądzi?

- Moim zdaniem jednoznaczne stwierdzenie, że ten typ szkoły nie sprawdził się, jest zbyt uproszczone. Licea te nie miały przygotować do zawodu. Miały kształcić, ale w ramach określonych bloków tematycznych. Między innymi miały przygo-towywać ucznia do samodzielnego zdobywania dalszych kwali-fikacji w krótkim okresie w szkołach policealnych (czyli wyzwalanie u ucznia postawy samodzielnie poszukującej wiedzę, sa-modzielnie kształtującej niezbędne umiejętności zawodowe).

* Czy wyniki matur powinny być jedynym kryterium oceny liceów profilowanych i ich kształtu programowego? Co z ich przyszłością?

- Doniesienia prasowe wskazują, że Ministerstwo Edukacji Narodowej najprawdopodobniej podejmie decyzję o stopniowym wygaszaniu liceów profilowanych od następnego roku szkolnego, podając między innymi powód - słabo zdane matury. Warto wspomnieć, że przy o wiele mniejszej ilości godzin lekcyjnych z przedmiotów ogólnokształcących niż ich rówieśnicy z ogólniaków, szansę do zdania mieli tylko solidni uczniowie, rzetelnie poinformowani i świadomi wyboru szkoły. Generalnie jednak wyniki matur naszych licealistów uplasowały ich powyżej średniej w województwie. Wprawdzie nabór do liceów profilowanych systematycznie spada już od ubiegłego roku szkolnego, ale nie jest to rekrutacyjna klęska. W dalszym ciągu uczniowie wybierają profil zarządzanie informacją i socjalny, a w mniejszym zakresie ekonomiczno-administracyjny. Dostrzega się natomiast pewną stabilizację w rekrutacji do liceów ogólnokształcących, a zwiększył się nabór do techników. Oferta edukacyjna naszych szkół i założenia rekrutacyjne w zasadzie nie ograniczały ilościowo naboru do żadnego typu szkoły. Wybór należał do uczniów.

* Czy zajdą jakieś zmiany od tego roku szkolnego, jeśli chodzi o funkcjonowanie szkół ponadgimnazjalnych w powiecie włoszczowskim?

- Funkcjonowanie szkół normują przepisy ogólnooświatowe i stanowione na szczeblu organu prowadzącego. Dobrze jest, gdy są one w miarę stabilne, a ich zmiany przewidywalne. Myślę, że w naszym przypadku możemy mówić o pewnej stabilizacji na dzisiaj, chociażby z tytułu dobrej rekrutacji do szkół. Powiat nie boryka się z problemem ich likwidacji, a dyrektorzy i nauczyciele mogą spać spokojnie.

* A co ze stypendiami unijnymi? Będą w tym roku szkolnym przyznawane? Kto się może o nie ubiegać?

- Z podpisanych porozumień i zapowiedzi wynika, że będą zarówno dla uczniów, jak i dla studentów. Zasady ubiegania się o te stypendia będą prawdopodobnie takie same, jak w po-przednich edycjach, ale zostanie uproszczony systemu przekazywania stypendiów. Będzie polegał między innymi na wypłacie stypendium z tytułu uczestnictwa w zajęciach szkolnych bez obowiązku dokumentowania wydatków w formie faktur lub rachunków. Wymogiem będzie jednak przedkładanie zaświadczenia potwierdzającego uczestnictwo ucznia w zajęciach szkolnych, wystawione przez dyrektora szkoły w porozumieniu z wychowawcą klasy. Uprawnionym do pobierania stypendium będzie uczeń, który nie opuścił 30 godzin lekcyjnych w miesiącu kalendarzowym bez usprawiedliwienia. Fakt uzyskania lub przekroczenia tego limitu będzie skutkować utratą prawa do otrzymywania pomocy stypendialnej.

* Co pani sądzi o pomyśle utworzenia Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego we Włoszczowie, jako szóstej szkoły średniej i szóstego liceum ogólnokształcącego w powiecie? Wiemy, że w tym roku to się nie uda, ale parafia pw. Błogosławionego Józefa Pawłowskiego, która jest koordynatorem utworzenia takiego liceum w mieście, szykuje się z kampanią reklamową na przyszły rok.

- Biorąc pod uwagę, że z powiatu "ucieka" poza jego terytorium, corocznie około 17 procent gimnazjalistów (około 100 absolwentów), to jest o kogo zabiegać. Warto więc tworzyć dodatkowe oferty edukacyjne, chociażby dla tej grupy młodzieży. A co do kampanii reklamowej to sądzę, że wszystkie szkoły mają w "zanadrzu" swoje niepowtarzalne chwyty reklamowe i marketingowe. Może być w przyszłym roku ciekawie na naszym rynku edukacyjnym. Osobiście życzę wszystkim skuteczności.

* W poniedziałek pierwszy dzień roku szkolnego. Co pani kierownik chciałby życzyć uczniom i nauczycielom?

- Z tej okazji chciałabym życzyć wszystkim dobrego zdrowia, atmosfery wzajemnej życzliwości, satysfakcji z działań i realizacji zamierzeń w nauce i w pracy oraz w życiu osobistym. Myślę, że jako wieloletni nauczyciel mogę życzyć wszystkim zapamiętania tylko miłych wrażeń zarówno z pierwszego dnia roku szkolnego, jak i następnych.

* Dziękuję za rozmowę.

Helena Otfinowska

Ma 54 lata. Mieszka we Włoszczowie. Rodzina: dwóch synów - Grzegorz i Daniel. Ukończyła Akademię Rolniczą w Lublinie. Ma za sobą 30 lat pracy w szkolnictwie zawodowym, a szczególnie w szkołach rolniczych na terenie województwa świętokrzyskiego (doradca metodyczny w tych szkołach). Od 1998 roku pracownik Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki w Starostwie Powiatowym we Włoszczowie, a następnie kierownik tego wydziału. Hobby: muzyka (szczególnie operetka), sport (tenis stołowy i siatkówka), literatura (autobiografie, książki przyrodnicze, psychologia zwierząt).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie