Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkich Świętych w Kielcach. Znów będziemy ratować pomniki

Izabela Mortas
Przede wszystkim po to, by ratować zabytkowe pomniki i nagrobki, wolontariusze znów pojawią się na cmentarzach w Kielcach i powiecie kieleckim. Tegoroczne kwesty będą w wielu miejscach dłuższe niż w ubiegłych latach - rozpoczną się już w weekend i potrwają do wtorku, 1 listopada, a nawet o dzień dłużej.

Tegoroczna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków potrwa cztery dni: od niedzieli, 30 października do środy, 2 listopada. - Kwesty przeprowadzone w ostatnich latach, dzięki hojności kielczan gromadziły duże kwoty: w 2014 było to 66 tysięcy, a w ubiegłym roku 67 tysięcy – mówi Stanisław Szrek, kierujący Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego - organizator zbiórek.- Od kilku lat podobne kwoty przekazują nam władze Kielc, a to pozwoliło na wykonanie w ostatnich latach pełnej konserwacji ponad 160 obiektów, ratując te zagrożone zniknięciem. W sumie w latach 1993-2016 zabezpieczono i wykonano specjalistyczne prace konserwatorskie na ponad 350 zabytkowych pomnikach, wykonanych z różnego rodzaju kamienia i żeliwa. W tym roku ratowano 15 pomników oraz kilka zniszczonych klap do krypt.

Kwestę przygotowują społecznie członkowie Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego, razem z setkami kwestujących, którzy zbierają datki do puszek. W ostatnich latach w kwestach uczestniczy około 250 dorosłych osób i ponad 600 uczniów z kieleckich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

- Przed nami długa, czterodniowa kwesta, dlatego wciąż potrzeba nam osób dorosłych i młodzieży, którzy staną na półtorej godziny w ponad 20 punktach kieleckich cmentarzy: Starego, Nowego, Partyzanckiego, Wojskowego i Prawosławnego, na Piaskach, na Białogonie, oraz na Cedzynie - mówi Stanisław Szrek. - Swój akces zgłosiły szkoły katolickie, harcerze z wodniackiej drużyny, radni, samorządowcy, politycy i artyści, ale to ciągle mało. Dlatego proszę osoby chętne do kwestowania w tym roku, w godzinach 9 - 10.30, 10.30 - 12, 12 - 13.30, 13.30 - 15, 15 - 16.30 oraz 16.30 - 18 (tylko osoby pełnoletnie) o kontakt telefoniczny i mailowy: Tomasz Kaleciński - sekretarz SODN, telefon 690 -042-973, [email protected]; Andrzej Kubera (szkoły) - wiceprezes SODN, telefon 602 -699-784, [email protected].

-Z pieniędzy zabranych w tym roku odnowimy kolejne nagrobki, uzupełnimy żeliwne ogrodzenia, które były znakiem rozpoznawczym naszych nekropolii, ale które ostatnio znikają w szybkim tempie. Przed nami ciągle wiele do zrobienia, dlatego zachęcam do działania w naszym stowarzyszeniu, które potem, po kweście organizuje prace restauracyjne. Jest to społeczna praca dająca mnóstwo satysfakcji. Możemy z dumą chodzić po cmentarzach i na nich uczyć historii, wiele nagrobków to prawdziwe dzieła sztuki. Zapraszam - dodaje Szrek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie