Wybierz życie bez cukrzycy

Artykuł sponsorowany Uzdrowisko Busko-Zdrój.

Masz nadwagę? Prowadzisz siedzący tryb życia? To szybka droga do zachorowania na cukrzycę typu 2. Sprawdź, co zrobić żeby uchronić się przed tą chorobą i jej groźnymi powikłaniami, takimi jak udar mózgu czy choroby serca i wzroku. Stosuj się do poniższych zaleceń i ciesz się zdrowiem.

Cukrzyca – czy na pewno jest słodka?

Cukrzyca objawia się hiperglikemią, czyli podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Przyczyną hiperglikemii jest zaburzenie wydzielania lub działania insuliny – hormonu regulującego poziom cukru. Rozróżnia się cukrzycę typu 1 (najczęściej wykrywana u dzieci i młodzieży, nie można jej zapobiec) oraz typu 2 (najczęściej diagnozowana u osób starszych i z nadwagą/otyłością, można jej zapobiec).

Cukrzyca typu 2 jest chorobą, która dotyka coraz większą część społeczeństwa. W Polsce cierpi na nią ponad 3 miliony osób a liczba ta stale rośnie. Nieleczona może doprowadzić Cię do groźnych powikłań. Wśród nich są:

- stopa cukrzycowa, która nieleczona może doprowadzić do amputacji kończyny;
- choroby układu wzroku, takie jak retinopatia, zaćma czy jaskra;
- choroby serca, takie jak zawał i miażdżyca;
- nefropatia, czyli cukrzycowa choroba nerek;
- udar mózgu.

Czy grozi Ci cukrzyca?

Do najczęstszych przyczyn cukrzycy typu 2 należą: nadwaga i otyłość, siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta, nadciśnienie tętnicze i wysoki poziom cholesterolu. Jeżeli któryś z tych czynników dotyczy Ciebie – uważaj! Może grozić Ci cukrzyca. Na szczęście możesz jej uniknąć stosując się do kilku zasad, które opisaliśmy w kolejnej części.

Jeżeli natomiast masz poniższe objawy, udaj się do lekarza i zrób badania – być może już jesteś chory:

- masz wzmożone pragnienie;
- masz większy apetyt i napady głodu;
- jesteś ciągle zmęczony;
- masz suchą skórę i wysypki;
- wolno goją Ci się rany;
- masz powracające infekcje intymne (w przypadku kobiet).

Dzięki tym zasadom unikniesz cukrzycy

By uniknąć cukrzycy typu 2 należy przede wszystkim prowadzić zdrowy tryb życia. Co to oznacza? Podsuwamy Ci kilka prostych zasad, które powinny na stale zostać wprowadzone w Twoim życiu.

Zadbaj o prawidłową masę ciała

Zwróć szczególną uwagę na tkankę tłuszczową w okolicy brzucha – to najbardziej niebezpieczny rodzaj otyłości. Staraj się aby Twoje BMI (Body Mass Index – Wskaźnik Masy Ciała) mieściło się w granicach normy. Poniżej przedstawiamy tabelę, w której możesz sprawdzić, jaka jest optymalna dla Ciebie masa ciała. Znajdź swój wzrost i wagę, a następnie odczytaj przypisany do niej kolor i wartość liczbową.

Jedz regularnie

Regularne jedzenie uchroni Cię przed nagłymi spadkami glukozy we krwi, a co za tym idzie przed gwałtownymi napadami głodu. Staraj się jeść co 3-4 godziny, zaczynając dzień od zbilansowanego śniadania, które powinieneś/powinnaś spożyć do pół godziny po przebudzeniu.

Jedz zdrowo

Jedz dużo warzyw i owoców oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych. Ogranicz spożycie mięsa do maksymalnie 0.5 kg tygodniowo. Produkty pochodzenia zwierzęcego mają być jedynie dodatkiem do warzyw, które mają stanowić podstawę posiłków. Zamiast mięsa wybierz ryby, jajka i strączki. Ogranicz sól, w zamian stosuj aromatyczne zioła i przyprawy. Unikaj żywności wysokoprzetworzonej i, co ważne zawsze patrz na skład danego produktu - im prostszy/krótszy tym lepiej.

Wybierz życie bez cukrzycy

Pij dużo wody

Powinieneś/Powinnaś pić co najmniej 1,5 – 2 litrów wody dziennie. Wskazane jest także picie zielonej herbaty czy ziół. Unikaj alkoholu.

Wybierz życie bez cukrzycy

Ruszaj się
Sport powinien stać się Twoim codziennym nawykiem i trwać min. 30 minut dziennie. Wysiłek fizyczny spala zbędne kalorie, poprawia ukrwienie i dotlenia organizm. Jeżeli masz problemy zdrowotne, skonsultuj z lekarzem rodzaj aktywności fizycznej, która będzie dla Ciebie odpowiednia.

Wybierz życie bez cukrzycy

Zwracaj uwagę na indeks glikemiczny

Prawidłowa dieta bazuje m.in. na żywności o niskim indeksie glikemicznym (IG), która stabilizuje stężenie glukozy we krwi. Produkty o wysokim IG powodują większy wzrost glukozy i dłuższy czas utrzymania jej wysokiego poziomu, dlatego osoby z cukrzycą powinny ich unikać.

Wybierz życie bez cukrzycy

Weź udział w bezpłatnych badaniach profilaktyki cukrzycy oraz spotkaniach informacyjnych z udziałem dietetyków

„Uzdrowisko Busko-Zdrój” S.A. realizuje obecnie bezpłatny program badań profilaktycznych dla wszystkich mieszkańców województwa świętokrzyskiego, którzy mają 45-64 lat i nie mieli do tej pory stwierdzonej cukrzycy. Jeżeli zaliczasz się do tej grupy – nie czekaj! Zgłoś się już dziś i skorzystaj z dofinansowanych przez Unię Europejską badań.

Na uczestników Programu czekają:

- porady dietetyków, konsultacje z aktywności fizycznej;
- diagnostyka BMI, obwód talii, pomiar cukru, badanie składu ciała;
- gimnastyka z fizjoterapeutą.

Wszystkie niezbędne informacje oraz formularz kwalifikujący do Programu znajdują się na stronie internetowej projektu: .
www.bezcukrzycy.uzdrowiskobusko.pl

Badania, spotkania i warsztaty organizowane są w ramach projektu „Regionalny Program Zdrowotny w zakresie zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2” realizowanego przez „Uzdrowisko Busko-Zdrój” S.A.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie