MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybitny Sandomierzanin - kolejne spotkanie

/GOP/
Jerzy Stępień (z prawej) był bohaterem kolejnego spotkania z cyklu Wybitni Sandomierzanie.
Jerzy Stępień (z prawej) był bohaterem kolejnego spotkania z cyklu Wybitni Sandomierzanie. Małgorzata Płaza
Jerzy Stępień, były senator, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku był bohaterem kolejnego spotkania z cyklu "Wybitni Sandomierzanie".

Na spotkanie do sandomierskiego ratusza przyszli między innymi koledzy ze szkoły i znajomi profesora. Jerzy Stępień zawsze podkreślał, że jest sandomierzaninem z pochodzenia, a warszawiakiem z wyboru.

W Sandomierzu spędził dzieciństwo i młodość, maturę zdał w II Liceum Ogólnokształcącym imienia Tadeusza Kościuszki. W sandomierskim sądzie podjął pierwszą pracę. Potem pracował w Kielcach i Warszawie. Był działaczem Solidarności. W stanie wojennym był internowany, po zwolnieniu działał w podziemiu. Był senatorem I i II kadencji, w latach 1997 - 99 podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W latach 2006 - 2008 pełnił funkcję prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Jest jednym z największych ekspertów w dziedzinie samorządu terytorialnego.

W czasie spotkania Jerzy Stępień opowiadał o związkach z rodzinnym miastem i sandomierskich inspiracjach. Sandomierz, jak podkreślił, pozwolił mu zrozumieć zasady funkcjonowania organizmu miejskiego, potem, po latach, inspirował go w czasie prac nad projektem reformy państwa. Profesor przypomniał, że Sandomierz to jedno z najstarszych polskich miast lokowanych na prawie niemieckim.

- Gdyby nie doświadczenie sandomierskie, samorząd terytorialny nie byłby moją pasją. Sandomierz jest miastem mocno wpisanym w historię państwa, w jego dziejach zawsze odnajdziemy odniesienie do dziejów państwa - mówił Jerzy Stępień.
Podczas spotkania nie brakowało anegdot. Jerzy Stępień opowiadał między innymi o comiesięcznych spotkaniach na brydżu, w towarzystwie, które "musi mieć związki z Sandomierzem".

Profesor Jerzy Stępień wraz z naukowcami prowadzi teraz program, którego celem jest pokazywanie naszego dorobku kulturowego w amerykańskich podręcznikach. Kolejną inicjatywą profesora jest zorganizowanie cyklu wykładów dotyczących najważniejszych porozumień społecznych w historii Europy.
Organizatorem spotkania, trzeciego w cyklu Wybitni Sandomierzanie, było Towarzystwo Naukowe Sandomierskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie