Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2023. Świętokrzyscy kandydaci do parlamentu mówili o gospodarce i przedsiębiorcach. Jak chcą im pomóc? Zobacz zdjęcia

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
6. Świętokrzyska Debata Gospodarcza w Targach Kielce. Co mieli do powiedzenia kandydaci do Sejmu i Senatu? Na zdjęciu od lewej: Kamil Suchański (Bezpartyjni Samorządowcy), Arkadiusz Bąk (Polskie Stronnictwo Ludowe, Trzecia Droga), Rafał Kasprzyk (Polska 2050 Szymona Hołowni, Trzecia Droga), Henryk Milcarz (Nowa Lewica), Krzysztof Słoń (Prawo i Sprawiedliwość), Dawid Lewicki (Konfederacja) oraz Artur Gierada (Koalicja Obywatelska). Zobaczcie więcej zdjęć >>>>
6. Świętokrzyska Debata Gospodarcza w Targach Kielce. Co mieli do powiedzenia kandydaci do Sejmu i Senatu? Na zdjęciu od lewej: Kamil Suchański (Bezpartyjni Samorządowcy), Arkadiusz Bąk (Polskie Stronnictwo Ludowe, Trzecia Droga), Rafał Kasprzyk (Polska 2050 Szymona Hołowni, Trzecia Droga), Henryk Milcarz (Nowa Lewica), Krzysztof Słoń (Prawo i Sprawiedliwość), Dawid Lewicki (Konfederacja) oraz Artur Gierada (Koalicja Obywatelska). Zobaczcie więcej zdjęć >>>>Anna Gwóźdź
Do wyborów pozostały niecałe dwa tygodnie, a przedwyborcza gorączka zapala kandydatów do prezentacji swojego stanowiska w każdym aspekcie życia społecznego. Nie omija to także gospodarki i sytuacji przedsiębiorców, która według zebranej na debacie w Targach Kielce publiczności - jest trudna i niejasna. W poniedziałek, 2 października świętokrzyscy kandydaci wszystkich największych ugrupowań przedstawiali swoje i partyjne poglądy na temat polskiego biznesu. Była też ostra krytyka. Zobaczcie zdjęcia.

Czego oczekują od polityków przedsiębiorcy? Przedwyborcza Debata Gospodarcza

Świętokrzyski Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan oraz Konfederacja Lewiatan zorganizowali jedyną w naszym regionie, przedwyborczą 6. Świętokrzyską Debatę Gospodarczą.

Zrzeszeni w organizacje pracodawcy podkreślali podczas otwarcia debaty, że gospodarka ma kluczowe znaczenie dla rozwoju i przyszłości Polski. Według nich, w okresie przedwyborczym i w obliczu aktualnych wyznań ekonomicznych, potrzebna jest współpraca i rozmowa o kluczowych obszarach i konkretnych działaniach dla gospodarki.

Marek Banasik, prezes związku Lewiatan, podkreślał w swoim przemówieniu, że województwo świętokrzyskie jest na szarym końcu pod względem rozwoju ekonomicznego. Prezydent Konfederacji Lewiatan, Maciej Witucki dodawał, że dobrze, że podobna debata ma miejsce, ponieważ w mediach mało jest podobnych spotkań. - Świat polityczny jest otumaniony przez "czempionizm narodowy", czyli największe firmy. Państwo uważa, że tylko one wystarczą by rozwijać gospodarkę, zmniejszać bezrobocie. Chcę przypomnieć, że to właśnie małe firmy i przedsiębiorstwa stanowią łącznie aż 2/3 Produktu Krajowego Brutto.

Przemysław Pruszyński, dyrektor departamentu podatkowego podsumował, że ostatnie lata były dla przedsiębiorców niekorzystne, a wpływ miały na to bardzo niejasne i nieprecyzyjne przepisy, nowe podatki. Szczególną winę pokładał w pośpiechu ustawodawców, którzy, jak mówił, nie czytając ustaw podpisywali je "in blanco". Krytykował także Polski Ład. - To przykład pokazujący jak prawo gospodarcze i podatkowe nie powinno być stosowane. Najważniejsze jest, by zwiększyć bezpieczeństwo prowadzenia działalności gospodarczej poprzez ulepszenie i sprawienie, by było bardziej przejrzyste i zrozumiałe.

Debacie przysłuchiwali się między innymi wiceprezydent Kielc Bożena Szczypiór, prezydent Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Cezary Tkaczyk oraz prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń.

Zobacz jak było na debacie:

Debata o gospodarce, krajowej i regionalnej bez kandydatek

Debatę poprowadził zastępca redaktora naczelnego radia TOK FM, Maciej Głogowski. Jego pierwsze słowa, które spotkały się z ogólną aprobatą publiczności dotyczyły kobiet w omawianej debacie, a raczej ich nieobecności.

W fotelach zasiedli bowiem sami panowie, kolejno, według numerów list wyborczych:

  • Kamil Suchański (Bezpartyjni Samorządowcy),
  • Arkadiusz Bąk (Polskie Stronnictwo Ludowe, Trzecia Droga)
  • Rafał Kasprzyk (Polska 2050 Szymona Hołowni, Trzecia Droga),
  • Henryk Milcarz (Nowa Lewica),
  • Krzysztof Słoń (Prawo i Sprawiedliwość),
  • Dawid Lewicki (Konfederacja)
  • Artur Gierada (Koalicja Obywatelska)

- Uważam panowie, że to złe i słabe. Nie chcę was obrazić, rozumiem, że wasza obecność to decyzja komitetów wyborczych, ale jeśli rozmawiamy o gospodarce, to kobiety powinny być tu obecne i podejmować dyskusję - mówił redaktor.

Maciej Głogowski zadał wszystkim kandydatom to samo pytanie. "Z jakimi postulatami, pan osobiście, wybiera się do parlamentu. Proszę, by odpowiedź dotyczyła regionu".

Zobacz jak było na debacie:

Artur Gierada (Koalicja Obywatelska): -Gdybym miał zebrać to w jedną konkluzję, to jeśli chodzi o przedsiębiorców, to stawiam na dialog i wspólne wypracowywanie rozwiązań. Dialogu brakuje, zarówno w mediach rządowych, jak i na uczelniach, które z jakiegoś powodu boją się go podjąć. Pamiętam jak za rządów PO-PSL wiele udało się zrobić dla przedsiębiorców, także dla Lewiatana. Mowa chociażby o "Czarnej liście barier rozwoju gospodarczego". Wówczas wychodziliśmy naprzeciw państwa oczekiwaniom. Ceniłem sobie, kiedy byłem przez was regularnie zapraszany, wypracowaliśmy dwie ustawy o wolności działalności gospodarczej. To przyświecało mi przez osiem lat rządów i będzie przyświecać podczas kolejnych. Stawiam na dialog.

Dawid Lewicki (Konfederacja): Daliśmy się poznać jako ci, którzy najczęściej mówią o zmianach w polskim prawie. Obiecuję, że nigdy nie zagłosuję za podniesieniem lub utworzeniem nowego podatku. W naszym województwie najważniejsze są inwestycje w infrastrukturę. Uważam, że potencjał Świętokrzyskiego nie jest mniejszy niż w innych regionach i nie chcę, by ludzie stąd wyjeżdżali. Nie zgodzę się też, by podnieść płacę minimalną, bo powinniśmy iść drogą, gdzie stawia się na małe przedsiębiorstwa, zamiast sztucznie pompować inflację. Mowa o dowolnym ZUSie i podatku PIT 12%. Uważam, że powrót do ustawy Wilczka to dobry pomysł. Jedyne, co się nam daje, to wysokie zasiłki socjalne, a my musimy mieć przyjazne prawo.

Krzysztof Słoń (Prawo i Sprawiedliwość): Chciałbym w najbliższej kadencji zająć się zakończeniem budowy drogi S74, która przebiega przez całe województwo świętokrzyskie. Cieszy mnie to, że niektóre odcinki zostały zakontraktowane, a cała droga ma już zapewnione finansowanie, nie ważne kto będzie rządził w kraju po wyborach. Dodatkowo, będę przyglądał się programom, które proponuje Prawo i Sprawiedliwość. Mowa o Lokalnej Półce. W kontekście naszego województwa, program zwiększy szansę lokalnych producentów, którzy nie mogą się przebić na rynek ogólnopolski. Drugi program to Przyjazne Osiedle. Chciałbym doprowadzić do tego, by polskie budownictwo zyskało drugie życie. To polepszenie życia dla mieszkańców oraz szansa dla firm, które zajęłyby się modernizacją osiedli.

Henryk Milcarz (Nowa Lewica): Jestem członkiem rady zarządu Wodociągi Polskie i członkiem Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Dlatego też znane są mi problemy ludzi i podmiotów gospodarujących w Polsce. Prezes i dyrektor Lewiatana przedstawili tu dziś tezy, z większością których ja, jako Henryk Milcarz się zgadzam. Może czasem rozmijają się z tym co mówi moja formacja, ale w gospodarce potrzebny jest ład i porządek, wiarygodność oraz prawo ktróe będzie obowiązywało teraz i za 20 lat. Uważam że powstało za dużo nowych ustaw i nikt nie nadąża za nowym prawem, nawet prawnicy. Ono jest tworzone na zamówienie, pod konkretną sytuację. A musi być przewidywalne, a ludzie powinni wydawać swoje pieniądze na co chcą. Swoje, nie cudze. Państwo ma określone funkcje i musimy wspierać ludzi słabszych, ale nie leni.

Kandydaci Trzeciej Drogi musieli podzielić się czasem swojej wypowiedzi.
Rafał Kasprzyk (Polska 2050, Trzecia Droga): Moja ocena stanu gospodarki jest zbieżna z tym, co przedstawili tu dziś przedsiębiorcy. Chcę zapewnić bezpieczeństwo działalności przedsiębiorcom i firmom, które wytwarzają produkt krajowy brutto w wysokości 70%. Oni potrzebują stabilnego prawa i braku podwyższania podatków. Chcę, by wykluczenie komunikacyjne przestało nas dotyczyć. Świętokrzyskie zostało zepchnięte na margines i chcę to odwrócić.

Arkadiusz Bąk (PSL, Trzecia Droga): Ja chciałbym cofnąć czas o osiem lat. W 2018 roku mieliśmy wypracowaną ustawę dla przedsiębiorców. Wtedy ustawa Wilczka miała powstać na nowo w unowocześnionej formie. Obecnie uchwalamy wytrychem wszystko za pomocą projektów poselskich, one są podpisywane w ciemno. Musimy się cofnąć do cywilizowanych warunków gry. Chciałbym zająć się także energetyką. Mamy autostrady elektryczne i komunikację. Ale energia jest bardzo droga. Przykładem jest huta w Ostrowcu, gdzie za prąd płaci się więcej niż w Barcelonie, tej samej spółce kapitałowej. Postaram się także wpłynąć na budowę obwodnicy Ostrowca. Tam ma powstać jednojezdniowa droga na szlaku drogi z lat 70-tych. Postaram się to zablokować, bo projekt kosztuje kilka milionów złotych.

Kamil Suchański (Bezpartyjni Samorządowcy): Jestem przedsiębiorcą. Zaskakują mnie przepisy tworzone na kolanie, przez co chociażby moja firma zajmująca się fotowoltaiką i farmami wiatrowymi traci. Chciałbym, aby prawo było przewidywalne, by był dialog. Po co 460 posłów w Sejmie? Tam nie ma przecież żadnej dyskusji. Chciałbym skupić się na stabilności prawa i ustanowić 6 miesięcy vacatio legis. Kolejna sprawa, pamiętam, że w Obicach miało powstać lotnisko, które nigdy nie powstało. Ja podejmę rękawicę w tym temacie, bo ani PiSowi ani Platformie się to nigdy nie udało. Krytyce poddam też infrastrukturę i nie chodzi tu tylko o ostatnie 8 lat. Jesteśmy wykluczeni komunikacyjnie i przez to wyeksportowaliśmy wielu wartościowych ludzi. Uważam, że obecnie nasz region musi stawiać na transformację energetyczną. Na tym możemy wygrać,

Zobacz jak było na debacie:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie