Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2023. Wojewoda świętokrzyski zachęca do udziału w wyborach. Do gmin z najwyższą frekwencją może trafić nawet 2,5 miliona złotych!

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
Aż 2,5 miliona złotych może trafić do gmin, które w nadchodzących wyborach osiągną najwyższą frekwencję. Milion złotych do wydania na dowolny cel, trafi do jednej gminy w każdym powiecie, która uzyska najwyższą frekwencję. Kolejny milion złotych za najwyższą frekwencję na remont remizy (lub innego budynku użyteczności publicznej) trafi do gminy (do 20 tysięcy mieszkańców) w każdym powiecie. Ponadto, gminy (do 20 tysięcy mieszkańców) z frekwencją powyżej 60 procent, mogą liczyć na dwa bonusy po 250 tysięcy złotych - do wydania na klub sportowy i działalność kół gospodyń wiejskich. Szczegóły zdradził wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz.

Akcja profrekwencyjna w Świętokrzyskiem. Do gmin z najwyższą frekwencją trafią miliony

Trwają akcje, mające na celu zachęcić - dotąd niezdecydowanych Polaków i Polki, do wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych i referendum. Pod koniec września, rząd ogłosił pierwszą, profrekwencyjną akcję pod nazwą "Bitwa o remizy". Gminy do 20 tysięcy mieszkańców (z wyłączeniem miast na prawach powiatu) z najwyższą frekwencją, otrzymają 1 milion złotych na remont remizy. Tam gdzie tych remiz nie ma, wygraną będzie można przeznaczyć na remont innego budynku użyteczności publicznej.

Kolejną propozycją i zachętą dla mieszkańców jest 1 milion złotych dla gminy, która osiągnie najwyższą frekwencję w każdym z powiatów. Samorząd może wydać pieniądze na dowolny cel. O szczegółach mówi wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz.

- Aby jeszcze bardziej wzmocnić frekwencję, proponujemy kolejny element: gminy do 20 tysięcy mieszkańców, które osiągną największą frekwencję w powiecie, otrzymają milion złotych na budżet obywatelski. Te pieniądze będą mogły być wykorzystane zgodnie z wolą mieszkańców. Samorządy mogą je przeznaczyć na biblioteki, drogi, na oświetlenie, czy na poprawę bezpieczeństwa

- wyjaśniał wojewoda Zbigniew Koniusz.

Dodał jednak, że to nie wszystko.

- Wzorując się na tym, co mieliśmy w covidzie, czyli dobrze zrobiony program profrekwencyjny dotyczący szczepień, dziś proponujemy to, że w danej gminie (do 20 tysięcy mieszkańców - red.), w której zostanie przekroczony próg 60-procentowy - tylu uprawnionych weźmie udział w wyborach - dostanie dwa bonusy po 250 tysięcy złotych. Jeden na lokalny klub sportowy, a drugi na działalność kół gospodyń wiejskich. Jeżeli zbierzemy wszystkie te elementy, to może się zdarzyć, że któraś z gmin w danym powiecie otrzyma wsparcie łączne w kwocie 2,5 miliona złotych. To całkiem pokaźna kwota, która z pewnością zostanie we właściwy sposób spożytkowana przez samorządy

- podkreślił wojewoda Zbigniew Koniusz.

To pieniądze, które wzmocnią lokalnie działające grupy. Koła gospodyń wiejskich, zespoły ludowe i orkiestry dęte, które dbają o zachowanie tradycji i zaangażowanie w swoim sąsiedztwie. Lokalne kluby sportowe to zaś szansa dla dzieci i młodzieży, żeby rozwijały swoje talenty, korzystając z profesjonalnego zaplecza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie