Wybory samorządowe 2018. Jak głosowali kielczanie? Gdzie...

  Wybory samorządowe 2018. Jak głosowali kielczanie? Gdzie wygrał Wenta, a gdzie Lubawski?

  Agata Kowalczyk

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Wybory samorządowe 2018. Jak głosowali kielczanie? Gdzie wygrał Wenta, a gdzie Lubawski?
  Bogdan Wenta zdecydowanie wygrał wybory i został nowym prezydent Kielc. Z oficjalnych już danych wynika, że głosowało na niego 49 tysięcy 178 kielczan, co dało mu 61,25 procent poparcia.
  Wybory samorządowe 2018. Jak głosowali kielczanie? Gdzie wygrał Wenta, a gdzie Lubawski?
  Na dotychczasowego prezydenta Kielc, Wojcecha Lubawski głos oddało 31 tysięcy 114 mieszkańców czyli 38,75 procent wyborców. Oznacza to, że po 16 latach rządzenia Kielcami musi się pożegnać ze stanowiskiem.

  Ustępujący prezydent, Wojciech Lubawski wygrał tylko w 10 (z tego siedem to lokale zamknięte ) z 94 lokali wyborczych w mieście. Największe poparcie zdobył wśród wyborców głosujących w Świętokrzyskim Centrum Onkologii, aż 80 procent było „za nim”, ale głosowało tylko 5 osób.
  W obwodach otwartych Lubawski otrzymał największe poparcie w lokalu w Przedszkolu Samorządowym na Malikowie, gdzie otrzymał 60,13 procent poparcia, za nim było 481 osób przy 800 wszystkich głosujących. Ustępujący prezydent pokonał Wentę także w lokalu Ochotniczej Straży Pożarnej przy ulicy Kruszelnickiego (53,13 procent) i w Przedszkolu Samorządowym przy ulicy Nowy Świat (50,46 procent).

  Wojciech Lubawski otrzymał niskie poparcie w swoim okręgu wyborczym, gdzie mieszka i głosował, czyli w Szkole Podstawowej numer 8 przy ulicy Karskiego. Otrzymał zaledwie 34,42 procent głosów, prezydenturę chciało mu ponownie powierzyć 404 mieszkańców z 1166 głosujących.

  Bogdan Wenta najwyższe poparcie uzyskał w Areszcie Śledczym, głos na niego oddało 78,05 procent osadzonych, 32 wyborców z 41 głosujących, ale to obwód zamknięty. W pozostałych lokalach najwięcej osób zagłosowało za nim w Szkole Podstawowej numer 25, przy ulicy Jurajskiej 7. Tutaj poparło go 72,64 procent głosujących, czyli 770 osób, a wszystkich wyborców było 1060. Bardzo wysokie poparcie odnotowano także w lokalu w I Liceum Ogólnokształcącym imienia Stefana Żeromskiego przy ulicy Ściegiennego.

  Natomiast bardzo niskie poparcie miał w domach opieki społecznej (obwody zamknięte), najmniejsze przy ulicy Żeromskiego 21,74 procent.

  Wenta zdobył największe poparcie na Ślichowicach i Pod Dalnią. Mniej osób głosowało na niego na Czarnowie, gdzie uzyskał między 50, a 60 procent głosów. W innych osiedlach głosy rozkładały się różnie.

  Frekwencja w Kielce wyniosła 52,32 procent.

  Tradycyjnie najwyższa i najniższa była w obwodach zamkniętych. W Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka przy ulicy Prostej zagłosowało 70,59 procent wyborców, a w Świętokrzyskim Centrum Onkologii tylko 27,78 procent.

  Natomiast w pozostałych lokalach największą frekwencje odnotowano w Szkole Podstawowej numer 25 przy ulicy Juraskiej - 64,77 procent. Najniższa była w lokalu w Świętokrzyskim Centrum Neurologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przy ulicy Grunwaldzkiej, gdzie wyniosła 38,36 procent.  ZOBACZ TAKŻE: Wyniki wyborów samorządowych 2018 w Świętokrzyskiem. Zobacz wyniki drugiej tury w każdym mieście i gminie

  Komentarze (25)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (25) forum.echodnia.eu

  Zobacz kandydatów na prezydentów, burmistrzów i wójtów

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange