Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024 Jakie komitety wystartują do Rady Powiatu Sandomierskiego? Są mocne nazwiska

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Wybory samorządowe 2024 powiat sandomierskiego. Jakie komitety wystartują do Rady Powiatu Sandomierskiego? Są mocne nazwiska
Wybory samorządowe 2024 powiat sandomierskiego. Jakie komitety wystartują do Rady Powiatu Sandomierskiego? Są mocne nazwiska
Wybory samorządowe 2024. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już ponad 400 komitetów wyborczych na terenie województwa świętokrzyskiego. Część z nich zostało założonych z myślą o wyborach do Rady Powiatu Sandomierskiego Jakie ugrupowania będą starać się o miejsce w Radzie Powiatu?

Oto komitety, które wystartują do Rady Powiatu Sandomierskiego

Wybory odbędą się 7 kwietnia. W powiecie sandomierskim do Rady Powiatu do obsadzenia jest 19 mandatów. Prawdopodobnie o mandaty radnych powalczy tak jak w 2018 roku pięć komitetów. Niespodzianką jest jednak to, ze o Radę Powiatu chcą zawalczyć dwaj obecnie urzędujący wójtowie - Szymon Kołacz i Witold Surowiec.

Wyborcy będą wybierać radnych w pięciu okręgach głosowania.

Rada Powiatu liczy 19 osób. Najwięcej mandatów jest do zdobycie w okręgu numer 1 obejmującym Sandomierz - 5; w okręgu numer 2 obejmującym gminy Dwikozy i Zawichost - 3 mandaty; w okręgu numer 3 obejmującym gminy Obrazów i Wilczyce - 3 mandaty; w okręgu numer 4 obejmującym gminy Samborzec i Klimontów - 4 mandaty; w okręgu numer 5 obejmującym gminy Koprzywnica i Łoniów - 4 mandaty.

Swoje listy zarejestrowały już ugrupowania: Prawo i Sprawiedliwość; Polskie Stronnictwo Ludowe, Komitet Wyborczy Wyborców Przyjazny Samorząd, Komitet Wyborczy Wyborców Nowe Sandomierskie i Komitet Wyborczy Wyborców Nasz Region.

Nasz Region

Swoje listy chce znów wystawić Komitet Wyborczy Wyborców Nasz Region. Stowarzyszenie o tej samej nazwie ma siedzibą w gminie Obrazów i związane z osobą obecnego wójta gminy Krzysztofa Tworka. Wójt Obrazowa potwierdził nam, że wystawi listy, zapowiedział, że nazwiska poda w najbliższym czasie.

Nowe Sandomierskie

O Radę Powiatu Sandomierskiego chce też ponownie walczyć Komitet Wyborczy Wyborców Nowe Sandomierskie. Komitet związany z osobą obecnego radnego powiatowego Tomasza Ramusa. W poprzednich wyborach Nowe Sandomierskie miało 1 mandat - właśnie Ramusa. Kto oprócz Tomasza Ramusa będzie na listach? Lider komitetu zapowiada podanie nazwisk w najbliższych dniacg.

Przyjazny Samorząd

Komitet Wyborczy Wyborców Przyjazny Samorząd. To grupa osób związana z urzędującym burmistrzem Sandomierza Marcinem Marcem. Na liście mają pojawić się takie nazwiska jak Grażyna Szklarska – obecny członek zarządu Rady Powiatu Sandomierskiego, Witold Stefaniak - wiceprzewodniczący Rady Powiatu czy Agnieszka Pawlikowska, prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Świętokrzyskiej. W wyborach 2018 roku ten komitet zdobył dwa mandaty.

Prawo i Sprawiedliwość

Na tej liście można spodziewać się takich nazwisk. Waldemar Maruszczak – kierownik oddziału powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Sandomierzu, Anna Glibowska, przewodnicząca „Solidarności” w sandomierskim szpitalu, Bożena Grzyb obecna radna gminy Samborzec.

Trzecia Droga

Komitet Koalicyjny - Polskie Stronnictwo Ludowe, Polska 2050, Trzecia Droga. Tu lokomotywą nazwiska osób, które obecnie pełnią mandaty w Radzie Powiatu. To Marcin Piwnik - obecny starosta sandomierski, Tomasz Huk - wiceprzewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego, Zdzisław Nasternak - obecny wiceprzewodniczący Rady Powiatu Sandomierskiego, . Z tej listy wystartuje także Ryszard Nagórny, obecny członek zarządu powiatu, Szymon Kołacz – obecny wójt gminy Łoniów, Witold Surowiec – obecny wójt gminy Samborzec, lekarz Piotr Satławski i [b]Dorota Mazur Alvarez, diagnosta laboratoryjny oraz Jerzy Żyła – obecny radny miasta Sandomierza.

Wybory do Rady Powiatu Sandomierskiego w 2018 roku

W wyborach do Rady Powiatu Sandomierskiego w 2018 roku wygrało Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 34,79 procent i zdobyło 9 mandatów; Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 33,24 procent i 7 mandatów; Przyjazny Samorząd zdobył 9,91 procent głosów i 2 mandaty; Nowe Sandomierskie - 11,88 procent i 1 mandat; Nasz Region uzyskał 10,17 procent co oznaczało brak mandatu.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie