Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło liderów list do Sejmiku Województwa: Bętkowski, Bogusławski, Janik, Zieleń

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 12 lat
Andrzej Bętkowski, Marek Bogusławski, Renata Janik i Magdalena Zieleń - oto jedynki Prawa i Sprawiedliwości na listach do Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. W poniedziałek, 12 lutego władze partii ogłosiły swoich kandydatów podczas konferencji. O ile liderzy są spodziewani, to za nimi są pewne niespodzianki jak start z "dwójki" w okręgu kieleckim Łukasza Jabłońskiego, prezesa Korony Kielce. Ale to nie jedyna niespodzianka.

Oto liderzy Prawa i Sprawiedliwości na listach do Sejmiku

Zobaczcie zdjęcia z poniedziałkowej konferencji Prawa i Sprawiedliwości w Kielcach.

Potwierdziły się ustalenia redakcji "Echa Dnia" co do kandydatów rekomendowanych przez świętokrzyskie struktury Prawa i Sprawiedliwości na liderów list do sejmiku województwa świętokrzyskiego. Prawo i Sprawiedliwość stawia na doświadczonych i znanych wszystkim kandydatów. Przypomnijmy:

Liderem okręgu numer 1 obejmującym powiaty: sandomierski, opatowski, ostrowiecki, staszowski będzie Magdalena Zieleń, obecna radna Sejmiku Województwa. W okręgu numer 2 obejmującym powiat starachowicki, skarżyski, konecki będzie obecny marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. W największym okręgu wyborczym, czyli 3 obejmującym miasto Kielce i powiat kielecki na czele stanie obecna wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik. Liderem ostatniego, 4 okręgu obejmującego powiaty: włoszczowski, jędrzejowski, pińczowski, buski oraz kazimierski będzie wicemarszałek Marek Bogusławski.

Poseł Anna Krupka, przewodnicząca świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości podkreśliła, że są to kandydaci kompetentni, merytoryczni i niezwykle doświadczeni w swoich dziedzinach.

- Mamy doświadczoną drużynę. Drużynę, która ma szerokie kompetencje, drużynę fachowców i ekspertów w swoich dziedzinach, ale co ważne, spośród czterech liderów list do sejmiku województwa świętokrzyskiego dwie osoby to kobiety, a więc połowa liderów naszych list w województwie świętokrzyskim stanowią kobiety, które wnoszą do polityki, ale także do samorządu, nową jakość - inną jakość w zarządzaniu, otwartość, ale także kompetencje miękkie, współpracę. Pan marszałek Marek Bogusławski opuścił nas na chwilę, ponieważ pomagał dojść do siebie młodej pani, która zemdlała i to także pokazuje jacy są nasi kandydaci - oni stawiają wyżej nad swoje interesy, nad swoje dobro - dobro wspólne, dobro mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Chcą im pomagać, chcą ich wspierać, także w osiąganiu ich celów, ich rozwoju. Dbają o bezpieczeństwo województwa świętokrzyskiego. I wreszcie, dbają o wolny wybór. Stawiamy na bezpieczeństwo i rozwój

- przyznała pani poseł.

Jedynka w okręgu numer 2 - marszałek Andrzej Bętkowski przyznał, że ma ogromną satysfakcję, że jako przewodniczący zarządu województwa świętokrzyskiego, ze swoimi kolegami z zarządu i radnymi, przeprowadzili województwo przez tę najdłuższą kadencję w samorządach. Za Andrzejem Bętkowskim na liście znaleźli się między innymi: Andrzej Pruś - radny Sejmiku ze Starachowic czy Łukasz Korus, dyrektor biura poselskiego świętokrzyskiej posłanki i szefowej Prawa i Sprawiedliwości w Świętokrzyskiem Anny Krupki.

Wicemarszałek Renata Janik, liderka największego okręgu wyborczego obejmującego Kielce i powiat kielecki, podziękowała za motywujące słowa i możliwość bycia liderką na liście. - To wyraz ogromnego zaufania, ale również duże zobowiązanie. Szanowna pani minister obiecuję, że nigdy tego zaufania w pani nie zawiodę. W kampanii będę pracować ze wszystkich swoich sił na sukces listy Prawa i Sprawiedliwości, bo łączy nas jedno, nasza mała ojczyzna - województwo świętokrzyskie - podkreśliła wicemarszałek.

Na kolejnych miejscach są między innymi prezes Korony Kielce Łukasz Jabłoński, radny Sejmiku Mieczysław Gębski, Rafał Nowak - były wicewojewoda świętokrzyski, Kazimierz Mądzik - były Świętokrzyski Kurator Oświaty, radny Sejmiku wybrany na trwającą obecnie kadencję z list Koalicji Obywatelskiej - Sławomir Gierada, czy Grzegorz Banaś - były wojewoda świętokrzyski, związany z organizacją Lud Świętokrzyski Jacka Włosowicza, znana śpiewaczka Renata Drozd, członek zarządu województwa Tomasz Jamka, czy była radna Kielc Renata Wicha.

Wicemarszałek Marek Bogusławski, lider 4 okręgu wyborczego przypomniał o dużych inwestycjach ostatniej kadencji w zdrowie. Na kolejnych miejscach w okręgu numer 4 między innymi: Małgorzata Toborek-Gusta - członek zarządu powiatu włoszczowskiego; Grzegorz Cepil z powiatu buskiego, Kinga Bierońska z powiatu jędrzejowskiego.

Liderka okręgu numer 1 Magdalena Zieleń przyznała, że jej drogi zawodowe zawsze były związane z samorządem, zawsze blisko ludzi, skupione na rozwiązywaniu problemów drugiego człowieka.

Poseł Anna Krupka, przewodnicząca świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości dodała, że na listach Prawa i Sprawiedliwości jest też wiele innych, ciekawych osobowości - liderów w swoich dziedzinach.

- Na liście w okręgu Kielce i powiat kielecki "dwójką" będzie Łukasz Jabłoński prezes Korony Kielce, jedynego piłkarskiego klubu ekstraklasowego w województwie świętokrzyskim, który razem z nami chce budować lepsze świętokrzyskie. (...) Mamy także wieloletnich radnych województwa świętokrzyskiego, również bardzo doświadczonych takich jak: Paweł Krakowiak, Marek Strzała, Andrzej Pruś. Na naszych listach mamy również osoby, które są świeże, nowe, ale działają dynamicznie, działają społecznie także na kanwie sportu. Mamy członka zarządu Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej Łukasza Korusa, ale w innych okręgach mamy również ważnych działaczy społecznych, którzy współpracują z mieszkańcami województwa świętokrzyskiego. (...) 7 kwietnia proszę o głos za rozwojem województwa świętokrzyskiego - dodała na koniec poseł Anna Krupka.

Na listach nie będzie między innymi radnej kończącej się kadencji Elżbiety Śreniawskiej, prezes skarżyskiego Mesko czy awizowanego wcześniej Marcina Perza, prezes Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Zobaczcie zdjęcia z poniedziałkowej konferencji Prawa i Sprawiedliwości w Kielcach.

Przypomnijmy, że w wyborach samorządowych w roku 2018 - Prawo i Sprawiedliwość startująca razem z Solidarną Polską i Porozumieniem uzyskało 16 mandatów, Polskie Stronnictwo Ludowe - 9 mandatów, Koalicja Obywatelska - 3, Lewica 1 i lokalny komitet Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty 1.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie