Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia roku 2016 w powiecie skarżyskim. Przeżyjmy to jeszcze raz

Mateusz Bolechowski
Styczeń. Karabin mannlicher podrzucony do muzeum po pięciu latach sądowych bojów wrócił do muzeum w Skarżysku
Styczeń. Karabin mannlicher podrzucony do muzeum po pięciu latach sądowych bojów wrócił do muzeum w Skarżysku
Plany budowy turystycznego hitu na Bernatce, Światowe Dni Młodzieży, Czarny Protest, wielki Konwent Jagacon, potężne nawałnice i budowa Grobu Dzieci Nienarodzonych - działo się w naszym powiecie!

Styczeń - umowa na Bernatkę i austriacji karabin

Prezydent Skarżyska Konrad Kronig i Mirosław Hejduk, prezes Zarządu Fundacji Promocji i Rozwoju Polski Wschodniej podpisali akt notarialny oddania w wieczyste użytkowanie terenu na osiedlu Bernatka. To krok przybliżający rozpoczęcie budowy parku tematyczno-edukacyjnego, który ma się stać jedną z największych turystycznych atrakcji regionu świętokrzyskiego. Fundacja na sto lat wydzierżawiła od gminy blisko siedem hektarów gruntów na końcu ulicy Paryskiej. Zapłaci za to prawie milion złotych. Inwestor liczy, iż każdego roku park będzie odwiedzać ćwierć miliona osób.
Do skarżyskiego Muzeum Orła Białego po ponad pięciu latach wrócił zachowany w idealnym stanie austriacki karabin Mannlicher Wzór 1895. W listopadzie 2010 roku broń podrzucono na portiernię placówki. Zgodnie z przepisami powiadomiono policję. Mundurowi Mannlichera zabrali i zaczęły się problemy. Prokuratura, sąd, przesłuchania. Nie był narzędziem przestępstwa, mimo to nie chcieli oddać zabytku muzealnikom. Były nawet pomysły zniszczenia broni. Szczęśliwie Mannlicher wrócił tam, gdzie było jego miejsce.

Luty - ekshumowali żołnierzy i pamięć o Wyklętych

Fundacja “Pamięć” przeniosła ciała żołnierzy Wehrmachtu z działki w Suchedniowie na cmentarz wojenny w Siemianowicach Śląskich. Dokonano ekshumacji żołnierzy niemieckich, pochowanych w styczniu 1945 roku na działce przy ulicy Pasternik. Wydobyto szczątki kilku ludzi. Nie był to pierwszy przypadek przenoszenia ciał żołnierzy Wehrmachtu z terenu gminy Suchedniów. Kilkanaście lat temu kilkudziesięciu poległych ekshumowano z leżącej pod lasem mogiły we wsi Ostojów.
W Skarżysku odbyły się obchody pamięci żołnierzy wyklętych. Na skwerze u zbiegu ulic Sokolej i Niepodległości zebrało się ponad 250 osób. Był się apel poległych, wiele osób zatrzymywało się przy wystawie Instytutu Pamięci Narodowej, poświęconej żołnierzom niezłomnym. Głośna była grupa kibiców klubu Granat, którzy skandowali “cześć i chwała bohaterom”, mieli ze sobą transparent ze znakiem Polski Walczącej i odpalili race.

Marzec - nawrócony raper i nocna kąpiel morsów

Podczas rekolekcji wielkopostnych w klasztorku ojców Franciszkanów w Skarżysku odbyło się spotkanie z Piotrem Kowalczykiem, kieleckim raperem, jednym z najbardziej znanych muzyków hip - hopowych w Polsce. W czwartek “Tau” (wcześniej występował jako “Medium”) spotkał się z młodzieżą. - Byłem na szczycie. A jednocześnie czułem się najbardziej samotnym człowiekiem na świecie. Miałem samobójcze myśli. Przez dwa lata codziennie paliłem marihuanę. Osiem lat melanżowałem. Nie wierzcie, że to styl życia. To po prostu brak miłości - mówił.
W Suchedniowie na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji zebrało się kilkadziesiąt osób - miłośników zimnych kąpieli. Spotkali się członkowie klubów i nieformalnych grup, zrzeszających morsów ze Skarżyska - Kamiennej, Suchedniowa, Kielc, Łącznej, Zagnańska, Morawicy i Strawczyna. Uczestnicy w świetle pochodni weszli do wody. Najwytrwalsi spędzili w niej po kilka minut. Łącznie kąpieli zażyło około 30 osób.

Kwiecień - Henryk Czech honorowym obywatelem oraz groźny pożar

Podpułkownik Henryk Czech, 90 - letni weteran Armii Krajowej, żołnierz oddziału Antoniego Hedy “Szarego”, uczestnik rozbicia więzienia UB w Kielcach, został honorowym obywatelem Skarżyska - Kamiennej. Radni jego rodzinnego miasta jednogłośnie przyjęli uchwałę o nadaniu mu tego zaszczytnego tytułu. Henryk Czech dołączył do grona takich osób, jak ksiądz Włodzimierz Sedlak, generał Antoni Heda, czy kapitan Władysław Stopiński.
W Skarżysku Kościelnym przy ulicy Iłżeckiej palił się stary, drewniany domek. Na miejscu szybko pojawiły się pierwsze zastępy strażaków i policjanci. Strażacy wynieśli poszkodowanych. Starsza kobieta miała straszne duszności, mężczyzna w średnim wieku był mocno poparzony. Ratownicy razem z policjantami udzielali poszkodowanym pierwszej pomocy do czasu przyjazdu karetki. Wstępna diagnoza powstania pożaru to zaprószenie ognia.

Maj - powiatowe Dęby i premiera Art Factory

Po raz kolejny przyznano Powiatowe Dęby. Statuetki przyznawane są za szczególne zasługi oraz promowanie powiatu. Kapituła, złożona z dotychczasowych laureatów, wybrała laureatów. Dęby otrzymali: w kategorii sztuka - Elżbieta Jach ze Skarżyska Kościelnego, w kategorii działalność społeczna - Marian Stara-chowski, 94 - letni inżynier urbanista. W kategorii kultura - Marcin Medyński, kolekcjoner, regionalista. Powiatowe Dęby to wyróżnienie czysto honorowe, nie wiążą się z nim żadne profity.
21 maja na dużej scenie Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku odbyła się premiera musicalu “Art Factory”, w wykonaniu młodych artystów ze skarżyskiego oddziału Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego. Przygotowanie aktorskie, wokalne i funkcję II reżysera powierzono skarżyszczance Monice Wójtowicz, a przygotowanie wokalne solistów - Patrycji Zarychcie. Musical został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność.

Czerwiec - nawałnice i bombowe alarmy

Nad powiatem przeszły gwałtowne burze. Z domu w Grzybowej Górze wicher zerwał dach. Wezbrały rzeki, Kamienna w Gilowie zalała most. Ucierpiał Gminny Ośrodek Kultury Zameczek w Bliżynie, do którego wdarła się woda. Burza przeszła przez wieś Sobótka, gdzie piorun uderzył w drewnianą stodołę. Budynek spłonął. W wielu miejscach ulice zamieniły się w rwące rzeki. Kanalizacja miejska nie była w stanie przyjąć takiej ilości wody. Na skutek opadów ucierpiały magazyny marketu Kaufland, miejscami woda sięgała 40 centymetrów! Podtopiony był też warsztat samochodowy i hurtownia zabawek.
W dwóch skarżyskich urzędach - miejskim i starostwie powiatowym, odebrano maile z informacją o podłożonych w budynkach samorządów ładunkach wybuchowych. - Napisane było, że jest bomba odłamkowa i będzie masakra - mówił Krzysztof Myszka, wiceprezydent Skarżyska. W magistracie podjęto decyzję o ogłoszeniu ewakuacji, w starostwie postanowiono nadal pracować po wezwaniu policji. Stróże prawa przeszukali oba budynki, bomb nie odnaleziono. Podobne alarmy miały miejsce w wielu urzędach w Polsce.

Lipiec - Światowe Dni Młodzieży i remont w sezonie

Do Skarżyska - Kamiennej i Skarżyska Kościelnego na Światowe Dni Młodzieży przy-jechała 50 - osobowa grupa młodzieży z miasta Brasław na Białorusi. W swoich domach przyjęli ich mieszkańcy. Goście zwiedzili najbardziej atrakcyjne miejsca w mieście i regionie. - Jest super, ludzie są dla nas bardzo mili, przyjęli nas z otwartymi sercami - mówi Vlad Matiesza. W kościele Franciszkanów odbył się Wieczór Uwielbienia, w którym wzięło udział kilkuset wiernych. Owacją i brawami przywitano Białorusinów. Przez ponad godzinę wspaniale śpiewał 70 - osobowy chór, złożony ze scholi z terenu miasta. Pielgrzymi rozegrali też piłkarski mecz z miejscową młodzieżą, a księża z samorządowcami.
Przez całe lato zamknięty był dojazd do plaży po wschodniej stronie zalewu rejowskiego. Budowano nową drogę. Że akurat w wakacje - mocno denerwowało to mieszkańców i turystów. - Faktycznie, utrudnienie jest duże. Wykonawca na zakończenie inwestycji ma czas do 30 listopada. Termin otwarcia ofert przesunął się w czasie - wyjaśniała Izabela szwagierek, rzecznik prasowy skarżyskiego magistratu.

Sierpień - Wtórpol Półmaraton i Fantastyczny Jagacon

Już po raz XVI odbył się Wtórpol Półmaraton Rejów - impreza, w której wzięło udział kilkuset zawodników - zawodowców i amatorów z całej Polski, a także Kenii i Ukrainy. Bieg był też dużym wydarzeniem dla mieszkańców powiatu, których wystartowało aż 71. Wśród nich był główny sponsor imprezy, właściciel firmy Wtórpol Leszek Wojteczek. Wystartował jak zawsze z numerem 1, do mety dotarł w niezłym czasie, poniżej dwóch godzin. Atrakcją półmaratonu byli specjalni goście - olimpijczycy. Przyjechali Jacek Wszoła, mistrz olimpijski w skoku wzwyż, oraz medalistki z Rio, kajakarki Joanna Leszczyńska i Agnieszka Kobus.
W Suchedniowie, na terenie Zespołu Szkół im. H. Sienkiewicza odbył się Świętokrzyski Konwent Fantastyki Jagacon. Trwał trzy dni. Były panele dyskusyjne, pokazy filmowe, warsztaty i turnieje gier, konkurs cosplay (na najlepsze, fantastyczne przebranie). Gościem specjalnym imprezy, w której wzięło udział około tysiąca osób z całej Polski i zagranicy był znany pisarz fantasy Andrzej Pilipiuk. Odbył się także turniej Quidditcha - gry znanej s książek o Harrym Potterze.

Wrzesień - Tryptyki odnalezione i zgoda w sprawie szkoły

Odnaleziono dzieła malarza Stanisława Kaczora Batowskiego, które należały do szkoły w Skarżysku, a zaginęły w czasie wojny. Chodzi o tryptyki „Obrońcom Płocka” i „Obrońcom Lwowa”. Doktor Anna Myślińska, historyk sztuki z Muzeum Narodowego w Kielcach odnalazła je. „Obrońcom Płocka” w 1994 roku od prywatnej osoby kupiło Muzeum Wojska Polskiego. W katalogu domu aukcyjnego pojawiło się zdjęcie obrazu „Obrońcom Lwowa”. Sprzedażą zablokowano, władze Skarżyska podjęły starania o odzyskanie dzieł.
Po kilku latach bojów o przyszłość Szkoły Podstawowej nr1 w Suchedniowie udało się dojść do porozumienia. Rada miejska - po raz pierwszy bez protestów obrońców placówki, postanowiła przenieść ją do budynku gimnazjum. To prawdopodobnie oznacza koniec planów rozbudowy szkoły przy ul. Ogrodowej, choć na nie wydano kilkaset tysięcy złotych. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr1 naukę w nowym lokum rozpoczną 1 września 2017 roku. Pod warunkiem, że zgodzi się na to kurator oświaty.

Październik - czarny protest i jubileusz Erbla

Ponad sto osób wzięło udział w Czarnym Marszu w Skarżysku. Był to wyraz sprzeciwu wobec zaostrzania prawa aborcyjnego, którego domagały się od rządu niektóre środowiska. Z budynku dworca kolejowego wyszło ponad sto osób - w większości młodych kobiet, choć byli i panowie. Wszyscy ubrani na czarno. Mieli transparenty, po chwili ruszyli w marsz ulicami miasta. Choć manifestacja nie była zgłoszona odpowiednim służbom, odbyła się bez przeszkód. - Aborcji nie popieram i chyba nie zdecydowałabym się na nią, ale kobiety powinny mieć prawo decydować. Uważam, że obecnej ustawy aborcyjnej nie należy zmieniać - mówi Katarzyna Ziomek, jedna z organizatorek marszu.
W Skarżysku odbyły się uroczystości z okazji 90 - lecia istnienia Szkoły Podstawowej i I Liceum im. J. Słowackiego. Ciesząca się świetną opinią szkoła, nazywana od nazwiska pierwszego dyrektora „Erblem”, zorganizowała uroczystości, oraz zjazd absolwentów, w którym wzięło udział kilkaset osób z całego świata.

Listopad- Grób Nienarodzonych i Siedem Bajek

Na cmentarzu w fdzielnicy Łyżwy w Skarżysku oddano do użytku i poświęcono Grób Dziecka Nienarodzonego. Wybudowali go za własne pieniądze Rycerze Kolumba. To pierwszy taki grób w regionie. Nie tylko symboliczny - będą tam chowane dzieci, które zmarły jeszcze przed narodzeniem. W tym samym dniu do skarżyskiej bazyliki sprowadzono relikwie Joanny Beretty - Molla, która oddała życie, by urodzić dziecko, choć namawiano ją do aborcji.
Małe Studium Instrumentów Etnicznych Piotra Stefańskiego wydało debiutancką płytę - „Siedem Bajek”. Znalazły się na niej utwory w dużej mierze stworzone przez dzieci i młodzież z zespołu. Premiera miała miejsce w Miejskim Centrum Kultury. Krążek z niezwykłymi aranżacjami zbiera świetne recenzje.

Grudzień - Marszałek przed sądem i galeria w Suchedniowie

Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Jan Maćkowiak broni się w sądzie przed zarzutem popełnienia wykroczenia. Miało polegać na wywieszeniu baneru wyborczego na ogrodzeniu przedszkola. Polityk twierdzi, że jest niewinny. Co ciekawe, zarzut postawiono na podstawie zeznania jednego świadka, który niedawno poinformował Maćkowiaka na facebooku, że nie działa już w Prawie i Sprawiedliwości i wyraził ubolewanie, że sprawa skończyła się w sądzie. Proces trwa.
W Suchedniowie będzie galeria handlowa! Powstaje na terenach po nieistniejącej Fabryce Urządzeń Transportowych, blisko marketu Biedronka. Trwa budowa parkingu i remont budynku, który do niedawna zajmowała firma Boryszew. Jak duża będzie i jakie sklepy się w niej znajdą, inwestor, Patryk Barucha, na razie nie zdradza. - Chcemy, by pojawiły się tam znane marki - informuje. Otwarcie galerii planowane jest na kwiecień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie