MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa lekcja historii i wystawa "Polska Walcząca" w starachowickiej Szkole Podstawowej nr 10

(sts)
W Szkole Podstawowej numer 10 imienia Szarych Szeregów z Oddziałami Integracyjnymi gościła wystawa "Polska Walcząca" przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

Wyjątkowe było otwarcie wystawy. W tym doniosłym dla całej społeczności szkolnej święcie, oprócz uczniów, nauczycieli i rodziców, udział wzięli zaproszeni goście, członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii w Starachowicach: Józef Maciąg, Leszek Nowak, Henryka Zielińska, Barbara Klusek, Maryla Ćwik, Anna Skibińska i Irena Tuchowska.

Po części oficjalnej, w czasie której Henryka Zielińska, Barbara Klusek i Józef Maciąg w towarzystwie dyrektor szkoły Renaty Sameli otworzyli wystawę, miały miejsce bardzo miłe i sympatyczne wydarzenia. Po zwiedzeniu wystawy w towarzystwie nauczyciela historii Krzysztofa Kasprzyka, goście udali się do dwóch sal, w których miały miejsce „żywe lekcje historii”. Tam uczniowie szkoły usłyszeli o przeżyciach z czasów wojny, okupacji, okresu powojennego, o akcjach bojowych, sytuacjach kiedy życie ocierało się o śmierć, o codziennych troskach w oddziałach Jana Piwnika Ponurego. Młodzież chłonęła wiedzę z zaciekawieniem, a pytaniom nie było końca.

Na zakończenie uroczystości, dyrektor Renata Samela podziękowała uczestnikom tego szkolnego święta, zaznaczyła równocześnie, że wszyscy jesteśmy winni pamięć i wdzięczność tym, którzy zdobyli się na odwagę walcząc o wolną i suwerenną Polskę.

W przygotowania związane z organizacją wystawy włączyli się nauczyciele: Krzysztof Kasprzyk, Renata Krawiec, Mariusz Śledziowski, Anna Wojciechowska, Wojciech Gąsowski, Marcin Słowik Wilczyński.

Ekspozycja prezentowana w różnych placówkach przypomina o Polskim Państwie Podziemnym, zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie i opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 roku, jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej, nie tylko w skali ogólnopolskiej, ale również na ziemi świętokrzyskiej. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki pokazuje najważniejsze wydarzenia, w tym akcję „Burza" i Powstanie Warszawskie. Na wystawie prezentowane są sylwetki bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie