Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa wystawa "Pasiak Świetokrzyski" w Pałacu Kołłątajów w Wiśniowej

OPRAC.:
Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Podziękowania artystce składa burmistrz Staszowa dr Leszek Kopeć
Podziękowania artystce składa burmistrz Staszowa dr Leszek Kopeć UMiG Staszów
Do 21 kwietnia w Pałacu Kołłątajów w Wiśniowej można oglądać wystawę dr Karoliny Sideł-Kozieł pod tytułem "Pasiak Świętokrzyski". Premiera wystawy miała miejsce w sobotę, 1 kwietnia.

"Pasiak Świętokrzyski" w Wiśniowej

Na początku uroczystego wernisażu artystka przywitała wszystkich gości i opowiedziała o swojej inspiracji do stworzenia cyklu obrazów oraz o zamiłowaniu do regionalizmu.

W wydarzeniu uczestniczyły władze miasta i gminy Staszów burmistrz dr Leszek Kopeć oraz zastępca burmistrza dr Ewa Kondek. Burmistrz podziękował artystce za udostępnienie swoich dzieł do oglądania zwiedzającym. Podkreślił również, jak ważna jest możliwość obcowania ze sztuką szczególnie w tak wyjątkowym miejscu, jakim jest Pałac Kołłątajów w Wiśniowej.

Jestem pod wielkim wrażeniem nie tylko pani talentu, ale również tego umiłowania, jakim darzy pani tematykę ludową oraz regionalizm, co nie jest typowe w dzisiejszych czasach

- powiedział, przekazując na ręce artystki bukiet kwiatów.

W wernisażu „Pasiaka Świętokrzyskiego” wzięli udział również między innymi Anna Gogola – dyrektor Staszowskiego Ośrodka Kultury oraz dr Lucyna Gozdek – lokalna artystka, właścicielka firmy „GMC”, a także rodzina i przyjaciele artystki oraz mieszkańcy gminy Staszów.

Dr Karolina Sideł-Kozieł jest absolwentką Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Obroniła doktorat w dziedzinie „sztuki piękne”. Cykl prac malarskich artystki odnosi się do regionalnego motywu ludowego, jakim jest pasiak świętokrzyski. Karolina Sideł-Kozieł stawia go w opozycji do syntetycznego malarstwa geometrycznego, tym samym odbiorca wchodzi w relację między tym, co znane, a tym, co nowe. Wszystkie obrazy łączy forma kwadratu, linie pionowe, pasy, układ rytmiczny, powtarzalność oraz faktura pionowych pasów. Obrazy malowane w czerwone i czarne pasy bezpośrednio nawiązują do raportów naramiennych oraz przedsobnych zapasek świętokrzyskich. Cykl ten nie jest malarskim odtworzeniem wzoru z jej fotograficzną dokładnością. Artystka w swoich pracach starała się oddać barwę, strukturę tkaniny, odległości raportów, nie zaś przenieść dokładnie jej stronę wizualną. Celem dr Karoliny Kozieł-Sideł było uwspółcześnienie elementu stroju ludowego – zapaski. Wystawa mieszcząca się w Pałacu Kołłątajów składa się z 30 obrazów inspirowanych regionalnym motywem ludowym.

Wernisaż uświetnił koncert akordeonowy Szczepana Królikowskiego, absolwenta Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Muzyk oczarował publiczność wykonaniem zarówno tych bardziej znanych, jak i mniej, ludowych, świętokrzyskich piosenek i przyśpiewek.

Zobacz zdjęcia z wydarzenia

Źródło: UMiG Staszów

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie