Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy Grób Pański w kościele garnizonowym w Kielcach

Dorota Kułaga
W kościele garnizonowym w Kielcach w czasie Świąt Wielkanocnych będzie wyjątkowy Grób Pański. Takiego jeszcze w tej parafii i diecezji kieleckiej nie było.
W kościele garnizonowym w Kielcach w czasie Świąt Wielkanocnych będzie wyjątkowy Grób Pański. Takiego jeszcze w tej parafii i diecezji kieleckiej nie było. Krzysztof Krogulec
Cały ołtarz w parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, która jest też kościołem garnizonowym, został zamieniony w Grób Pański. To namiastka Grobu Bożego w Jerozolimie.

- W poprzednich parafiach zawsze starałem się przygotować oryginalny grób, czy szopkę i staram się też to realizować w Kielcach. Dekoracja jest trochę inna. Mamy figurę Jezusa Miłosiernego. W tle jest kościół garnizonowy, jest osiedle, są bloki, ulice z naszej parafii. Chrystus jest umiejscowiony w realiach tej parafii - mówił nam ksiądz podpułkownik Grzegorz Kamiński, proboszcz tej parafii i pomysłodawca oryginalnego Grobu Pańskiego.

Przygotowania tego grobu trwały dwa tygodnie, wymagały sporo pracy i kreatywności twórczej. -Warto było. Efekt jest i budzi emocje, myślę, że pozytywne - dodał. Do budowy grobu wykorzystano około 30 metrów sześciennych szarego styropianu. Panorama parafii z widokiem na kościół ma 14 metrów. Wysokość dekoracji wynosi 8 metrów, szerokość 25 metrów - wyjaśnił ksiądz Grzegorz Kamiński, który po raz kolejny zaimponował zdolnościami plastycznymi.

-Od czasów seminaryjnych zawsze staram się coś tworzyw i próbuję innych do tego zachęcać. Cieszy, gdy jest to odbierane pozytywnie. Myślę, że przez taki wystrój, taką dekorację Pan Bóg też trafia do człowieka - powiedział ksiądz proboszcz.
Niezwykle pozytywny oddźwięk był przy okazji Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to cały ołtarz został zabudowany i zamieniony w małe Betlejem. -Przybyło dzieci w kościele. O to chodziło, żeby przychodziły do nas z rodzicami, dziadkami. Mam nadzieję, że teraz będzie podobnie - dodał.

Wracając do Grobu Pańskiego, uwagę zwracają również ciekawe efekty świetlne i dźwiękowe. Słychać jest szum wody spływającej z góry, od figury Jezusa Miłosiernego. Jest także bogata roślinność. -Woda odgrywała ważną rolę w Biblii, jest symbolem życia, dlatego tu też została wykorzystana - powiedział ksiądz Kamiński.

Zdradził też, że w Wielką Sobotę planuje zorganizować wyjątkową procesje rezurekcyjną. -Będzie to procesja światła. Będą w niej uczestniczyć parafianie ze świecami, wyjdziemy na osiedle. Będzie nam towarzyszyć orkiestra młodzieżowa. Jak będziemy wracać do kościoła, to wtedy odbędzie się pokaz sztucznych ogni, podkreślający wyjątkowość tej nocy. Zabrzmi też Alleluja z oratorium „Mesjasz” Jerzego Fryderyka Haendla. Początek uroczystości o godzinie 19. Serdecznie zapraszam - powiedział ksiądz Grzegorz Kamiński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie