Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykonawca ważnej inwestycji drogowej w Kielcach przerwał prace. Domaga się dodatkowych pieniędzy. Zobacz nowe zdjęcia

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Firma „Trakt”, która wykonuje przebudowę skrzyżowania alei Solidarności  i 1000-lecia Państwa Polskiego oraz ulicy Domaszowskiej w Kielcach wstrzymała budowę. Zobacz więcej zdjęć >>>
Firma „Trakt”, która wykonuje przebudowę skrzyżowania alei Solidarności i 1000-lecia Państwa Polskiego oraz ulicy Domaszowskiej w Kielcach wstrzymała budowę. Zobacz więcej zdjęć >>>Dawid Łukasik
Firma „Trakt”, która wykonuje przebudowę skrzyżowania alei Solidarności i 1000-lecia Państwa Polskiego oraz ulicy Domaszowskiej w Kielcach zeszła z placu budowy. Wstrzymała roboty budowlane ponieważ nie może się doczekać dodatkowych pieniędzy za kontrakt.

"Trakt" przerwał prace przy przebudowie skrzyżowania alei Solidarności i ulicy Domaszowskiej w Kielcach

„Trakt” domaga się dodatkowych 7 milionów złotych za realizację kontraktu, który został zawarty w lipcu 2021 roku. Wówczas wartość prac wyceniono na 23 miliony złotych. W związku z gigantyczną inflacją i wojną na Ukrainie wykonawca złożył wniosek o waloryzację umowy. Rozmowy z Miejskim Zarząd Dróg trwają od sierpnia. Miejska instytucja, która zawarła umowę na przebudowę ulic nie kwestionuje potrzeby jej waloryzacji, ale nie zgadza się na kwotę wyliczoną przez wykonawcę. „Trakt” zniecierpliwiony przedłużającymi się negocjacjami wstrzymał prace i zszedł z placu budowy.

O tej sytuacji poinformował w oświadczeniu zamieszczonym na swojej stronie Miejski Zarząd Dróg w Kielcach.

Czytamy w nim między innymi:” (…) firma Trakt S.A. wstrzymuje roboty budowlane do czasu – jak to określono – „godziwej” waloryzacji kontraktu. Miejski Zarząd Dróg – co wielokrotnie było podkreślane – w ramach rozmów z Wykonawcą jak i artykułowane w przestrzeni medialnej nie kwestionuje jego prawa do waloryzacji. Jest to sprawa w naszej ocenie bezsporna. Dlatego też od wielu tygodni prowadzone są z firmą Trakt S.A. negocjacje dotyczące wysokości dodatkowego wynagrodzenia.

Drogowcy dodają, że w ich trakcie negocjacji wykonawca zdecydował się na odstąpienie od prowadzenia robót, między innymi w ciągu drogi krajowej prowadzącej tranzyt, co nie może być odbierane inaczej jak forma nacisku na inwestora, który bezwzględnie musi stać na straży racjonalnego i zgodnego z prawem wydatkowania środków publicznych.

W oświadczeniu Miejskiego Zarządu Dróg czytamy dalej, że firma Trakt S.A. wygrała przetarg na realizację inwestycji z tzw. rażąco niską ceną. W złożonych wyjaśnieniach udowodniła, że za zaoferowaną kwotę jest w stanie wypełnić kontrakt co potwierdziła w lipcu 2021 roku podpisując umowę na realizację. Jednak już jesienią Wykonawca miał ogromny problem ze zgromadzeniem podwykonawców, którzy byliby gotowi prowadzić prace po przedstawionych przez Trakt SA cenach ofertowych. Następnie wystąpił czynnik tzw. siły wyższej, czyli wojny na Ukrainie, który spowodował dodatkowy wzrost cen.

Zasadnicze roszczenie Trakt S.A. względem Miejskiego Zarządu Dróg opiewa na kwotę ponad 7 milionów złotych co stanowi ponad 30 procent wartości kontraktu. W toku prowadzonych rozmów Wykonawca określił także swoje roszczenie minimalne, które odbiega od propozycji Miejskiego Zarządu Dróg.

Należy podkreślić, że zmiana w zakresie wynagrodzenia Wykonawcy ma prowadzić do przywrócenia równowagi ekonomicznej stron, jaka istniała w momencie zawarcia umowy, a która została zakłócona przez określone zjawiska – nie zaś kompensacji wszelkich strat wykonawcy.

Jak zostało zaznaczone Miejski Zarząd Dróg w Kielcach nie uchyla się od waloryzacji kontraktu w oparciu o wskaźniki publikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Pomimo sporu z Wykonawcą co do interpretacji metody obliczeniowej oraz daty, od której należy się waloryzacja, decyzja o wstrzymaniu robót jest nieakceptowalna.

W przypadku braku porozumienia co do wysokości waloryzacji Trakt SA ma prawo do dochodzenia swoich roszczeń na drodze sądowej – jak w stosunku do Inwestorów uczyniły to inne firmy działające na lokalnym rynku usług ogólnobudowlanych. Będzie to oczywiście przyjęte ze zrozumieniem. Rozmowy z Wykonawcą są w toku. MZD w Kielcach deklaruje wolę współpracy. Jednocześnie oczekujemy od Trakt SA wznowienia prac budowlanych i wypełnienia warunków umowy.”

Oświadczenie firmy Trakt

Oświadczenie wydała w środę firma Trakt. Oto jego treść:
"W związku ze wstrzymaniem robót na ulicy Domaszowskiej i Żniwnej w Kielcach wyjaśniamy, że w dalszym ciągu liczymy na pozytywne zakończenie negocjacji z Miastem Kielce.
Gdy składaliśmy ofertę w marcu 2O21 roku, nie przewidzieliśmy tak wysokiego stopnia inflacji, znacznego wzrostu kosztów w budownictwie wywołanych m.in. atakiem Rosji na Ukrainę. Nie tylko my tego nie przewidzieliśmy, ale także Prezes NBP, Rząd, wielu ekonomistów, sam zamawiający i inni przedsiębiorcy. z tych przyczyn bez waloryzacji wynagrodzenia kontraktu, wykonanie umowy wyrządzi nam niepowetowaną stratę.
Jesteśmy średnim przedsiębiorstwem działającym na rynku lokalnym. Potrzebujemy zatem zrozumienia i troski ze strony lokalnych władz o dobro tego rodzaju firm. przecież zatrudniamy miejscowych pracowników, płacimy lokalnym podwykonawcom, odprowadzamy podatki. wielu przedsiębiorców opuszcza nasz region właśnie z powodu braku zrozumienia ze strony władz samorządowych. Dlate8o apelujemy do kierownictwa Miejskiego Zarządu Dróg, pana prezydenta Bogdana Wenty i pani wiceprezydent Bożeny Szczypiór, której podlega MZD, o zrozumienie tej sytuacji i współpracę w celu zawarcia sprawiedliwej i uczciwej ugody. chcemy tylko zmniejszyć stratę na kontrakcie, a nie zapewnić sobie uzyskanie zysku. Naszej firmy nie stać, aby z własnej kieszeni dołożyć do tej inwestycji kwotę 7,2 mln zł. Jeszcze jeden ar8ument, dzięki temu, że nie tylko my, ale też inni konkurenci złożyli oferty z ceną niższą niż planowana przez MZD, Miasto Kielce skorzystało na tym. My tylko prosimy o podwyższenie wynagrodzenia do poziomu niższego niż pierwotnie planowany przez MZD, a nie zrobilibyśmy tego, gdyby nie wskazane wyżej nadzwyczajne okoliczności (podwyżki cen, wojna). prosimy wszystkich mieszkańców Kielc o solidaryzowanie się z nami, pracownikami naszej firmy i podwykonawcami?"

Inwestycja miała się zakończyć w czerwcu 2022 roku ale prace rozpoczęły się z opóźnieniem, na które wykonawca nie miał wpływu, więc umowa została przedłużona do grudnia 2022 roku. Ten termin też nie został dotrzymany. Kolejny został wyznaczony na czerwiec 2023 roku.

Zobacz stan prac na środę, 28 grudnia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie