Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wykwintna kaczka z kluskami na parze i kapustą modrą z kieleckiej restauracji Ogień w Hotelu Qubus

/esw/
- Oryginalnie podana kaczka zachwyci gości podczas świątecznej kolacji. To delikatne mięso, które wybornie smakuje, szczególnie w połączeniu z czerwoną kapustą – mówi Michał Markowicz, szef kuchni restauracji Ogień w Hotelu Qubus w Kielcach.
- Oryginalnie podana kaczka zachwyci gości podczas świątecznej kolacji. To delikatne mięso, które wybornie smakuje, szczególnie w połączeniu z czerwoną kapustą – mówi Michał Markowicz, szef kuchni restauracji Ogień w Hotelu Qubus w Kielcach. Dawid Łukasik
Pieczone udko kacze z kluskami parzonymi i kapustą czerwoną duszoną w winie poleca Michał Markowicz, szef kuchni restauracji Ogień w Hotelu Qubus.

[galeria_glowna]
Składniki na 5 porcji:
kaczka: 1,75 kilograma udek kaczych, sól, biały pieprz, słodka papryka, majeranek; kluski parzone: 300 gramów mąki, 75 mililitrów oleju, 2 jajka, 150 mililitrów wody, 100 gramów masła, sól, biały pieprz; kapusta: 400 gramów czerwonej kapusty, 1 nieduża cebula, 2 ząbki czosnku, 1 jabłko, 50 gramów śliwek kalifornijskich, 100 mililitrów czerwonego wina, 25 gramów masła, 25 gramów miodu, sól, pieprz, ocet

1. Z kaczego udka usuwamy kość udową. Tak przygotowane mięso nacieramy solą, pieprzem białym, słodką papryką i majerankiem. Następnie z mięsa formujemy kulkę i wkładamy do siatki wędliniarskiej tak, by wyglądało jak mała szynka, czyli by wystawała z niej kostka.

2. W garnku rozgrzewamy odrobinę oleju, obsmażamy udka na złocisty kolor i podlewamy wodą. Do wywaru można też dodać wyjęte wcześniej kostki. Posłużą do przygotowania naturalnego ciemnego sosu. Udka po kilku minutach wyjmujemy i zapiekamy jeszcze przez 10 minut w piekarniku, a sos zagęszczamy zawiesiną z wody i mąki pszennej.

3. Przygotowujemy kluski parzone. Do garnka wlewamy wodę i olej. Dodajemy sól i doprowadzamy do wrzenia. Następnie dodajemy mąkę i mieszamy. Ciasto jest dobre, gdy odejdzie od ścianek garnka. Gorące ciasto przekładamy do miski i miksujemy, powoli dodając jajka. Masa nie powinna lepić się do rąk. Łyżką formujemy podłużne kluski i gotujemy we wrzątku do wypłynięcia na powierzchnię. Po ugotowaniu hartujemy je w wodzie z lodem, odcedzamy i podsmażamy przez chwilę na maśle.

4. Kapustę czerwoną oczyszczamy, kroimy na cienkie paski i zaparzamy w niewielkiej ilości osolonego wrzątku. Następnie zakrapiamy ją octem i odcedzamy. Cebulę obieramy, kroimy w kostkę i podsmażamy na maśle. Gdy się zeszkli dodajemy pokrojone w paski śliwki, kapustę i mieszamy. Następnie dolewamy wino i miód i dusimy do miękkości. Doprawiamy czosnkiem, solą i białym pieprzem.

Dobra rada:
Siatkę wędliniarską można kupić w sklepach z artykułami kuchennymi. Jeśli jej nie mamy, do owinięcia mięsa możemy użyć sznurka. Mięso związujemy tak, by wystawała kostka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie