Wyniki wyborów samorządowych 2014 do Rady Powiatu...

  Wyniki wyborów samorządowych 2014 do Rady Powiatu Ostrowieckiego

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Wyniki wyborów samorządowych 2014 do Rady Powiatu Ostrowieckiego
  Pierwsze, nieoficjalne wyniki wyborów do Rady Powiatu Ostrowieckiego mówiły o ośmiu mandatach dla Prawa i Sprawiedliwości. W środę okazało się, że ugrupowanie będzie miało o dwa mandaty więcej. Prawo i Sprawiedliwość z dziesięcioma radnymi
  Wyniki wyborów samorządowych 2014 do Rady Powiatu Ostrowieckiego

  Prawo i Sprawiedliwość współrządziło już w powiecie ostrowieckim w latach 2006 - 2010 z Twoim Ostrowieckim Samorządem. W minionej kadencji stanęło w wyraźnej opozycji do byłego koalicjanta i ta strategia opłaciła się.

  Po niedzielnych wyborach partia ma w Radzie Powiatu najwięcej mandatów, a jej lider, kandydat na prezydenta Ostrowca Zbigniew Duda, zdobył rekordową liczbę 1800 głosów. Oprócz niego, z okręgu nr 1 mandat uzyskali Jarosław Piotr Kopański i Agata Adamek.
  W okręgu nr 2, obejmującym drugą część Ostrowca Świętokrzyskiego, partia zdobyła kolejne trzy mandaty dla Krzysztofa Huszaluka, Ryszarda Proksy i Jarosława Czarneckiego. W okręgu nr 3 (gminy Bałtów, Bodzechów i Ćmielów) - mandat zdobyli Hubert Żądło i Mirosław Rogoziński, zaś w okręgu nr 4 (gminy Kunów i Waśniów) - Grzegorz Kazimierski i Marek Bilski.

  Dziesięć mandatów to jednak za mało, by samodzielnie rządzić, konieczna więc będzie koalicja.
  Komitet Górczyńskiego koalicjantem?

  Sześciu radnych wprowadza do Rady Powiatu Komitet Wyborczy Wyborców Jarosława Górczyńskiego.
  W większości są to ludzie nowi, w minionej kadencji radnymi byli Danuta Barańska (okręg nr 2) i Mariusz Pasternak (okręg nr 3), na którego zagłosowało 1198 osób. To drugi wynik w powiecie. Oprócz nich w radzie zasiądą: w okręgu nr 1 - Łukasz Dybiec i Małgorzata Bień, w okręgu nr 2 - Agnieszka Rogalińska oraz w okręgu nr 4 - Renata Ślusarz - Magiera.

  Trudno przewidzieć jak zachowają się liderzy dwóch dominących w radzie ugrupowań w sytuacji, gdy obaj walczyć będą o fotel prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego w drugiej torze wyborów 30 listopada. Jest mało prawdopodobne, by informacje o zawiązaniu koalicji podane zostały przed tym głosowaniem, o ile w ogóle zostaną podjęte. Pewne jest tylko, że Prawu i Sprawiedliwości potrzebny jest partner, aby sprawować rządy w powiecie, a pozostałe trzy grupy, które będą miały swoich radnych w nowej kadencji, wspólnie także mogą stworzyć większość.

  Wielcy przegrani mają siedem mandatów
  Rządzący przez ostatnie cztery lata Twój Ostrowiecki Samorząd i Platforma Obywatelska, tych wyborów nie będą dobrze wspominać. Zanotowali kolosalną porażkę, uzyskując wspólnie tylko siedem mandatów.

  Platforma Obywatelska według pierwszych informacji miała mieć pięć mandatów, w środę okazało się jednak, że będzie ich cztery. O dwa mniej niż w zakończonej kadencji W okręgu nr 1 zdobył go ustępujący wiceprezydent Ostrowca Paweł Górniak, w okręgu nr 2 wicestarosta Eligiusz Mich,typowany wcześniej na starostę ostrowieckiego, w okręgu nr 3 Joanna Suska, która przegrała bój o fotel burmistrza Ćmielowa, a w okręgu nr 4 dotychczasowy radny Jerzy Brożyna.

  Największym przegranym tych wyborów jest zdecydowanie Twój Ostrowiecki Samorząd. Odchodzący starosta Zdzisław Kałamaga co prawda zdobył mandat w powiecie w okręgu nr 1, ale nie udało mu się wejść do drugiej tury wyborów prezydenckich w Ostrowcu. Oprócz niego radnymi będą Halina Sławek w okręgu nr 2 i Piotr Maj w okręgu nr 3. W kadencji 2010 - 2014 ugrupowanie miało aż dziesięciu radnych.
  O tym, kto będzie rządził powiatem przekonamy się z pewnością w ciągu następnych kilkunastu dni.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo