Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypożyczalnia sprzętu medycznego w Kielcach nosi imię Urszuli Radziszewskiej (ZDJĘCIA)

Iwona Rojek
Prezes Andrzej Gajewski, wiceprezes Zofia Wilczyńska i Hanna Stępień, prezes honorowy.
Prezes Andrzej Gajewski, wiceprezes Zofia Wilczyńska i Hanna Stępień, prezes honorowy. Aleksander Piekarski
W piątek w Kielcach wypożyczalnia sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego przy ulicy Turystycznej 1 została nazwana imieniem Urszuli Radziszewskiej, nieżyjącej prezes Towarzystwa Dobroczynności. Radna Rady Miasta w Kielcach od 1990 do 1998 roku całe życie była osobą bardzo wrażliwą, zaangażowaną w pomoc niepełnosprawnym i ubogim.

- Do jej największych zasług należy właśnie utworzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjno-pielęgnacyjnego i ortopedycznego oraz Zespołu Opiekuńczo-Leczniczo-Pielęgnacyjnego „ARKA Plus” – mówił w czasie uroczystości Andrzej Gajewski obecny prezes Towarzystwa. – Taka uchwałę podjęliśmy na ostatnim posiedzeniu zarządu.

Z tą decyzją zgodziły się dwie wiceprezeski Zofia Wilczyńska i Grażyna Łęska-Baranowicz.

Wzruszeni uhonorowaniem mamy były jej dzieci, córka Dorota i syn Mariusz. – Mama całe dnie była zaangażowana w pomaganie drugim do tego stopnia, że przed odejściem prosiła aby napisać, że jej priorytetem było pomaganie mieszkańcom – opowiadała córka Dorota.

Z kolei Mariusz syn humorystycznie dodał, że jest dumny z takiej mamy, ale nie pragnie, żeby ta wypożyczalnia rozrastała się, bo to by znaczyło że przybywa ludzi chorych.

– Wszystko zaczęło się od tego, że przyszedł transport sprzętu i najpierw Urszula umieściła go w garażu- wspominała Zofia Wilczyńska. – Potem przybywało materacy, łóżek, rowerków, krzesełek do kąpieli i można było je umieścić w większym pomieszczeniu przy ulicy Turystycznej.

Obecna na uroczystości Magda Gościniewicz, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach dodała, że zawsze współpracowali z Towarzystwem Dobroczynności i służyli pomocą, gdy zachodziła taka potrzeba i tak jest do dziś.

Pierwsza prezes Towarzystwa Hanna Stępień , kierująca w latach 80 Komisją Charytatywną ”Solidarności” – obecnie prezes honorowy- opowiedziała o jednym zdarzeniu, które charakteryzowało osobę Urszuli Radziszewskiej. – Pewnego wieczoru spotkała na ulicy parę staruszków, która udawała się na pocztę, zobaczyła, że są nieporadni, pomogła im w zapłaceniu rachunków i posprzątaniu mieszkania. Okazali się emerytowanymi lekarzami, doradzała im jak ułatwić sobie życie.

-Pani prezes szczególnie na sercu leżały problemy ludzi chorych i ubogich – mówił obecny na spotkaniu mąż lekarki Haliny Zgadzaj. - Za swoje dokonania została uhonorowana laureatką Nagrody Miasta Kielce za 2003 rok, była też laureatką ogólnopolskiego konkursu Barwy Wolontariatu oraz otrzymała Laur Świętokrzyski. Na wiele sposobów realizowała zadanie pod nazwą „Kielce bez barier”.

W czasie spotkania przypomniano też życiorys Urszuli Radziszewskiej, to że działała w Solidarności i w Biskupim Komitecie Pomocy Osób Uwięzionych i Internowanych. Zmarła w 2018 roku. Pracownicy w wypożyczalni byli zadowoleni z tego, że teraz to miejsce będzie rozpoznawalne w Kielcach, a piękna postać została wyróżniona.

Z opowiadań obecnych na tej uroczystości można było się dowiedzieć, że główną inicjatorką utworzenia Towarzystwa była Anna Śleźnik, będąca wtedy dyrektorem Zespołu Pomocy Społecznej.

W spotkaniu uczestniczył ksiądz Jan Jagiełka, dyrektor Domu Dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie, duszpasterz niepełnosprawnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie