MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa historyczna w Willi Polonia - Buskiej Galerii Sztuki

OPRAC.:
Michał Kolera
Michał Kolera
Wystawa historyczna w Willi Polonia - Buskiej Galerii Sztuki, piątek, 7 czerwca 2024.
Wystawa historyczna w Willi Polonia - Buskiej Galerii Sztuki, piątek, 7 czerwca 2024. archiwum Willa Polonia - Buska Galeria Szutki
W piątek, 7 czerwca, w Willi Polonia - Buskiej Galerii Sztuki odbyło się otwarcie wystawy historycznej poświęconej miastu Busko-Zdrój. Od dawna wyczekiwane przedsięwzięcie "Projekt Historia" zgromadziło na wernisażu pasjonatów historii i miłośników uzdrowiska.

- Bogata historia i nagromadzone zabytki na terenie miasta Buska-Zdrój stały się nie tylko okazją do powstania kilku książek ale także okazją do pokazania chociaż w niewielkim stopniu tej historii w przestrzeni Galerii. Pomimo niezbyt dużej przestrzeni wystawowej mogliśmy zobaczyć to czym nasze miasto się szczyci i z czego jest dumne - mówi Katarzyna Legawiec, dyrektor Willi Polonia-Buskiej Galerii Sztuki.

Organizatorom wystawy, chodziło o to, by w sposób przystępny przedstawić historię Buska-Zdroju odwiedzającym uzdrowisko turystom i kuracjuszom.

- Naszą opowieść rozpoczęliśmy od XII w., od czasów Dzierżka, wyjaśniliśmy skąd wywodzi się nasz herb, poprzez zaprezentowanie dzięki księdzu Tadeuszowi Szlachcie monstrancji z kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Pannie w Busku-Zdroju, która to jest atrybutem świętego Norberta. Można ją było zobaczyć tylko w piątek na czas wernisażu. Za co serdecznie dziękujemy!

Następnie wczytaliśmy się w średniowieczne akty oraz cofnęliśmy się do czasów Leszka Czarnego. "Rozsmakowaliśmy się" w buskiej soli dzięki pięknej kolekcji solniczek z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Zobaczyliśmy zasięg protestantyzmu na ziemi buskiej. Kolejnym etapem był rozwój uzdrowiska i wspaniały wgląd w przeszłość naszego miasta dzięki zatrzymanym w kadrze obrazom wykonanym przez Stanisława Saneckiego. Nie mogliśmy zapomnieć też o zaprezentowaniu sylwetek osób związanych z buskiem: Wojtku Belonie i Krystynie Jamroz - uzupełnia Katarzyna Legawiec.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy przybyli na wernisaż i swój wolny czas poświęcili na przeniesienie się w czasy świetności miasta, które trwają do dziś.

Wystawa jest dostępna w godzinach otwarcia galerii od wtorku do piątku, w godzinach 9-17, w sobotę w godzinach 13-17.

Zobacz zdjęca:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie